Σκανάρισμα και εξαγωγή του κειμένου σε Word

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο πρόσωπο ή κάποια επιχείρηση που να αναλαμβάνει να σκανάρει βιβλίο και να παραδίδει το κείμενο σε Word.

Έχετε υπόψη σας τι περίπου χρεώνουν;
 
Μμμ, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Αν σε ενδιέφερε μόνο το σκανάρισμα, θα μπορούσες να ρωτήσεις σε μεγάλα φωτοτυπάδικα του κέντρου, ίσως γύρω από το Χρηματιστήριο. Εδώ ανακύπτει το ζήτημα του εάν το βιβλίο έχει copyright. Πιθανότατα, ναι. Δεν ξέρω αν ο μαγαζάτορας θα το ρισκάρει και πόσο θα κοστολογήσει το ρίσκο που ίσως πάρει.
Δεύτερον και σημαντικότερο, το Ocr είναι χρονοβόρο και η χρέωση θα είναι τραγικά μεγάλη, πάλι εάν και εφόσον το αναλάβει κάποιος.
 
Μμμ, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Αν σε ενδιέφερε μόνο το σκανάρισμα, θα μπορούσες να ρωτήσεις σε μεγάλα φωτοτυπάδικα του κέντρου, ίσως γύρω από το Χρηματιστήριο. Εδώ ανακύπτει το ζήτημα του εάν το βιβλίο έχει copyright. Πιθανότατα, ναι. Δεν ξέρω αν ο μαγαζάτορας θα το ρισκάρει και πόσο θα κοστολογήσει το ρίσκο που ίσως πάρει.
Δεύτερον και σημαντικότερο, το Ocr είναι χρονοβόρο και η χρέωση θα είναι τραγικά μεγάλη, πάλι εάν και εφόσον το αναλάβει κάποιος.

Μεταξύ μας, το σκανάρισμα πάει σύννεφο στα φωτοτυπεία έξω από τα πανεπιστήμια και το διαδίκτυο είναι γεμάτο από βιβλία φοιτητικής ύλης.

Στον εκδοτικό οίκο που εργάζομαι, θέλουμε να επανεκδώσουμε ένα βιβλίο σε άλλο σχήμα και στο μονοτονικό. Οπότε η δουλειά είναι απολύτως νόμιμη. Το κακό είναι ότι η κοπέλα που μας έκανε αυτή τη δουλειά έχει πάει διακοπές και εμείς βιαζόμαστε.

Ξέρω ότι το OCR είναι κάπως χρονοβόρο αλλά, αν έχει "εκπαιδευτεί", βγάζει τη δουλειά πολύ πιο γρήγορα απ' ό,τι αν γινόταν δακτυλογράφηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Χρειάζεστε εξειδικευμένο άτομο. Με σκάνερ και πρόγραμμα αναγνώρισης χαρακτήρων. Που, αν δεν έχει το OCR που αναγνωρίζει πολυτονικό, θα πρέπει να εκπαιδεύσει το πρόγραμμά του ώστε να αναγνωρίζει τους δικούς σας πολυτονικούς χαρακτήρες και να τους μετατρέπει σε μονοτονικούς. Για να δείτε αν υπάρχει κάποιος διαθέσιμος στην κοινότητά μας, θα ωφελούσε να δίνατε μια εικόνα του μεγέθους της εργασίας και των προθεσμιών.
 
Το βιβλίο είναι γύρω στις 300 σελίδες και η δουλειά θα πρέπει να γίνει μέχρι τις 13 Αυγούστου. Η γραμματοσειρά είναι πανομοιότυπη της Times New Roman, γιατί το βιβλίο είχε σελιδοποιηθεί μέσα στη δεκαετία του 1980.
 

nickel

Administrator
Staff member
ΟΚ, όποιος έχει σαρωτή και αρκετό χρόνο μέχρι τις 13 για να σαρώνει και να διορθώνει 30 σελίδες την ημέρα, είμαι διατεθειμένος να βοηθήσω με την απαραίτητη τεχνογνωσία. Επικοινωνήστε με τον κ. Τσιάλα για τα καθέκαστα και τα λέμε στη συνέχεια με όποιον βρεθεί για τη δουλειά.
 
Top