metafrasi banner

nil-nil v. zero-zero

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μετά το movies v. films, άλλη μια σύγκρουση συνωνύμων:

-So, what's the score, guys?
-Still 0-0 (zero-zero).
-We call it
nil-nil in soccer, Chuckie.

Είναι συνώνυμες λέξεις. Μηδέν-μηδέν λέει ο ένας, μηδέν-μηδέν λέει κι ο άλλος. Εκτός από τη "λευκή ισοπαλία" υπάρχει άλλος τρόπος να το διατυπώσω, ώστε να στέκει ως διόρθωση; Η "λευκή ισοπαλία" υπάρχει μόνο μετά το τέλος του αγώνα, οπότε δεν θα είχε νόημα να τον διορθώνει ο συνομιλητής.
"Μηδέν όλα";
 
Κουλουράκια (το λένε στην... μπάλα). :)
Μπορείς να πεις "μηδέν-μηδέν" για το δεύτερο (τη διόρθωση), αλλά για το πρώτο:
-Ακόμα στο μηδέν.
 

nickel

Administrator
Staff member
— Ακόμα χωρίς πόντους.
— «Τέρματα» λέμε στο ποδόσφαιρο, Τσάκι.

Μετατόπιση.
 
Αλεξάνδρα, μπορείς ακόμη να χρησιμοποιήσεις αντίστοιχο όρο από άλλο πεδίο. Δηλαδή:
-Μηδέν εις το πηλίκο.
-"Μηδέν-μηδέν" λέμε στο ποδόσφαιρο, Τσάκι.
(Δηλαδή, δεν είναι μαθηματικά, αλλά ποδόσφαιρο εδώ.)
 
— Ακόμα χωρίς πόντους.
«Τέρματα» λέμε στο ποδόσφαιρο, Τσάκι.

Με όλο τον σεβασμό: «Γκολ» (Καθότι γκολ έχουμε όταν η μπάλλα περνά τη γραμμή του τέρματος -- κατά το "the bar is in the pub")

Επίσης με όλο τον σεβασμό: δεν έχω ακούσει να γίνεται ποτέ λόγος για «κουλουράκια» στον πραγματικό κόσμο.
 
Νίκο, αστειευόμουν για τα κουλουράκια, εξού και το smiley. Λέγεται που και που, αλλά σε πολύ low register και για πλάκα.
 
Ε, αν σου πω ότι αυτά τα smileys ούτε καν τα παρατηρώ. Πρέπει να συνηθίσω τα καινούργια κόλπα ο καψερός.

(ΟΧΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΟΝΟΜΑΤΑ)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλά, μην υπερβάλλουμε τώρα για τα αληθινά ονόματα. Δεν υπάρχει κανόνας στο φόρουμ, ούτε νομίζω ότι θα υπάρξει.
 
Συγγνώμη για το off topic, αλλά θα επιμείνω ότι, άσχετα από το αν υπάρχει ή θα υπάρξει κανόνας, η επικοινωνία πρέπει να γίνεται με τα nicknames. Πρέπει ο κάθε επισκέπτης να μπορεί να παρακολουθήσει το κάθε νήμα χωρίς να μπερδεύεται και χωρίς να αναγκάζεται να μαντεύει ποιος είναι ο Νίκος, ο Γιάννης και ο Γιώργος. Αλλιώς δίνεται η εντύπωση μιας κλειστής παρέας ατόμων που τα λένε μεταξύ τους, και όχι ενός δημόσιου φόρουμ που όχι μόνο δέχεται, αλλά αποζητά νέους αναγνώστες και συμμετέχοντες.
 
Συμφωνώ και επαυξάνω (και στη συγγνώμη για το οφ-τόπικ). Εξάλλου, κάποιοι που βάζουμε περίεργα ψευδώνυμα, εντελώς άσχετα με τα πραγματικά μας ονόματα, κάτι θέλουμε να πούμε, έτσι δεν είναι;
 
Towards the last years of The Thousand Yahren War between the Cylons and the Twelve Colonies of Man, Baltar acted as a liaison between the Twelve Colonies and the Cylons, and arranged for a peace conference that would bring an end to the war.

Α, νομίζω πως θα μ'αρέσει ο καινούριος σου ρόλος, Count Baltar! :p
 
Baltar would conduct the peace conference to lull the Colonials into a false sense of security, while the Cylons prepared for a massive attack on the Colonial military and the Twelve Colonies.

That's my good old Count Baltar! ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα, όλη μέρα.

Έχουμε πρόβλημα να κάνουμε κανόνα που θα λέει ότι κάθε αναφορά πραγματικού ονόματος (ή ανεπιθύμητου παρωνυμίου ή προσωνυμίου) θα συνεπάγεται λογοκρισία, διαγραφή, καρπάζωμα, παραμονή στην πάνω δεξιά γωνία του φόρουμ με το δεξί πόδι σηκωμένο; Δικό μας είναι το τσογλανόσπιτο, ό,τι θέλουμε το κάνουμε.

Όσο για το «τέρμα», κόμη μου, δεν έχεις ακούσει ποτέ τα πλήθη να φωνάζουν παραληρώντας «ΤΕΡΜΑ!» ;)
 
Καλημέρα, όλη μέρα.
Όσο για το «τέρμα», κόμη μου, δεν έχεις ακούσει ποτέ τα πλήθη να φωνάζουν παραληρώντας «ΤΕΡΜΑ!» ;)

Ναι, όταν παίζει η εφετινή ΑΕΚ, αλλά εννοούν άλλο πράμα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δικό μας είναι το τσογλανόσπιτο, ό,τι θέλουμε το κάνουμε.

Καλά, εσένα από δω και πέρα θα σε λέω "Κύριε Γιαννόπουλε". Τι "τσογλανόσπιτο", τι "παλιόσπιτο"...
Πριν βάλουμε κανέναν τιμωρία στη γωνία, καλό είναι να διατυπώσουμε και κανόνες, σωστά;
 
Σεβαστή η επιθυμία του Count Baltar. Μια παρατήρηση μόνο: όταν θέλουμε να διατηρήσουμε την ανωνυμία μας, δεν βάζουμε φωτογραφία στο προφίλ μας. Ανωνυμία δεν είναι μόνο η μη αναφορά στο ίδιο το όνομα, αλλά η απόκρυψη κάθε σχετικής πληροφορίας.
Φιλικά,
ΓΙΑΝΝΗΣ
 
Α, η παρατήρησή μου αναφέρεται στον Count Baltar, και όχι προφανώς στην Alexandra.
 
Top