παράξενη σύνταξη (πληθυντικός)

Χρησιμοποιείται για την εμφάνιση δίπλα-δίπλα της πρόσθιας και της οπίσθιας ολόσωμων εικόνων, μία φορά σε μία τυπική κλίμακα, και μία φορά σε μία λογαριθμική κλίμακα.

Επειδή είμαι και σχετικά νέα (:-) μήπως στέκει αυτή η σύνταξη βρε παιδιά;
ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα

ευδοξία ρέντα
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλώς όρισες, Ευδοξία.
Αν κατάλαβα καλά, η παράξενη σύνταξη είναι "της πρόσθιας και της οπίσθιας ολόσωμων εικόνων"; Εμένα όντως μου φαίνεται παράξενη σύνταξη. Θα μπορούσα να το δω καλύτερα έτσι:
"Χρησιμοποιείται για την εμφάνιση ολόσωμων εικόνων δίπλα-δίπλα, της πρόσθιας και της οπίσθιας, μία φορά σε τυπική κλίμακα..."
Σημειωτέον ότι δεν έχω καθόλου καταλάβει σε ποιο θέμα αναφέρεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα, καλώς ήρθες. Σε σκεφτόμουν σήμερα (με την «ευδοκίνηση» :) ).

Τι θα έλεγε (νοηματικά) κάτι σαν αυτό;
Χρησιμοποιείται για την παράθεση δύο ολόσωμων εικόνων, μια της πρόσθιας και μια της οπίσθιας όψης, μία φορά σε τυπική κλίμακα και μία σε λογαριθμική.

Δεν ξέρω αν αυτό θέλει να πει το πρωτότυπο. Απλώς εκθέτω τρόπους διατύπωσης και οικονομίας του λόγου.
 
σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Επειδή διορθώνω το κείμενο θα ήθελα να μάθω εάν είναι συνταντικά σωστή η πρόταση και όχι τόσο πώς αποδίδεται το νόημα του αγγλικού
και πάλι ευχαριστώ
 

nickel

Administrator
Staff member
Η σύνταξη είναι λανθασμένη στο ότι χρειαζόμαστε ένα ουσιαστικό (π.χ. όψης):
της πρόσθιας και της οπίσθιας ΧΧΧ ολόσωμων εικόνων
ή θα μπει στον ενικό:
της πρόσθιας και της οπίσθιας ολόσωμης εικόνας
Η επανάληψη του επιθέτου κάνει το ουσιαστικό «πληθυντικό», π.χ.
του πρώτου και του δεύτερου νικητή.
 
Και όμως, συνονόματε, έχω την εντύπωση ότι αυστηρά μιλώντας η σύνταξη της Ευδοξίας είναι σωστή (όπως είναι σωστό το 'όλους όσοι'). Θυμάμαι σ' ένα παλιό βιβλίο που είχε να παλεύουνε δύο και λεζάντα: Ρωμαίος και Γαλάτης πολεμιστές.
 

nickel

Administrator
Staff member
αυστηρά μιλώντας
Αν αυτό σημαίνει ότι κάποτε υπήρχε κάποιος κανόνας που έλεγε ότι πρέπει να βάζουμε πληθυντικό, πρέπει να είναι ο κανόνας με τη μικρότερη διάρκεια ισχύος.

(Στα δικά μας τώρα: ο νόμος της έλξης μπορεί να μην ισχύει στα αγγλικά [σ' αυτή την περίπτωση], αλλά εδώ [στα ελληνικά] είναι ακατανίκητος! Σκέψου τη λεζάντα με άρθρα: Ο Ρωμαίος και ο Γαλάτης πολεμιστές.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θυμάμαι σ' ένα παλιό βιβλίο που είχε να παλεύουνε δύο και λεζάντα: Ρωμαίος και Γαλάτης πολεμιστές.
Η λεζάντα αυτή εμένα προσωπικά δεν θα με ξένιζε καθόλου.

(Στα δικά μας τώρα: ο νόμος της έλξης μπορεί να μην ισχύει στα αγγλικά [σ' αυτή την περίπτωση], αλλά εδώ [στα ελληνικά] είναι ακατανίκητος! Σκέψου τη λεζάντα με άρθρα: Ο Ρωμαίος και ο Γαλάτης πολεμιστές.)
Ωραία, βάλε ρήμα τώρα - θα 'ναι στον πληθυντικό. :D Πάντως το πιθανότερο είναι ότι η πλήρης σύνταξη είναι: "Ο Ρωμαίος πολεμιστής και ο Γαλάτης πολεμιστής", που στη συνέχεια γίνεται: "Ο Ρωμαίος και ο Γαλάτης πολεμιστής".
 

Earion

Moderator
Staff member
Νομίζω ότι η λύση είναι πολύ πιο απλή: έχει εκπέσει μια λέξη. Χρησιμοποιείται για την εμφάνιση δίπλα-δίπλα της πρόσθιας και της οπίσθιας όψης ολόσωμων εικόνων.
 
Όταν το πρωτοδιάβασα, υπονόησα την "όψη" και άρχισα να έχω μεταφυσικές ανησυχίες: πόσες όψεις έχει μία εικόνα; Αν π.χ. ένα φύλλο χαρτί είναι τυπωμένο μπρος-πίσω, έχουμε δύο εικόνες, όχι δύο όψεις μίας εικόνας, κτλ. Ευτυχώς ησύχασα όταν η σκέψη μου πήγε στο "ολόσωμη": μήπως εννοούν καμιά πυραυλοκίνητη μοντέλα, της οποίας θα μας δείξουν τόσο την πρόσθια όσο και την οπίσθια όψη; Κατόπιν ωρίμου σκέψεως, κατέληξα ότι εγώ δεν είμαι φτιαγμένος να καταλαβαίνω τέτοια πράγματα χωρίς πρωτότυπο και ότι το μόνο που μου μένει είναι να πω ότι, ανεξαρτήτως όψεων,
μην ξεχάσεις να βγάλεις το δεύτερο "μία" κάθε ζευγαριού (μία φορά σε μία τυπική κλίμακα, και μία φορά σε μία λογαριθμική κλίμακα)
 
Μπορεί να έχεις δίκιο. Εγώ έβαλα στο μυαλό μου images που τυπώνονται. Τέλος πάντων, κατέληξα ότι δεν καταλάβαινα για τι μιλάει και ησύχασα.
 

crystal

Moderator
Εμένα πήγε ο νους μου σε ιατρικά μηχανήματα. Επίσης νομίζω ότι ο Εαρίωνας έχει δίκιο: λείπει η όψη, η πλευρά, η απεικόνιση, ένα κάτι τέλος πάντων;
 
Top