Αλλαγές στο φόρουμ

nickel

Administrator
Staff member
Γίνεται αναβάθμιση στο φόρουμ, οπότε για κάνα-δυο μέρες θα υπάρχουν μικρές διακοπές και αλλαγές στη λειτουργικότητα μέχρι να διορθωθούν και σενιαριστούν κάποια πράγματα. Σας ευχαριστούμε για την υπομονή σας.
 
Ναι, κάτι πήραμε πρέφα. (Πάντως, πιο μεγάλα ζόρια περνάει η λειτουργικότητα ορισμένων χρηστών...)

Οι αλλαγές θα αφορούν μόνο το backend ή και το frontend;
 

nickel

Administrator
Staff member
Κυρίως backend (που σημαίνει στον κώδικα, για όσους δεν καταλαβαίνουν τζάργκον), αλλά όλο και κάτι καλό θα προκύψει σ' αυτά που βλέπουμε εμείς.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, αλλά γιατί χάθηκε η μπάρα στο επάνω μέρος στην πρώτη σελίδα; New posts, quick links κλπ.; Εμφανίζονται μόνο όταν μπεις σε ένα board, δεν είναι στην πρώτη σελίδα, γιατί;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κυρίως backend (που σημαίνει στον κώδικα, για όσους δεν καταλαβαίνουν τζάργκον), αλλά όλο και κάτι καλό θα προκύψει σ' αυτά που βλέπουμε εμείς.
Ευτυχώς που με πρόλαβες, Νίκο, και το εξήγησες, διότι έτοιμος ήμουν να ζητήσω κωλ-πλανέ απ' το άτιμο το backend. :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα σας. Επειδή δεν είμαι ο πιο παρατηρητικός άνθρωπος στον κόσμο (δεν θα το πιστέψετε, αλλά το πρώτο πράγμα που πρόσεξα ήταν τα διπλά κόμματα στους Online Users), θα βοηθήσει αν προσέξετε λειτουργικά προβλήματα ή αισθητικές ανορθογραφίες και τα καταγράψετε εδώ. Ευχαριστούμε.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όταν ποστάρω νέο τόπικ/νήμα, είναι επιλεγμένο default το Disable smileys κι ας το έχω σετάρει αλλιώς στο UserCP μου - default μη επιλεγμένο είναι μόνον όταν απαντώ (advanced/quick) σε υπάρχον νήμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όταν ποστάρω νέο τόπικ/νήμα, είναι επιλεγμένο default το Disable smileys κι ας το έχω σετάρει αλλιώς στο UserCP μου - default μη επιλεγμένο είναι μόνον όταν απαντώ (advanced/quick) σε υπάρχον νήμα.

Αυτό προέρχεται από αλλαγή που είχα ζητήσει εγώ (προεπιλογή η απενεργοποίηση σε όλα τα μηνύματα), αλλά έπιασε μόνο στο πρώτο. Θα το δούμε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μ' αρέσει η δυνατότητα για visitor messages στο προφίλ κάποιου. Θυμίζει chat.
 

Zazula

Administrator
Staff member
1. Να διατηρηθεί το αυτόματο "quote" στην απάντηση των ΡΜ.

2. Να αρχίσουν να εμφανίζονται πολλά εικονίδια που τώρα δείχνουν μη διαθέσιμα (ερυθρό Χ), όπως λ.χ. στα tags των νημάτων και σε πολλά στοιχεία του (ανανεωμένου) προφίλ.
 
Ζάζουλα, ήδη έχω ειδοποιήσει τη φιλοζωική. Βδομάδες τώρα έχω φρίξει να το βλέπω το άμοιρο το ζωντανό να κάνει κάμψεις.
 
Ζάζουλα, ήδη έχω ειδοποιήσει τη φιλοζωική. Βδομάδες τώρα έχω φρίξει να το βλέπω το άμοιρο το ζωντανό να κάνει κάμψεις.

Πες και για τον Nickel, που πολύ υποψιάζομαι ότι για να βγάλει το σκυλάκι 949 cm3, χρησιμοποίησε τη μέθοδο του Αρχιμήδη (παν αντικείμενον βυθιζόμενον κλπ)
;)
 
Συμφωνώ με τον Count Baltar για τo αυτόματo quote στα pm.
Α, και κάτι άλλο. Τα εικονίδια με τα βιβλία (Forum contains new posts) ήταν πάντα κάτω από τα μέλη ον λάιν;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Διαφωνώ (μετά τον Κόμη) και με την Καμπούκη για το αυτόματο quote στα ΡΜ.

Τουλάχιστον συμφωνώ με όλους σας για την κακοποίηση του αιλουροειδούς. :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Προτείνω να μη γίνει αλλαγή στο Quote. Πιο εύκολα σβήνει (control-A, Del) παρά μπαίνει.

Προτείνω να φύγουν τα βιβλία εκεί κάτω σαν επεξήγηση. Σιγά που χρειάζεται ιδιαίτερη διάνοια να το καταλάβεις. (Αλλά και να μην το καταλάβεις, δεν έγινε ζημιά.)

Αφήστε το εικονικό γατάκι να ασκείται, δεν κουράζεται. (Δεν κουράζεται αυτό, τουλάχιστον. Εμείς έχουμε κουραστεί να το βλέπουμε. Έπρεπε να βάλουμε κανόνα, να αλλάζουν οι αβατάρες κάθε Δευτέρα.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ούτε καν del δεν χρειάζεται. Όταν πατήσεις Ctrl+A, μαρκάρεται όλο το κείμενο και γράφεις κατευθείαν πάνω του. Προφανώς συμφωνώ κι εγώ να παραμείνει το quote, δεν είναι σπουδαίο.

Αυτό που μου λείπει, είναι η ΜΠΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ! Πού πήγε, πού πήγε, πού πήγε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα ξανάρθει. Γίνεται ένα τεστ κατά πόσο αυξάνεται η ανάγνωση μηνυμάτων όταν πρέπει να μπεις σε μήνυμα για να βρεις την μπάρα.
 
Top