Ικαριώτικος (γνήσιος)

Zazula

Administrator
Staff member
Ρε παιδιά, έχει κανείς σας σε αρχείο ήχου τον γνήσιο Ικαριώτικο (παραδοσιακό ορχηστρικό); Φχαριστώ πολύ!
 

daeman

Administrator
Staff member
Εν αναμονή του original αυθεντικού, ιδού μια πολύ καλή (αν την ακούσεις ζωντανά, ιδίως) διασκευή των φίλων μου των Palyrria (με τον Στέλιο Πετράκη στη λύρα):

κι άλλες πολλές
 

daeman

Administrator
Staff member
Άλλη μια, πιο πρόσφατη εκτέλεση του Ικαριώτικου, πάλι από τους Palyrria, με ραπαριστούς στίχους αυτή τη φορά (χωρίς τον Στελιανό στη λύρα γιατί έχει μικιό κοπέλι, αλλά με τον Μητσάρα στο κλασικό ηλεκτρικό μπάσο), για τον Ζάζουλα:
 
ΙΚΑΡΙΩΤΙΚΟΣ (ΠΑΛΑΙΟΣ) - ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ

Από το δίσκο "Ανατολικά του Αιγαίου" - Keros Music 1997. Αναδημοσιεύτηκε πρόσφατα στο σιντί Αιγαιοπελαγίτικα περάσματα - Νίκος Οικονομίδης, Κυριακή Σπανού, το οποίο κυκλοφόρησε μαζί με το περιοδικό Χορεύω του περασμένου Μαρτίου-Απριλίου

Πώς να το ανεβάσω που είναι μεγάλο (4ΜΒ ζιπαρισμένο);
 

nickel

Administrator
Staff member
Πώς να το ανεβάσω που είναι μεγάλο (4ΜΒ ζιπαρισμένο);
Καλημέρα. Το ανέβασμα θα πρέπει να γίνει σε κάποιον σέρβερ που διαθέτει δωρεάν χώρο για ανταλλαγή αρχείων. Για παράδειγμα, όταν θέλεις να στείλεις σε κάποιον ένα μεγάλο αρχείο και δεν θέλεις να επιβαρύνεις το πρόγραμμά σου ηλεταχυδρομείου ή να ρισκάρεις την περίπτωση να σου επιστραφεί επειδή είναι παραφορτωμένο το δικό του πρόγραμμα / σέρβερ, γράφεσαι σε μια δωρεάν υπηρεσία, ανεβάζεις εκεί το αρχείο και στέλνεις στον άλλο μόνο τη διεύθυνση για το κατέβασμα. Τέτοιες υπηρεσίες υπάρχουν πολλές, π.χ.:
http://en.wikipedia.org/wiki/One-click_hosting#One-click_hosting

Εγώ βρίσκω βολικό και χρησιμοποιώ το 4shared.com (που δεν είναι καν στην παραπάνω λίστα).

Θα θέλαμε ίσως να μελετήσουμε το ενδεχόμενο να υπάρχει στο φόρουμ πρόγραμμα αναπαραγωγής αρχείων ήχου (όπως τώρα φιλοξενεί τα αρχεία του YouTube). Αυτό θέλει μελέτη, όχι από εμένα. Προς το παρόν, ο καθένας θα παίξει το αρχείο που θα μοιραστείς στον δικό του mp3 player.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είσαι κούκλα, Aeriko, ευχαριστώ πολύ! :)

ΥΓ Κι εγώ το 4shared χρησιμοποιώ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άλλη μια διασκευή τού Ικαριώτικου (α ρε, Βαλκάνια!) από DJ Pantelis feat. Teodora & Teddy Georgo:
 

pidyo

New member
Και Νίκος Φάκαρος:

Ψάχνοντάς τον, άκουσα το ικαριώτικο επεισόδιο της ωραίας εκπομπής του Λάμπρου Λιάβα «Το αλάτι της γης». Μετά το 1:10 εξηγείται ότι στα ικαριώτικα πανηγύρια συνηθίζονται και το ταγκό, το φοξ τροτ και το φοξ ανγκλέ, κατάλοιπα των εξευρωπαϊσμένων αστών Σμυρνιών που κατέφυγαν στην Ικαρία. Μου έχουν περιγράψει χωριάτικα γλέντια και σε άλλες περιοχές, όπου τα ευρωπαϊκά ακούσματα κάθε άλλο παρά ξενίζουν. Στο σόι του πατέρα μου, το ταγκό και το φοξ ανγκλέ ήταν πάντοτε μέρος του χορού, ήδη πριν από την εσωτερική μετανάστευση των περισσοτέρων. Κάποια στιγμή πρέπει να γραφτεί η ιστορία της ευρωπαϊκής μουσικής εκτός αστικού κόσμου στην Ελλάδα.
 
Top