Τρίστρατον

Μήπως ξέρετε γιατί έκλεισε, αν έχει μεταφερθεί αλλού, αν θα ξανανοίξει, ή κάτι παρεμφερές;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το γιατί δεν το ξέρω, αλλά διάβασα ότι έκλεισε. Δεν μεταφέρθηκε αλλού. Πιθανόν να του ζητούσαν αύξηση ενοικίου. Εδώ διαβάζω:
Έκλεισε το «Τρίστρατο» : Το αγαπημένο ΜΟΥ γαλακτοπωλείο της Πλάκας, δυστυχώς, αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το κτίριο του. Δεν είναι μόνο ότι θα μου λείψουν οι λεμονόπιτές του τώρα που καλοκαιριάζει, αλλά ένα τέτοιο παραδοσιακό σημείο συνάντησης, θα λείψει πολύ. Πολύ κρίμα, έχω πάρα πολλές αναμνήσεις από εκεί ….
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, ναι, πολλές αναμνήσεις. But life goes on. Or does it? Τέλος πάντων, έκλεισε το Τρίστρατο, πέθανε ο Μάικλ Τζάκσον, κι εγώ δεν νιώθω και πολύ καλά τώρα τελευταία...
 
Το είδα τις προάλλες ότι έκλεισε και παραξενεύτηκα... κρίμα :(
 
Και κάθησα και σκέφτηκα πόσο διαφορετικές εμπειρίες έχουμε από αυτή την πόλη. Ουσιαστικά μεγάλωσα στο κέντρο της Αθήνας, εκεί κυκλοφορούσα συνεχώς από τα 12 μου και μέχρι τα 30 μου. Κι όμως, αγνοώ ακόμα και την ύπαρξη του συγκεκριμένου καταστήματος. Όπως αγνοώ και πολλά άλλα που θεωρούνται ορόσημα της πόλης. Πάντως, στην Πλάκα ποτέ δεν σύχναζα. Απλώς περνούσα πού και πού από κει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το είδα τις προάλλες ότι έκλεισε και παραξενεύτηκα... κρίμα :(
Έχει κλείσει αρκετό καιρό. Δοκίμασα να πάω κάποιο βράδυ πριν από μήνες και το βρήκα κλειστό, και τότε το είχα αποδώσει στο ότι ήταν Κυριακή, όπως κάνουν τα εστιατόρια.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εγώ πάλι, βλέποντας το πρώτο μήνυμα του Ζέφυρου, αναρωτήθηκα αν εννοούσε το Τρίστρατο που ήξερα κάποτε και περίμενα επιβεβαίωση. Σήμερα που επιβεβαιώθηκε, λυπήθηκα αλλά δεν απόρησα που έκλεισε· απλώς δεν πίστευα πως ήταν ανοικτό ακόμη. Και με ρούφηξε μια σκωληκοοπή σ' έναν νοερό Διαχρονικό Περίπλου: 20+ χρόνια πίσω, στον ιρλανδέζικο καφέ του, την καλύτερη μετάβαση από καφέ σε ποτό, και τα ψητά μήλα και κυδώνια με καρύδια και σαντιγί για την απογευματινή λιγούρα!
Οh well, the beat goes on...

Αλλά σας ικετεύω, μη μου πείτε ότι έκλεισε και το Blues στην Πανόρμου!:eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Και κάθησα και σκέφτηκα πόσο διαφορετικές εμπειρίες έχουμε από αυτή την πόλη. Ουσιαστικά μεγάλωσα στο κέντρο της Αθήνας, εκεί κυκλοφορούσα συνεχώς από τα 12 μου και μέχρι τα 30 μου. Κι όμως, αγνοώ ακόμα και την ύπαρξη του συγκεκριμένου καταστήματος. Όπως αγνοώ και πολλά άλλα που θεωρούνται ορόσημα της πόλης. Πάντως, στην Πλάκα ποτέ δεν σύχναζα. Απλώς περνούσα πού και πού από κει.
Διότι, αν κυκλοφορούσες στην Πλάκα, θα έπρεπε να αναρωτηθούμε πώς και δεν διασταυρώθηκαν νωρίτερα οι δρόμοι μας...

Αλλά πόσο δίκιο έχεις σ' αυτό: «πόσο διαφορετικές εμπειρίες έχουμε από αυτή την πόλη». Γιατί, είκοσι χρόνια Πλακιώτης (67-76, 80-90), το Τρίστρατο το ανακάλυψα από εσάς (ενώ η Ιφινόη ήταν η ΕΒΓΑ της γειτονιάς μου, πριν γίνει το ΜΕΓΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ....). :)
 

danae

¥
Έκλεισε; Σνιφ! :(

Μήπως μεταφέρθηκε στη λεξιλογία; (βλέπω αρκετούς θαμώνες εδώ...)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μήπως μεταφέρθηκε στη λεξιλογία; (βλέπω αρκετούς θαμώνες εδώ...)
Μήπως, αντί να καθόμαστε να βγάζουμε τρεις κι εξήντα με τις μεταφράσεις, είναι καλύτερα να συνεταιριστούμε και ν' ανοίξουμε ένα "Λεξίστρατον;
 

daeman

Administrator
Staff member
Μήπως, αντί να καθόμαστε να βγάζουμε τρεις κι εξήντα με τις μεταφράσεις, είναι καλύτερα να συνεταιριστούμε και ν' ανοίξουμε ένα "Λεξίστρατον;

Λαμπρή ιδέα! Αναλαμβάνω το franchise στην κεντρική Ελλάδα...
Όσο για το όνομα, θα εξαρτηθεί από το είδος της επιχείρησης: Λεξιλογία, Λεξιφαγία, Λεξιποσία, Lex-Ο-Fun, Allou Fun Lex, Lex Cinemas, Λογοθέατρον (για ψώνια), Lexibabes & Lexiguys (για άλλα γούστα)...
Απ' ό,τι βλέπω εδώ μέσα, τίποτε δεν μας λείπει. Και ιδέες υπάρχουν και bartenders & waiters (male and female) και DJs (νυν και πρώην, αλλά και VJs) και μουσικοί (once a musician, always a musician) και εξειδικευμένοι τεχνικοί για τις κάθε είδους εργασίες και απ' όλα τα καλούδια. Μόνο μια μικρή λεπτομέρεια λείπει: Τα απαραίτητα κεφάλαια! :D
 
Κατόπιν εορτής (πολύ κατόπιν) μαθαίνω κι εγώ από σας τα θλιβερά μαντάτα. Ήθελα να πάω εκεί να κεράσω κάποιους φίλους, έκανα μια αναζήτηση στο γούγλη για να βρω τηλέφωνο, και βρήκα αγγελτήριο θανάτου.

Να ζήσουμε να το θυμόμαστε.

Και για νάχουμε καλό ρώτημα, πού θα πηγαίνουμε τώρα για καλό καφέ με σπιτικό γλυκό?
 

danae

¥
Κρίμα! Ήταν το αγαπημένο μου στέκι -έξω, γιατί μέσα είχε καπνό...

Μήπως πρέπει να φτιάξουμε εμείς κάτι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μήπως πρέπει να φτιάξουμε εμείς κάτι;
Ναι, αλλά εμείς λόγω επαγγελματικής διαστροφής θα το πούμε Τρίσημο ή Τρίγλωσσο ή Τρισύλλαβο ή Τρικατάληκτο ή Τρισμετάφραστο ή κάτι ανάλογο. :) Μόνο Τρισχιλιετές να μην το πούμε, να μπορεί να 'ρχεται κι ο sarant! :D
 
Top