Άκαπνη ανακοίνωση για προσωπική και όχι μόνο χρήση





Την προηγούμενη Τρίτη έκοψα το κάπνισμα. Από τότε περνάω των παθών μου τον τάραχο.
Συγκέντρωση μηδέν, τα νεύρα μου κρόσσια, το στόμα μου ξερό σαν παπούτσι, ώρες-ώρες αισθάνομαι τα δόντια μου μαλακά σαν μαστίχες, νυστάζω και θέλω να τρώω γλυκά όλη την ημέρα, πονάει συνεχώς το κεφάλι μου, έχω ταχυπαλμίες και κοιμάμαι χάλια.
Ωστόσο, επιμένω στην απόφασή μου ελπίζοντας ότι αργά ή γρήγορα τα δύσκολα θα περάσουν και θα αρχίσω να απολαμβάνω τα οφέλη της ζωής ως μη καπνίστρια.

Η παρούσα αποτελεί ανακοίνωση της προσπάθειάς μου αυτής, κάτι σαν κοινωνική δέσμευση ώστε να μην τα παρατήσω. Μιας και δεν μπορώ να βάλω αυτούσιο τον παραπάνω μετρητή στην υπογραφή μου, τον βάζω σ’ αυτό εδώ το νήμα ώστε να έρχομαι από καιρού εις καιρόν και να βλέπω πόσα τσιγάρα απέφυγα να καπνίσω και να παίρνω τα πάνω μου.
Ευχαριστώ τον Προφέσορ για την υποστήριξη. Έτυχε να πάρουμε την ίδια απόφαση με κάνα μήνα διαφορά. Μου κάνει καλό να γνωρίζω ότι και κάποιος άλλος σ’ αυτό το φόρουμ κάνει την ίδια προσπάθεια με μένα.
 
Last edited by a moderator:
Τα θερμά μου συγχαρητήρια! Σου εύχομαι καλή δύναμη στον αγώνα. Πιστεύω ότι μέρα με τη μέρα τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. Απόφευγε παρέες καπνιστών, ειδικά αυτές τις δύσκολες μέρες, και προσπάθησε να έχεις το πρόγραμμά σου και το μυαλό σου γεμάτο με άλλα πράγματα. Σύντομα θα είναι όλα στη θέση τους και θα έχεις απαλλαγεί από κάτι εξαιρετικά ζημιογόνο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλή δύναμη! :cool:
Και στα δικά μας οι ακόμη εξαρτημένοι...
 
Και στα δικά μας οι ακόμη εξαρτημένοι...

Daeman, δεν μπορώ να πω πολλά, μόλις μια βδομάδα χωρίς τσιγάρο, αλλά αυτό που μπορώ να πω σίγουρα είναι ότι το πρώτο σοβαρό βήμα κατά τη γνώμη μου είναι να το πάρεις απόφαση. Εγώ υποτίθεται ότι το έπαιρνα απόφαση εδώ και κάτι μήνες, αλλά στην ουσία κορόιδευα τον εαυτό μου. Μόλις κολλούσε το μυαλό μου στη δουλειά, έψαχνα ασυναίσθητα τον καπνό και τα χαρτάκια.
Όταν το πήρα σοβαρά απόφαση, το έκανα και πράξη. Τα δύσκολα έρχονται μετά, αλλά αν είσαι αποφασισμένος προχωράς. Κι όσο αντέξεις.
 

