Υπεύθυνη δήλωση και Encoding problems in PDF's

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από το σάιτ του υπουργείου οικονομικών έχω κατεβάσει το γνωστό έντυπο της υπεύθυνης δήλωσης. Σκέφτηκα να μην τη συμπληρώνω με το χέρι, αλλά ανοίγοντας το pdf με το Adobe Acrobat Professional, να κάνω edit στα τετραγωνάκια. Με αρκετό ψάξιμο, κατέληξα να χρησιμοποιώ το εργαλείο Touch Up Text Tool, από το Advanced Editing. Μ' αυτό το εργαλείο μπορώ άνετα να προσθέτω κείμενο σε έτοιμα pdf, όταν είναι όμως στα αγγλικά. Όταν επιχειρώ να γράψω ελληνικά στην υπεύθυνη δήλωση, βγαίνουν τα γνωστά αλαμπουρνέζικα. Ποιος ξέρει αρκετά γι' αυτό το πρόγραμμα για να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημα; (Εναλλακτικά, αν κάποιος έχει έντυπο υπεύθυνης δήλωσης που εξακριβωμένα δεν παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα κωδικοποίησης, ας μου το στείλει.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αυτή η υπεύθυνη δήλωση που έχω βρει εγώ σε Doc, μήπως απαλλάσσει διπλά από τους πονοκεφάλους;
 

Attachments

  • Ypeythini_Dilosι_1599.doc
    47.5 KB · Views: 344

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εδώ η ΥΔ του Ν.1599/1986 σε διάφoρες μορφές αρχείων (και σε doc του Word, για να βρεις την υγειά σου). Για την κωδικοποίηση που σου εμφανίζεται υπεύθυνες είναι οι εσωτερικές ρυθμίσεις του προγράμματος.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό θα πει αστραπιαία αντίδραση! Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
 
Εγώ κάπου έχω καταχωνιασμένο ένα προγραμματάκι, στο οποίο βάζεις μια φορά τα βασικά στοιχεία της δήλωσης. Αλλάζεις μόνο το κείμενο κάθε φορά και σου βγάζει μαγειρεμένη την υπεύθυνη δήλωση.
Αλλά δεν το βρίσκω τώρα... Θα ψάξω αργότερα και θα το ανεβάσω σε κανένα rapidshare για κοινή χρήση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ κάπου έχω καταχωνιασμένο ένα προγραμματάκι, στο οποίο βάζεις μια φορά τα βασικά στοιχεία της δήλωσης. Αλλάζεις μόνο το κείμενο κάθε φορά και σου βγάζει μαγειρεμένη την υπεύθυνη δήλωση.
Αλλά δεν το βρίσκω τώρα... Θα ψάξω αργότερα και θα το ανεβάσω σε κανένα rapidshare για κοινή χρήση.
Μήπως έχει κάποια σχέση με αυτή εδώ τη συζήτηση; Μου έκανε εντύπωση ο εξυπνάκιας που έδωσε την πρώτη απάντηση. Μεγάλε, έγραψες!
 
Όχι, Αλεξάνδρα, δεν εννοώ αυτό. Αυτό που έχω εγώ βγάζει το καινούριο template της υπεύθυνης δήλωσης. Το βρήκα, αλλά χρειάζομαι να μου πειτε πού να το ανεβάσω για να το κατεβάσετε. Είναι ένα ζιπαρισμένο αρχείο 817 ΚΒ.
 
Χαίρομαι που δούλεψε.
Σημειωτέον ότι μπορείς να αποθηκεύσεις τα στοιχεία σου για να μην τα γράφεις κάθε φορά, οπότε αλλάζεις μόνο το κειμενάκι. Επίσης, μπορείς να αποθηκεύσεις τα στοιχεία περισσότερων ανθρώπων και να επιλέγεις ποια από αυτά θέλεις να φορτώσεις κάθε φορά.
 
Top