Δείξε μου το desktop σου, να σου πω ποιος είσαι!

Zazula

Administrator
Staff member
Κάποια πράγματα μαθαίνουμε ο ένας για τον άλλον μέσω των αβαταρών μας (που μπορεί να 'ναι αυτά και λάθος — τα φαινόμενα, άλλωστε, απατούν :)), αρκετά άλλα μαθαίνουμε στις μαζώξεις μας (όσοι, βέβαια, πηγαίνουμε εκεί — που, αν κάποιος τρώει συνέχεια όπως εγώ, δεν καταφέρνεις να καταλάβεις και τίποτα σπουδαίο πέρα απ' τ' ότι πρέπει να φυλάγεσαι απ' το πιρούνι του :D) και, φυσικά, πολλά περισσότερα από τα δείγματα γραφής μας εδώ.

Ευκαιρία λοιπόν να έχουμε έναν ακόμη τρόπο να γνωριστούμε καλύτερα: Ανεβάστε και μοιραστείτε με τους υπόλοιπους την επιφάνεια εργασίας σας! Ίσως έτσι γνωρίσουμε και μέλη που είναι πιο ντροπαλά. Ακολουθεί το δικό μου desktop στον φορητό:

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ουάου, Ζαζ, τώρα θα μας κάνεις ακόμα πιο ντροπαλούς! Αν εμείς δεν έχουμε τίποτα στο desktop, εκτός από κουμπιά και shortcuts, τι να σου δείξουμε; Δηλαδή, εγώ.
 
Ζαζ, σε βρίσκω πολύ επινοητικό όταν είναι να χασομερήσεις από τη δουλειά! :-D
 
Εγώ συνήθως έχω το άβαταρ μου και για desktop μου. Οπότε, το ξέρετε ήδη, άσε που τα αλλάζω σαν τα πουκάμισα...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως θα χρησιμοποιώ τουτονεδώ το χώρο για να ανεβάζω τα κατά καιρούς desktop μου. Στον επιτραπέζιο αλλάζω συχνότερα απ' ό,τι στον φορητό. Επίσης θα μ' άρεσε να δω Λινουξάδες και Βιστάδες τι κάνουν, ιδίως αν έχουν πολλαπλές επιφάνειες εργασίας. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ζαζ, σε βρίσκω πολύ επινοητικό όταν είναι να χασομερήσεις από τη δουλειά! :-D
Μπορείς και δουλεύεις τέτοια ώρα, μέσα στη ζέστη;;; :απελπισμένη φατσούλα πάνω σε παγωτό χωνάκι που λιώνει:


Να σε δω τώρα Ζαζ τι θα καταλάβεις, αφού 1) στο desktop μου δεν φαίνεται τίποτα (είναι κρυφά τα εικονίδια) και 2) δεν το βλέπω πια ούτε καν εγώ (αφού το πισί ξεκινάει ανοίγοντας εφαρμογές) παρά μόνο όταν αλλάζω desktop :D

Θερινή βερσιόν:

summerdesk.jpg

Χειμερινή βερσιόν (ιδιοκατασκευή):

winterdesk.jpg

Κάπως πρέπει να μάθω να ρυθμίζω και το μέγεθος των εικόνων που ανεβάζω εδωπέρα...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τι θα καταλάβω; Να αμέσως-αμέσως μια αντίθεση με τη δική μου πρακτική: Εγώ βάζω στον επιτραπέζιο τροπική σκηνή τον χειμώνα, και χιονισμένη το καλοκαίρι. :)
 
Εγώ πάντως θα χρησιμοποιώ τουτονεδώ το χώρο για να ανεβάζω τα κατά καιρούς desktop μου.
Συμπεριλαμβανομένων των desktop με την Carmen Electra;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι θα καταλάβω; Να αμέσως-αμέσως μια αντίθεση με τη δική μου πρακτική: Εγώ βάζω στον επιτραπέζιο τροπική σκηνή τον χειμώνα, και χιονισμένη το καλοκαίρι. :)

Μένει μόνο να προσδιορίσουμε και σε ποιο ημισφαίριο υποτίθεται ότι δουλεύει ο καθένας... :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συμπεριλαμβανομένων των desktop με την Carmen Electra;
Είδες το βιντεάκι που ανέβασα στο youtube, βρε θηρίο; :inno:

Χωρίς πλάκα, τώρα, γυναίκες στην επιφάνεια εργασίας δεν βάζω, εκ πεποιθήσεως. Πρώτον, αρκούν τα υπόλοιπα κακά τού υπολογιστή (hardware, Windows κλπ), ας μην προκαλούμε κι άλλο την τύχη μας. :D Δεύτερον, χάθηκαν τόσες και τόσες άλλες επιφάνειες; :p

Μένει μόνο να προσδιορίσουμε και σε ποιο ημισφαίριο υποτίθεται ότι δουλεύει ο καθένας... :D
Είπαμε Καλλιθέα-Μοσχάτο είναι νότια, αλλά κι άλλο ημισφαίριο; :)
 
Last edited:

Elsa

¥
Ωραία ιδέα, Ζαζ! :)
(κάτσε μόνο να το συγυρίσω λίγο...) ;)

Για το καλοκαίρι, χιονισμένα Τζουμέρκα!
 