daeman

Administrator
Staff member
ΟΥΑΚ
Το βλέπω εγώ το έργο: σε λίγο θα φτιάξουμε Ομάδα Υποστήριξης & Απεξάρτησης Καπνιστών (ΟΥΑΚ, που έλεγε κι ο Ντόναλντ Ντακ:p).
Συμφωνώ, πάντως, πρέπει να το αποφασίσεις σοβαρά και να το ανακοινώσεις, ώστε να σε βοηθήσει και ο προσωπικός εγωισμός υπό την απειλή της ντροπής της υπαναχώρησης. Τα ίδια κι από εδώ για τη συνεχή αναβολή τής απόφασης. Εγώ πρώτη φορά σκέφτηκα να το κόψω πριν 10 (!) χρόνια, με αφετηρία/αφορμή τη συναυλία των Rolling Stones, που ήταν παιδικό μου όνειρο. Δεν το έκανα, βέβαια, γιατί όπως λες δεν ήταν συνειδητή απόφαση. Από τότε σιωπώ και περιμένω την κατάλληλη ευκαιρία να το αποφασίσω πραγματικά, κάτι που βλέπω πιθανό τον φετινό χειμώνα. Όπως και να 'χει, τα παραδείγματα του Νίκελ και το δικό σου δίνουν θάρρος σ' εμάς τους άτολμους αναβλητικούς...
 

Elsa

¥
Καλή δύναμη! :) Εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία και αν αισθανθείς ανάγκη για οτιδήποτε (συμβουλή, γνώμη, κανάκεμα) μη διστάσεις να στείλεις π.μ!
Ξαναγράφω το χρησιμότερο -για μένα- site για κόψιμο τσιγάρου: www.whyquit.com
Πολύ βολικός μετρητής για να καμαρώνεις κάθε μέρα με το κατόρθωμά σου αλλά και να το μοστράρεις και στο φόρουμ όποτε θες (όχι αυτόματα, με συνδυασμό πλήκτρων), εδώ: http://mwilden.com/QuitTime/index.html
 
Καλή δύναμη κι από μένα! (κομμένο από το 1993 ή κάπου εκεί: δε θυμάμαι πια...)
 
Καλή δύναμη! :) Εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία και αν αισθανθείς ανάγκη για οτιδήποτε (συμβουλή, γνώμη, κανάκεμα) μη διστάσεις να στείλεις π.μ!
Ξαναγράφω το χρησιμότερο -για μένα- site για κόψιμο τσιγάρου: www.whyquit.com
Πολύ βολικός μετρητής για να καμαρώνεις κάθε μέρα με το κατόρθωμά σου αλλά και να το μοστράρεις και στο φόρουμ όποτε θες (όχι αυτόματα, με συνδυασμό πλήκτρων), εδώ: http://mwilden.com/QuitTime/index.html

Ευχαριστώ πολύ, Έλσα! Το συγκεκριμένο ιστότοπο τον επισκέφθηκα και ομολογώ ότι πότε σε σοκάρει με τις ιστορίες και τις φωτογραφίες ανθρώπων που αρρώστησαν και πότε σε ανεβάζει με στατιστικά, συμβουλές και τα λοιπά.
Ωραίος ο μετρητής που δίνεις, εγώ κατέβασα έναν στα ελληνικά, λέγεται Quit counter και μπορεί κανείς να τον κατεβάσει δωρεάν εδώ. Σου απονέμει και βραβεία, ανάλογα με τις ημέρες που έχεις περάσει χωρίς να καπνίσεις!

Καλή δύναμη κι από μένα! (κομμένο από το 1993 ή κάπου εκεί: δε θυμάμαι πια...)
Από το '93; Εγώ τότε άρχισα το κάπνισμα...
 
Κατερίνα, μαζί σου στον αγώνα! Εγώ το έκοψα την 1η Αυγούστου και την πρώτη εβδομάδα πονούσε διαρκώς το κεφάλι μου. Υπήρχαν στιγμές που ήθελα απελπισμένα τσιγάρο. Για να με βοηθήσω, αγόρασα μπεγλέρι και κομπολόι! Κάθε φορά που έβγαινα έξω το βράδυ, είχα στο ένα χέρι το μπεγλέρι και στο άλλο (όχι το τσιγάρο) αλλά το κομπολόι. Τις τελευταίες πέντε μέρες, όμως, που έχω αρχίσει να δουλεύω ξανά εντατικά και περνάω πολλές ώρες στο σπίτι, κοντεύω να φάω τα νύχια μου και όλο το ψυγείο! Θέλω να καπνίσω!!!
 

