Lexilogia and its RSS feeds

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπάρχουν; Και πώς λειτουργούν; Και αν όχι, υπάρχει τρόπος να υπάρχουν; Και αν υπάρχει τρόπος να υπάρχουν, πώς θα γίνεται αυτό; Κατά φρεσκάδα νήματος; Κατά φρεσκάδα άρθρων;

Μπορεί να θέλει κανείς να συνδέσει το ιστολόγιό του...

Απορίες μεσημεριάτικα... :)
 
Last edited:

Kassianos

New member
Τα feed "ζουν και βασιλεύουν"! Όπως σ' όλα τα φόρουμ, έτσι υποθέτω και στη "Λεξιλογία" είναι αρκετοί εκείνοι που συμμετέχουν απλά ως αναγνώστες. Φυσικά θα βοηθούσε η κατηγοριοποίηση και των feed ανά θεματική ενότητα, κάτι που δεν έχω διασταυρώσει αν συμβαίνει ακόμα.

Παρακάτω παραθέτω τα στοιχεία του feed από το Google Reader, απ' όπου και "συμμετείχα" ως τώρα στο φόρουμ:

Feed URL: http://www.lexilogia.gr/forum/external.php?type=RSS2
Posts per week:40.1 Subscribers:11 Last updated:4:17 PM (13 minutes ago)
 

Kassianos

New member
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Χαρά μου να είμαι μέλος μιας κοινότητας σαν τη δική σας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επιτέλους, ένας κοσμονάφτης κοσμανάπτης κοσμοναύτης που καταλαβαίνει από ψηλά το βαθύτερο νόημα... :)

Για συνέχεια, παρακαλώ Monty Pythοn...
:)
 

daeman

Administrator
Staff member
Λέτε τα feeds να φέρουν ένα πωστολέν, πωστολέν, feeding frenzy;
Ξεκινάει ήρεμα και μετά το 0':40''... το έλα να δεις! Και μάλιστα στην ιαπωνική, παρακαλώ, για να καταλαβαίνουμε όλοι. Εδώ σε θέλω... κάβουρα, αυτό να υποτιτλίσεις!:p
http://www.youtube.com/watch?v=2h4VuvC8KCk
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμμμ, κάτι για τον τεχνικό :). Στο λινκ που έδωσε ο Κασσιανός φαίνεται να μην ανανεώνονται τα περιεχόμενα, οπότε ούτε πχ στο τεστ μπλογκ ανανεώνονται. Μάλλον κάτι διαφορετικό και πιο αυτοματοποιημένο χρειάζεται για γενικότερη χρήση. Ίσως μια εσωτερική σελίδα που ανανεώνεται; Λέω εγώ τώρα, σαν να ξέρω...
 

Kassianos

New member
Τα περιεχόμενα της ροής ανανεώνονται κανονικά (ακολουθεί στιγμιότυπο οθόνης με σημερινό δημοσίευμα). Είναι ουσιαστικό να διαχωρίσουμε τα άρθρα εκκίνησης από τα σχόλια που ακολουθούν. Όταν για παράδειγμα κάποιος ξεκινά ένα άρθρο (ή νήμα αν θέλετε) αυτό θα εμφανιστεί σαν μια νέα εγγραφή στη ροή του φόρουμ. Το πρώτο άρθρο του νήματος λειτουργεί ως άγκυρα, "κρεμάστρα" κλπ. Όλες οι νεότερες εγγραφές στο νήμα παίρνουν τη μορφή σχολίων στην αρχική καταχώρηση. Έτσι, αν και σήμερα το φόρουμ είχε αρκετές συμμετοχές, μία μόνο εξ αυτών ήταν νέο "άρθρο". Οι υπόλοιπες ήταν "σχόλια" σε ήδη υπάρχοντα νήματα-άρθρα.

 
Top