carosello/ κλωσσάκι

Γεια σας,

Πέρυσι το καλοκαίρι ήμουν στη νότια Ιταλία και έφαγα ένα φρούτο το οποίο δεν ήταν ούτε πεπόνι ούτε αγγούρι. Κάτι ενδιάμεσο, σαν γλυκό αγγούρι ή σαν στυφό πεπόνι. Μου είχαν πει ότι το έλεγαν carosello. Κάποιες φίλες μου από τη Σάμο μου είπαν ότι το έχουν και εκεί και το λένε κλωσσάκι.
Φωτό:
http://www.ingegnoli.it/negozio/media/catalog/product/cache/1/image//265x/1/2/125w.jpg

Όποιος ξέρει κάτι (πώς λέγεται π.χ. και σε άλλες περιοχές, ας το πει. Έτσι, από καθαρή περιέργεια. Δεχόμαστε και σπόρους για φύτεμα
:D

Καληνύχτα!
 

Elsa

¥
Για φρούτο δεν ξέρω αλλά αν μοιάζει με πολύ τραγανό αγγούρι, το ξέρω σαν ατζούρι ή και ξυλάγγουρο.
Το βρίσκω στη «βιολογική» λαϊκή αγορά. Εδώ, το λέει και κλωσάκι. Αν βρεις σπόρους, σφύρα!
 
Καλημέρα,

Ρώτησα και τη μάνα, της λέω "τα ξυλάγγουρα τα ξέρεις;" "Ναι, μου λέει, κάτι μικρά πράσινα οβάλ με ραβδώσεις, που δεν είναι ούτε πεπόνια ούτε αγγούρια". Στο Μπάρι το τρώγανε για φρούτο, για τη χώνεψη, μετά από ένα καταπέτασμα καλούδια. Θυμάμαι ότι είχα πάρει ένα κομμάτι, νομίζοντας ότι είναι πεπόνι, και είχα εκπλαγεί, λέω τι 'ναι τούτο, "carosello" μου απαντάνε, με όλη τη φυσικότητα του κόσμου!!! Για να δούμε, την άνοιξη θα θυμηθούμε να ψάξουμε για σπόρους;
 
Στον τόπο μου στην Κρήτη, το ξυλάγγουρο το τρώμε ανελλιπώς όλο το καλοκαίρι. Το βάζουμε στη σαλάτα αντί για το νεράγγουρο (το ευρέως γνωστό αγγούρι), αλλά το απολαμβάνουμε και σκέτο.
Πρέπει να τρώγεται φρέσκο, την ίδια μέρα που θα κοπεί από το φυτό γιατί μετά γίνεται σα λάστιχο και δεν έχει αξία. Επίσης, όσο πιο μικρό είναι, τόσο πιο νόστιμο και τρυφερό. Άμα μεγαλώσει, σποριάζει και γίνεται σα κολοκύθι.
Τα ξυλάγγουρα είναι μια από τις μεγαλύτερες καλοκαιρινές μου απολαύσεις. Πολύτιμες οι παιδικές αναμνήσεις των περιπετειών στα μποστάνια γνωστών και αγνώστων, ντάλα μεσημέρι, να κάνουν χαλασμό τα τζιτζίκια, για να βρούμε τα νόστιμα ξυλάγγουρα προτού πάει ο ιδιοκτήτης τους να τα μαζέψει. Τα κατεβάζαμε με τον κουβά στο πηγάδι της γιαγιάς και τα τρώγαμε καμιά ώρα αργότερα όταν είχαν δροσερέψει. Απόλαυση!
 

daeman

Administrator
Staff member
Τι μου θύμισες, Κατερίνα! :)
Και καλύτερα στα μποστάνια αγνώστων, άλλη χάρη είχε να τρέμεις μη σε πιάσουν και σε κάνουν τ' αλατιού...

Ξυλάγγουρο και ατζούρι στην Κρήτη, κλωσσάκι και κλωσσόπουλο στη Σάμο (όπως μου είπαν ντόπιοι), δροσιστικό και χωνευτικό, δεν κυκλοφορεί πολύ (έως καθόλου) στα κεντρικά και βόρεια, ψάχνω να βρω φωτογραφίες, επιστημονική ονομασία και περισσότερες πληροφορίες, αλλά γίνεται χαμός στα Cucurbitaceae και δεν έχω υπομονή τώρα...
Αχ, και να 'χα τώρα μερικά! Γιατί περιμένει η ρακή παγωμένη στο ψυγείο και είναι από τα καλύτερα συνοδευτικά της (το καλύτερο είναι το κρυγιό νερό!).

Πάντως, αν βρείτε σπόρους, ενδιαφέρομαι κι εγώ!
 
To carosello είναι παραδοσιακό αγροτικό προϊόν της περιοχής του Μπάρι και, όπως βλέπουμε στην Βικιπαίδεια, έχει και καμιά δεκαριά άλλες τοπικές ονομασίες.

Αυτό όμως που μου κινεί την περιέργεια είναι που συνάντησες τον όρο κλωσσάκι!
Μήπως έγινε κάποια σύγχυση με το κλωσοπουλάκι, τον Calimero :p, που ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές του Carosello (πολυετής επιτυχημένη διαφημιστική μίνι εκπομπή της RAI);

Εικόνες του Calimero

 

daeman

Administrator
Staff member
...
Από φίλο, γερό ρακοπότη, γευσιγνώστη και ιδιοκτήτη ρακάδικου πολλά χρόνια τώρα:

Ο καλύτερος μεζές τση ρακής είναι το νερό, η αγκινάρα, ο λιανοχοχλιός, το ρόγδι, η οφτή πατάτα, τα λουμπούνια (στδ. 1, 2, 3, 4), οι ελιές, τα κουκιά, η σαρδέλα, οι τηγανιτές πατάτες, οι ασκορδουλάκοι, η καρπούζα, η κοντούλα, το τζάνερο, η πεταλίδα, η χοιροκεφαλή, ο κουραμπιές, το ξεροτήγανο, ο αχινός κ.ά., αλλά εν προκειμένω
ΤΟ ΞΥΛΑΓΓΟΥΡΟ!


Και τα σχόλια από κάτω:


-Ο καλύτερος μεζές είναι η καλή παρέα.

-Όποιος την πίνει τη ρακή με την καλή παρέα
είναι σα να 'χει αγκαλιά μια ύπαρξη ωραία
 
Top