Elsa

¥
Μπράβο και σε σένα, Παρασκευή! Κράτα γερά και μη μασάς! :)
 
Πολύς κόσμος κόβει το τσιγάρο τελευταία. Καλή επιτυχία εύχομαι! Εγώ πάλι το είχα κόψει πέρυσι το καλοκαίρι και το ξανάρχισα (για τόσο μόνο). Ε, μέχρι το τέλος των διακοπών θα το έχω κόψει... ;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Καλή επιτυχία σ' εσάς που το πήρατε απόφαση! :)
 
αγόρασα μπεγλέρι και κομπολόι! Κάθε φορά που έβγαινα έξω το βράδυ, είχα στο ένα χέρι το μπεγλέρι και στο άλλο (όχι το τσιγάρο) αλλά το κομπολόι.
Άσχετο (και με αντικαπνιστικές ευχές, φυσικά): είναι διαφορετικά;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άσχετο (και με αντικαπνιστικές ευχές, φυσικά): είναι διαφορετικά;
Το μπεγλέρι είναι ανοιχτό στα άκρα (http://www.kompoloi.org/about.html#worry_beads13, http://www.kombologiakifissias.gr/eidh/begleria/mpegleria.htm), ενώ το κομπολόι όχι (δένει στα άκρα με κόμπο). Διαφορετικός και ο τρόπος παιξίματος. Και μπεγλεράω σημαίνει "ανακινώ, σείω", προσθέτει δε το Πρωίας: «και δη επί των παιζόντων τους πεσσούς, τα ζάρια, εν τη φράση "μπεγλέρα τα" = κούνα τα πιο ζωηρά τα ζάρια». Και το τραγούδι ζάρια λέει ότι μπεγλέρισε η τύπισσα. Αυτή η τεχνική παιξίματος έδωσε το όνομά του στο μπεγλέρι, κι όπως είπα και πριν είναι διαφορετική απ' ό,τι στο κομπολόι.
 
Το μπεγλέρι είναι ανοιχτό στα άκρα (http://www.kompoloi.org/about.html#worry_beads13, http://www.kombologiakifissias.gr/eidh/begleria/mpegleria.htm), ενώ το κομπολόι όχι (δένει στα άκρα με κόμπο). Διαφορετικός και ο τρόπος παιξίματος. Και μπεγλεράω σημαίνει "ανακινώ, σείω", προσθέτει δε το Πρωίας: «και δη επί των παιζόντων τους πεσσούς, τα ζάρια, εν τη φράση "μπεγλέρα τα" = κούνα τα πιο ζωηρά τα ζάρια». Και το τραγούδι ζάρια λέει ότι μπεγλέρισε η τύπισσα. Αυτή η τεχνική παιξίματος έδωσε το όνομά του στο μπεγλέρι, κι όπως είπα και πριν είναι διαφορετική απ' ό,τι στο κομπολόι.
Ωραία, να ξέρω, μην παρεξηγηθεί κανένας κουτσαβάκης. Είχα το πρώτο για λαϊκό συνώνυμο του κομπολογιού, όπως λέει και το ΛΚΝ. Αν δεν ήταν το τραγούδι (μόνο από εκεί), το μπεγλερίζω το ήξερα κυρίως με σημασίες ΛΝΕΓ που τις βρίσκω πιο up to date.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τα λεξικά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν αντικατοπτρίζουν αυτό που λέει σήμερα ο κόσμος. Το μπεγλέρι έχει κάνει δυναμικό comeback την τελευταία 25ετία, κι ο διαχωρισμός υφίσταται. Άλλωστε, το να ταυτίσουμε το κατά κανόνα ράθυμο και χαλαρωτικό παίξιμο του κομπολογιού που "μετράει τους καημούς και τους αναστεναγμούς" με το ζωηρό τακατακατακατακατακατακα παίξιμο του μπεγλεριού (που το μόνο που μετράει είναι τα νεύρα και τις αντοχές των διπλανών), είναι σαν να ταυτίζουμε τον Droopy με έναν Hammy ντοπαρισμένο με στεροειδή. :D
 
Top