Attachments

  • desktop.jpg
    desktop.jpg
    92.6 KB · Views: 196

SBE

¥
εγώ πάντως έχω το ντιφολτ της Λενόβο (με το παγώνι) και για σκρινσέιβερ δεν έχω τίποτα, ο υπολογιστής πάει στο σκοτάδι, εκ πεποιθήσεως. Εικονίδια ελάχιστα, ανοίγω ό,τι θέλω από τα μενού.
Περνάω (ή μάλλον περνούσα), τόσες πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη που έχασα κάθε ενδιαφέρον για οτιδήποτε μπορεί να δώσει την εντύπωση ότι δεν πρόκειται για πίνακα αναρτήσεων- δε θέλω τοπία, δε θέλω διαστημικά χρώματα, δε θέλω τις φωτογραφίες από τις διακοπές μου, θέλω επιστροφή στη μαύρη οθόνη με τα πράσινα γράμματα (αστειεύομαι!). Για μερικά χρόνια είχα ένα του Αθήνα 2004, αλλά δεν έχω πλέον τον υπολογιστή αυτό.
Να αβατάρω δε γουστάρω, στο Φέισμπουκ έχω μια φωτογραφία πολύ πολύ πολύ παλιά κυρίως γιατί ανήκω στη συνομοταξία των μεγάλων χρηστών (άνω των 30) κι είναι ο πιο εύκολος τρόπος να με αναγνωρίσουν οι παλιοί συμφοιτητές. Κατά τ'άλλα ως βετεράνα του ιντερνέτ είμαι υπέρ της ανωνυμίας. Δεν είναι μανία καταδίωξης είναι γιατί έχω δει πολλούς παρανοϊκούς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάποτε είχα τον πίνακα του Κόλιερ. Τον έβλεπα μόνο όταν άναβα το μηχάνημα και πάλι όταν το έσβηνα. Η λαίδη παραπονέθηκε για την αδιάφορη στάση μου. She has now ridden into the sunset. Ναι, Ζαζ, το ντεφό των Windows πλέον :eek: !
 
Να αβατάρω δε γουστάρω, στο Φέισμπουκ έχω μια φωτογραφία πολύ πολύ πολύ παλιά κυρίως γιατί ανήκω στη συνομοταξία των μεγάλων χρηστών (άνω των 30)

Από 30 και πάνω θεωρείται ο χρήστης παλιός; Έλεος yaya! Στο Μεσαίωνα, ο μέσος όρος ζωής ήταν 30. :)
 

SBE

¥
Από 30 και πάνω θεωρείται ο χρήστης παλιός; Έλεος yaya! Στο Μεσαίωνα, ο μέσος όρος ζωής ήταν 30. :)

Η πλειοψηφία των χρηστών του Φεισμπουκ είναι κάτω των 35. Λογικό αν σκεφτείς ότι φτιάχτηκε αρχικά για φοιτητές, που ήταν πολύ μεγάλοι για το μαισπέις.

Voila http://www.scottmonty.com/2009/07/facebook-age-demographics.html

Ανεβαίνει, αλλά πριν δυο χρόνια που έφτιαξα το λογαριασμό ήμασταν μειοψηφία. Άσε που έχω βρει αδύνατο να πείσω τους παλιούς μου συμφοιτητές να γραφτούν (εδω με το ζόρι στέλνουν ημέηλ και μερικοί δουλεύουν σε κομπιουτεροεταιρείες). Ομοίως παλιοί φανατικοί ιντερνετοκαφενείων με το που γύρισαν Ελλάδα έκοψαν το ιντερνέτ. Μάλλον περνάνε πολύ καλά στην Ελλάδα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έστησα πρόσφατα ένα καινούργιο μηχανάκι για την καλή μου. Στο φολντεράκι με τα wallpapers της έβαλα 108 εικόνες για να αλλάζει επιφάνεια ανάλογα με τη διάθεσή της, αλλά η αρχική εικόνα τής άρεσε πολύ και την κρατά ακόμη:


Και για την logon screen τής έδωσα μπόλικες επιλογές, αλλά η αρχική, την οποία και προτιμά, είναι αυτή:


Για εικονίδιο χρήστη όρισα τούτο 'δώ:


Όλα τα επιμέρους στοιχεία τού Appearance είναι καστομιές ένα προς ένα, τα κερσοράκια (.cur) τα έκανα όλα μοβ, και το .ani είναι μια πεταλουδίτσα που αλλάζει χρώματα. Πειραγμένη είναι, φυσικά, και η boot screen. Για να της κάνω πλάκα την έβαλα αρχικά αυτήν εδώ (στη βερσιόν που γράφει: «Don't try to talk. You have a big medical thing in your mouth.»), αλλά στη συνέχεια άλλαξα γνώμη και την αντικατέστησα με μια από τις άλλες επιλογές που είχα προβλέψει: :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Επειδή συχνά δέχομαι ερωτήσεις για το πού μπορεί να βρει κάποιος πολύ όμορφες εικόνες σε υψηλή ανάλυση για να χρησιμοποιηθούν για την επιφάνεια εργασίας τού υπολογιστή, και μου αρέσει να μοιράζομαι ό,τι καλό ανακαλύπτω, ιδού ένα σάιτ με ορισμένα εκπληκτικά (για τα δικά μου γούστα :)) wallpaper, και μάλιστα σε τεράστια ποικιλία αναλύσεων — από ένα iPhone ως μια διάταξη τριών οθονών!
http://interfacelift.com/wallpaper_beta/downloads/downloads/any/
http://interfacelift.com/wallpaper_beta/downloads/rating/any/
 
Top