Counting characters in PowerPoint

elefteria

New member
Παιδιά καλησπερίζω, καθώς αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ. Λοιπόν, χρειάζομαι βοήθεια! Πώς θα υπολογίσω χαρακτήρες χωρίς κενά σε Power Point; Έχω μια μετάφραση σε ΡΡ.
Ευχαριστώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλησπέρα Ελευθερία και καλωσόρισες

Δεν σου έδωσαν οδηγίες αυτοί που σου ανάθεσαν τη δουλειά; Θα έπρεπε να μη διστάζεις να τους το ζητάς.

Ελπίζω να περάσει κάποιος που θα μπορεί να σου δώσει μια πιο πρακτική μέθοδο, αν υπάρχει. Μπορώ μόνο να σου δώσω δύο μπακάλικες συμβουλές που ίσως σε βοηθήσουν να συνεχίσεις ως τότε τη δουλειά σου.

Η μία είναι, αφού τελειώσεις στο PP, να περάσεις σε προβολή Διάρθρωσης, να αντιγράψεις εκεί το περιεχόμενο όλων των διαφανειών, και να το μεταφέρεις (με αντιγραφή-επικόλληση) σε έγγραφο του Word. Εκεί κάνεις όποιες μετρήσεις και διορθώσεις χρειάζεσαι (προσέχοντας να μη χαλάσεις τη δομή διάρθρωσης των διαφανειών) και τα επαναφέρεις στο PP από την αντίστροφη πορεία. Μπορείς να κάνεις και το ανάποδο. Να δουλέψεις (μετρημένα) στο Word και μετά να περάσεις τα κείμενα με κόπι-πέιστ στο PP, σε διάρθρωση ή κατευθείαν στις διαφάνειές σου.

Η δεύτερη είναι να φτιάξεις μια πρότυπη διαφάνεια μεζούρα (με περιεχόμενο γραμμής π.χ. 12345678901234567890 για είκοσι χαρακτήρες) και να δουλεύεις από κάτω της ώστε να ξέρεις συνεχώς τι γίνεται (μπορώ να σκεφτώ και άλλες παραλλαγές αυτής της μεθόδου).
 

daeman

Administrator
Staff member
Μια σίγουρη λύση, χωρίς να ψάξω το Powerpoint, αν και δεν νομίζω ότι διαθέτει τέτοια επιλογή, είναι η εξής:
Στο παράθυρο διάρθρωσης του PP, αριστερά από τις διαφάνειες, επιλέγεις όλο το κείμενο, αντιγραφή και επικόλληση στο Word, κι εκεί πας Εργαλεία->Καταμέτρηση λέξεων που σου δίνει όλα τα στοιχεία για το επιλεγμένο κείμενο.

Edit: ΟΚ, ξαναήρθαμε στα ίσια μας, Δρ7χ, και με προλαβαίνεις πάλι εσύ... ;-)
Μια επισήμανση: ο δεύτερος τρόπος μάλλον θα δουλεύει μόνο με ισομεγέθη γράμματα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μια σίγουρη λύση, χωρίς να ψάξω το Powerpoint, αν και δεν νομίζω ότι διαθέτει τέτοια επιλογή, είναι η εξής:
Στο παράθυρο διάρθρωσης του PP, αριστερά από τις διαφάνειες, επιλέγεις όλο το κείμενο, αντιγραφή και επικόλληση στο Word, κι εκεί πας Εργαλεία->Καταμέτρηση λέξεων που σου δίνει όλα τα στοιχεία για το επιλεγμένο κείμενο.

Τόσο άσχημα έγραψα το ίδιο πράγμα παραπάνω; Μου χρειάζεται ένας φιλόλογος να στρώσω... :D

Edit: Όχι ακόμα στα Edits :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Μμμ, αυτή η μεταφορά σε Word, δεν φαίνεται να τα μεταφέρει όλα.

