Where is my ship?

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ανακάλυψα κάτι cool στο σάιτ του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας:
http://info.yen.gr/ais/ais4.php?Yenanp=999999
Μπορείς να παρακολουθήσεις τα πλοία που βρίσκονται γύρω και μέσα στο λιμάνι του Πειραιά. Βέβαια, είναι σε πειραματικό στάδιο και δεν έχει όλα όσα υπόσχεται, αλλά έχει πλάκα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι άραγε ίδιο με αυτό εδώ;

Edit: Προφανώς! Ο ιστότοπος της SBE είναι υπερσύνολο του πιο πάνω!
 

Elsa

¥
Πολύ εντυπωσιακό! :eek:
(Και λιγάκι τρομαχτικό, χαμός γίνεται... μου έκανε εντύπωση, ας πούμε, πόσο πολλά είναι τα τάνκερ!)
Άντε, να δούμε και χάρτη των πτήσεων! :)

Αν βάλεις και τα ονόματα γίνεται χάος, αλλά ανακάλυψα οτι κυκλοφορεί ακόμα το Αίολος-Κεντέρης που νόμιζα οτι είχε αποσυρθεί.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν φαίνεται εύκολα, και ελπίζω να παρατηρήσατε ότι είναι project του Πανεπιστημίου Αιγαίου:

Developed and Hosted by the Department of Product & Systems Design Engineering - University of the Aegean
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και φυσικά, αντί να δουλεύω, κάθομαι και χαζεύω πού είναι το Blue Star Paros που θα πάρει ο γιος μου το απόγευμα. Και ανακάλυψα ότι είναι σε πορεία σύγκρουσης με το Blue Star Naxos! Να τους προειδοποιήσω; :D

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
ΟΚ, τη γλίτωσαν. Ουφ... :p



Κι εσείς ξέρετε τι κάνω όταν βαριέμαι να δουλέψω. Έχω κυριολεκτικά χαζέψει. Παρακολουθώ και τα κρουαζιερόπλοια.
 

SBE

¥
Απ' όσο ξέρω αυτό το χρησιμοποιούν και οι ναυτιλιακές εταιρείες για να βλέπουν που είναι τα πλοία τους κλπκλπ. Και δεν τα έχει όλα, υπάρχουν ελλείψεις. Φοβερό το τι γίνεται στη Μεσόγειο από πλοία, ένα σωρό!
 
Top