Το Google

Αναρωτιέμαι αν μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα. Θα έχετε παρατηρήσει εδώ και αρκετό καιρό ότι ο θεός (των μεταφραστών), το Google, βγάζει άλλα αντί άλλων. Ο μόνος τρόπος για να πάρεις αποτελέσματα που πλέον ανταποκρίνονται σε αυτό που ζήτησες, είναι τα εισαγωγικά. Τώρα, που αλλάζουν τα πράγματα με το Yahoo! κι έχοντας πρόσφατα απαντήσει σε έρευνά τους για τα search engines, αναρωτιέμαι πόσοι από εμάς, είμαστε δυσαρεστημένοι με το Google και την υπερβολική άνεση με την οποία θεωρεί ότι ξέρει καλύτερα από εμάς αυτό που του ζητάμε.

Το έχετε συναντήσει αυτό το (ενοχλητικότατο πλέον) πρόβλημα; Σκέφτομαι άλλες εναλλακτικές μηχανές αναζήτησης, αλλά ακόμα και το Yahoo! δεν φτάνει το μέγεθος του Google. Σκοπεύω πάντως στο μέλλον να κάνω συγκριτικές δοκιμές...
 
Μπορείς να μας πεις ένα παράδειγμα, Αμβρόσιε; Γιατί εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα...
 
Το πρόβλημα δημιουργείται με δύσκολες λέξεις που έχουν μικρή διάδοση και μικρό αριθμό αποτελεσμάτων. Τόσο στα Ελληνικά, όσο και στα Αγγλικά. Για παράδειγμα, του βάζω auralia και το Google μού βγάζει Australia. Και πολλά άλλα που τα συναντώ καθημερινά. Προφανώς με το σκεπτικό ότι ο τύπος ή η λέξη με τις περισσότερες εμφανίσεις και που είναι ο πιο δημοφιλής, είναι αυτός που ψάχνεις, το Google αυτομάτως θεωρεί ότι έχεις κάνει ορθογραφικό λάθος και σού βγάζει αυτό που νομίζει αυτό ότι ψάχνεις.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ώρες ώρες είναι πραγματικά πολύ εκνευριστικό. Άλλες ωστόσο (βλ. βράδυ σκοτεινό με κούραση και πρωινή προθεσμία) είναι πολύ πολύ χρήσιμο :)
 
Εννοείται πώς είναι πολύ χρήσιμο. Απλά τον τελευταίο χρόνο, βλέπω μια πτώση στην απόδοσή του σε σχέση με αυτά που ζητάω εγώ από αυτό.
 
Κάτσε, μια στιγμή... εμένα δεν μου βγάζει τέτοια. Για παράδειγμα, η λέξη που είπες ότι σου δημιουργεί πρόβλημα σε αναζητήσεις εμένα μου βγάζει πάνω από 1 εκ. ανευρέσεις.... Μήπως έχεις πειράξει τίποτε ρυθμίσεις ή έχεις αποκλείσει τίποτε; Δες:
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα. Δοκίμασα για το auralia και δίνει 1.250.000 αποτελέσματα. Σε άλλες αναζητήσεις, βγάζει μεν την πρότασή του (Μήπως εννοείτε...; ), αλλά δίνει κανονικά αποτελέσματα γι' αυτό που ζητάω (π.χ. austalia, Μήπως εννοείτε: australia, αλλά δίνει 227.00 σελίδες με austalia).
Δοκίμασες να καθαρίσεις την cache και τα cookies και να ξαναρυθμίσεις τις προτιμήσεις σου;

Γενικά, η αλήθεια είναι ότι κάθε πέρυσι και καλύτερα· προφανώς, η έλλειψη ουσιαστικού ανταγωνισμού δεν είναι ωφέλιμη για μας. Αλλά πού το αντίπαλο δέος;

Ίσως εδώ να βρει το Google τον μάστορά του:
Έχει ξεκινήσει τη λειτουργία της μια φοβερή (απ' ό,τι διαβάζω) μηχανή αναζήτησης διαφορετική από όλες τις άλλες, με δυνατότητα ερωτημάτων σε φυσική γλώσσα και απίστευτες δυνατότητες συσχετισμού και συνδυασμού ευρημάτων, η Wolfram|Alpha, στο http://www.wolframalpha.com/, που δεν κάνει αναζήτηση με όρους αλλά με βάση δομημένα δεδομένα, αλλά δεν έχω προλάβει να τη δοκιμάσω ακόμα.
Αν κάνει όσα υπόσχεται, σε λίγο καιρό που θα έχει επεκταθεί η βάση των δομών της, τρέμε Γκούγκλη!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα για σκέτο auralia μου δίνει 1.360.000. Για auralia -australia δίνει 67.300.
 
