font repair macro

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όποιος έχει εγκαταστήσει το Office 2007 ξέρει ότι έχει καταργηθεί από τα Τοοls η δυνατότητα Fix Broken Text, που υπήρχε στο Office 2000. Η Microsoft λέει ότι μπορούμε να κατεβάσουμε το Font repair macro, για να μπορέσουμε ν' ανοίξουμε documents που είχαν γραφτεί με Word 95 ή παλιότερο.

Changes in Office Word 2007
Fix broken text for Word 6.0 documents: This is a low-use feature for a legacy issue. If needed, download the Word Font Repair Macro from the Microsoft Download Center.


Ωραία, μόνο που όταν πας να εγκαταστήσεις το Macro, που έχει την ονομασία EEFonts.exe, σου ζητάει να έχεις στον υπολογιστή σου το Word 2000, όχι το 2007. Και όντως, εκεί που κατεβάζεις το macro, λέει ότι η χρήση του είναι για άνοιγμα των παλιών αρχείων σε Word 2000.

Τι κάνω τώρα; Μαζεύω όλα μου τα αρχεία που δεν μπορώ ν' ανοίξω και τα στέλνω σε κάποιον που έχει Word 2000 στον υπολογιστή του για να μου τα μετατρέψει; Εγκαθιστώ το Word 2000 ξανά στον υπολογιστή μου; Ζητάω από τη Microsoft πίσω τα λεφτά που έδωσα για το Office 2007;
 

ekc_1971

New member
Άλλη επιλογή είναι να εγκαταστήσεις την σουίτα Open Office, υποστηρίζει αρχεία του Word απο την έκδοση του 95, 97 και μετέπειτα. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Top