metafrasi banner

Νισάφι πια...

Αύξηση 5% στις εισφορές του ΟΑΕΕ υπέγραψε η Πετραλιά

Σε αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών με τις οποίες επιβαρύνονται περίπου ένα εκατομμύριο ασφαλισμένοι, προχωράει ο Οργανισμός Ασφάλισης Ελεύθερων Επαγγελματιών. Η αύξηση διαμορφώνεται στο 5%.

Με επίσημη ανακοίνωση, το υπουργείο Απασχόλησης εμφανίζει την αύξηση ως...μείωση. Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά, οι εισφορές θα είναι φέτος αυξημένες κατά 5% αντί για 8% που ήταν η αντίστοιχη αύξηση πέρυσι.


Το πληρώνουμε που το πληρώνουμε τζάμπα το ΤΕΒΕ, μας βαράνε και στ' αφτιά κάθε χρόνο!
Είμαι πάλι εκτός εαυτού. Αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ, αυξήσεις στις εισφορές του ΟΑΕΕ, χαράτσια από εδώ, χαράτσια από εκεί, χαράτσια από παραπέρα.
Ο μεταφραστής είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Ζητούν οι μεγαλοπελάτες έκπτωση από τα μεταφραστικά γραφεία; Νο πρόμπλεμ. «Θα μετακυλήσουμε τη χασούρα στους μεταφραστές και μάλιστα προσαυξημένη», λένε εκείνοι και το κάνουν αμέσως πράξη. Εγώ, που μου κάνουν εκπτώσεις στα έσοδα και αυξήσεις στα έξοδα, τι θα πω στην ταμία του σούπερ μάρκετ όταν πάω για ψώνια; «Συγγνώμη, αλλά επειδή μου κάνανε έκπτωση στα έσοδα είμαι αναγκασμένη να σας πληρώσω πέντε αντί για έξι ευρώ το κιλό τη φέτα»;
Αστοδιάολο πια!
 
Τώρα τελευταία σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα και να γίνω καλλιεργητής βιολογικών προϊόντων.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το πρόβλημα δεν είναι εκεί: απλώς θα σταματήσουμε κι εμείς να αγοράζουμε ό,τι και όσα αγοράζαμε και θα κάνουμε δίαιτα λιγοφαγίας.

Το θέμα είναι θαρρώ κυρίως με όσους εξακολουθούν να χρεώνουν ό,τι τους κατέβει για τις υπηρεσίες που προσφέρουν χωρίς να σου δίνουν μια απόδειξη που να μπορείς τουλάχιστον εσύ να την αξιοποιήσεις ως έξοδο κάπου και το κράτος να τη φορολογήσει.

Πρόσφατα, ο (κατά τα άλλα εξαιρετικός, φιλότιμος, και τίμιος) μάστορας που του ανέθεσα κάποιες μικροεπισκευές απασχολήθηκε με το γιο του τέσσερις μέρες και μου ζήτησε (και πήρε) όσο πληρώνω για δυο νοίκια (χωρίς απόδειξη φυσικά)... Κι αυτό αφού πρώτα πείστηκε με κατάλληλες ερωτήσεις ότι είμαι, λέει, «κάτι σαν δημόσιος υπάλληλος, αφού μπορώ να δουλεύω ή να μη δουλεύω κατά βούληση».
 

daeman

Administrator
Staff member
Αύξηση 5% στις εισφορές του ΟΑΕΕ υπέγραψε η Πετραλιά
[...]
Το πληρώνουμε που το πληρώνουμε τζάμπα το ΤΕΒΕ, μας βαράνε και στ' αφτιά κάθε χρόνο!
[...]
Αστοδιάολο πια!

Πες τα, χρυσόστομη!
Αυτό το ΤΕΒΕ, ιδίως, μας έχει σκίσει. Ξεκίνησα από 150 € το μήνα (σε δραχμές) και πληρώνω τώρα 392 €. Οι πρώτες αυξήσεις οφείλονταν σε υποχρεωτικές αναβαθμίσεις κατηγορίας, αλλά ακόμη και από τότε που σταθεροποιήθηκα στην ανώτατη, οι αυξήσεις είναι απανωτές και αναδρομικές! Έλεος! :mad:
Τώρα τελευταία σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα και να γίνω καλλιεργητής βιολογικών προϊόντων.

Κι εκεί θα μας βρουν και θα μας σκίσουν! Μόνο οι παντός είδους ημέτεροι κλέβουν ασύστολα και ατιμώρητα...
Το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ), πάντως, μόνο αν μένεις σε τόπο με πληθυσμό κάτω από 2.000 κατοίκους το γλιτώνεις.
 
'Ασε που ο βιοκαλλιεργητής πληρώνει την εταιρεία πιστοποίησης των προϊόντων του. Και μπορεί να διαλέγει φυσικά τη φθηνότερη από τις υπάρχουσες, για να μην τον ελέγχει πραγματικά.
Και άδικο για τον παραγωγό και ανεύθυνο προς τον καταναλωτή.
 
Τώρα τελευταία σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα και να γίνω καλλιεργητής βιολογικών προϊόντων.

Κι εγώ το ίδιο. Μήπως να ανοίξουμε μια κοοπερατίβα; Σκέφτομαι και το ραδιοφωνικό σενάριο της διαφήμισης:

MV: Έχεις πτυχίο; Ξέρεις ξένες γλώσσες; Τώρα μπορείς κι εσύ, σε συνεργασία με τη μάνα γη, να φυτέψεις βιολογικές ντομάτες. Βιολογικές ντομάτες ΕΞ.Γ.Μ.Δ. Εγγυημένη λύση.

:D
 
Top