Τσεκάρω με το File > Properties > Statistics του Powerpoint και βρίσκω πολύ λιγότερες λέξεις. Κοιτάζω και δεν έχουν μεταφερθεί τα πάντα με την αντιγραφή.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μμμ, αυτή η μεταφορά σε Word, δεν φαίνεται να τα μεταφέρει όλα.

Τσεκάρω με το File > Properties > Statistics του Powerpoint και βρίσκω πολύ λιγότερες λέξεις. Κοιτάζω και δεν έχουν μεταφερθεί τα πάντα με την αντιγραφή.

Το παράθυρο της διάρθρωσης περιέχει μόνο τα κείμενα που βρίσκονται σε πλαίσια κειμένου στις διαφάνειες, όχι σε άλλα αντικείμενα (όπως πίνακες, αυτόματα σχήματα, διαγράμματα και τέτοια). Το συγκεκριμένο αρχείο που δοκιμάζεις περιέχει τέτοια ή είναι "καθαρό" κείμενο;
Το Αρχείο->Ιδιότητες->Στατιστικά στοιχεία στο PP μετράει μόνο λέξεις, όχι χαρακτήρες με ή χωρίς κενά.

Εναλλακτικά, μπορείς να αποθηκεύσεις την παρουσίαση σε rtf (η τελευταία επιλογή στους τύπους αρχείων κατά την αποθήκευση), αλλά και πάλι μόνο τη διάρθρωση παίρνεις, όπως και με το C&P.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κείμενα που έχω βάλει εγώ σε text box αγνοεί στο Outline αριστερά. Είχα ήδη δοκιμάσει την Αποθήκευση σε Rtf.

Έχω κάνει και κάτι πιο τρελό: Εκτύπωση σε PDF. Στο PDF, Copy File to Clipboard, Αντιγραφή σε Word. Τα έχει περάσει όλα. Και εκεί που η στατιστική του PowerPoint δίνει 1366 λέξεις, τώρα βρίσκω 1722! Τέτοιες μετρήσεις μού αρέσουν. :)

Επόμενο βήμα:
http://web.ticino.com/multilingual/powerpoint_macros_for_translators.htm
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτό που λες με το δικό σου text box πρέπει να το δοκιμάσω. Και αυτό με το πιντιέφ μου άρεσε!
Τη μακροεντολή σκέφτηκα κι εγώ και μάλιστα να περάσω με κάποιο τρόπο την εντολή καταμέτρησης χαρακτήρων του Word σε μακροεντολή του PP μέσω VB, αλλά χωρίς να τρελαθώ κιόλας, αφού είναι χλωμό να το χρειαστώ προσωπικά. Κάτι τέτοια λες να εννοούν οι φιλόλογοι όταν μας λένε νερντ; :eek:
Καλά, αυτός είναι προχωρημένος! Μετράει, αν δεν κάνω λάθος διαβάζοντας τις μεταβλητές του, και τις σημειώσεις και όλα τα πλαίσια κειμένου, και τα δικά σου και τα έτοιμα της διάταξης. Για πίνακες δεν ξέρω. Σου πετάει κι ένα παράθυρο διαλόγου όπου βάζεις τιμή ανά γραμμή κειμένου των 55 χαρακτήρων και βουαλά η αμοιβή σου και ο χρόνος που θα κάνεις να το βγάλεις! Μπράβο του!
Ευχαριστώ, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα χρειαστείς...
 
Ελευθερία,

Αν δεν έχεις βρει λύση μέχρι τώρα, στείλε μου το αρχείο να σου κάνω την καταμέτρηση.

Αυτή η καταμέτρηση με χαρακτήρς χωρίς διαστήματα (λες και δεν πατάμε το πλήκτρο του διαστήματος) ειλικρινά μου τη δίνει.

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή συνέχεια!
 

elefteria

New member
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρω πώς γίνεται η μετατροπή των ΡΡ αρχείων σε pdf ή word, αλλά εντόπισα ένα trialware ονόματι Anycount. I 'll give it a try και βλέπουμε... Αυτοί που μου το έδωσαν δεν ξέρουν και πολλά από Η/Υ... άρα οδηγίες γιοκ.
Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα!
 
Top