Εμένα μου τη δίνει το εξής:
Κάνω αναζήτηση μια ξένη λέξη με ελληνικούς χαρακτήρες για να δω αν υπάρχει/ αν γράφεται και μου εμφανίζει αποτελέσματα με τη λέξη με λατινικούς χαρακτήρες. Χαλόου μίστερ!! Αη αμ νοτ α φουλ!!! Αν ήθελα να την ψάξω με λατινικούς θα το είχα κάνει...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όντως, αυτό είναι και για μένα πολύ εκνευριστικό. :mad:
 

SBE

¥
Εγώ πριν από λίγο έκανα αναζήτηση "ΚΤΕΛ Αχαϊας" και μου εβγαλε το ΚΤΕΛ Αχαίας ΤΕΤΑΡΤΟ ενώ τις προηγουμενες θεσεις είχαν σελίδες τουριστικές με δρομολόγια όλης της Ελλάδας και άσχετα ταξιδιωτικά γραφεία. Για να ψάχνω ΚΤΕΛ Αχαϊας παει να πεί ότι θέλω αυτο. Αλλά προφανώς τα πιο πάνω έχουν πληρώσει το Γκουγκλ για να τα εμφανιζει πρώτα. Δε με πειραζει αυτό, αρκεί να τα εμφανίζει σαν διαφημιστικές καταχωρίσεις κι όχι σαν κανονικά αποτελεσματα.
 
Σήμερα για παράδειγμα, κάνω αναζήτηση τη λέξη "μπαστάρδους". Τι εισαγωγικά και κόντρα-εισαγωγικά, το Google μου βγάζει μπάσταρδους, ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΥΣ και κάθε λογής μπάσταρδο, όχι όμως αυτό που ψάχνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Λεπτές διακρίσεις ως προς τον τόνο αποκλείεται να κάνεις για κάποιες λέξεις. Είναι σαν να σου λέει «Πήγαινε στο altavista».
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να δείξω με ένα ακόμα παράδειγμα την αναξιοπιστία του Google και την ανάγκη να διασταυρώνονται τα ευρήματά του με τα ευρήματα άλλων μηχανών.

Αν ψάξεις τη λέξη "φόρουμς", θα πάρεις πάνω από ένα δισ. ευρήματα (1,170,000,000).

Στο Altavista μπορείς να κάνεις μια πολύ πιο αξιόπιστη στατιστική σύγκριση για τη διάδοση του ζαβού πληθυντικού. Με επιλογές Worldwide και Language: Greek:
φόρουμς 12.500
"τα φόρουμ" 36.500
φόρουμ 2.370.000
 
Είναι δίκοπο μαχαίρι. Εκεί που για τη λέξη άλσος το Google μού δίνει τον εντυπωσιακό αριθμό των 6.000.000 ευρημάτων σχεδόν, η Altavista αλλά και το Yahoo! δίνουν και τα δύο 138.000.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έλα όμως που δυσκολεύομαι να το κάνω να μου δείξει πάνω από 700 ευρήματα. Το ρυθμίζω να δείχνει 100 ανά σελίδα, και στην 7η σελίδα τα στυλώνει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα σταματάει (σε 100άδες και με το show omitted) στα 892.

Επίσης: bing = 25.700 ευρήματα για το άλσος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα έπρεπε το νήμα να έχει τίτλο «Αμάν πια αυτό το Google».

Μόλις πριν από λίγο διαπίστωσα (και αυτό που λέω μπορεί να μην ισχύει αύριο) ότι, αν κάνεις αναζήτηση για συγκεκριμένη φράση, δεν αρκεί να βάλεις τα εισαγωγικά στην αρχή, όπως γινόταν μέχρι τώρα, πρέπει επίσης να τα κλείσεις στο τέλος της φράσης. Εντάξει, μικρή η φασαρία, αλλά είμαι βέβαιος ότι το ίντερνετ είναι γεμάτο συνδέσμους όπου οι τεμπέληδες δεν έχουν κλείσει κανονικά τα εισαγωγικά.

Στο εξής: αν ψάχνετε για συγκεκριμένη φράση, εισαγωγικά μπρος-πίσω. Να δούμε τι άλλο έχουν αλλάξει, μια και οι αλλαγές του Google πάνε τουλάχιστον σαν τους Χιώτες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ανέκαθεν η τεκμηρίωση που έδινε η Google για τα εισαγωγικά ήταν πως αυτά χρειάζονταν αμφίπλευρα της έκφρασης (κι αυτό ακολουθούσα π.χ. εγώ). Το ότι μέχρι πρόσφατα έδινε —χαριστικά— τα ίδια αποτελέσματα και με μόνο το πρώτο από αυτά, δεν λέει τίποτα. :)
 
Top