Stoßlüftung

N10

¥
"Die der Zuluftversorgung dienenden Anlagen müssen eine Grundlüftung der fensterlosen Räume, in Küchen zusätzlich eine Stoßlüftung ermöglichen"

Για το Stoßlüftung βρίσκω στο google περιγραφές όπως η παρακάτω:


Stoßlüftung

Die wesentlich effektivere Art, die Raumluft auszutauschen, ist die Stoßlüftung. Der Fensterflügel wird dabei komplett geöffnet und die Luft wird innerhalb von 4 – 10 Minuten ausgetauscht. Bei der Stoßlüftung werden auch die Energieverluste mini­miert. Durch den sehr schnell statt­findenden Luft­aus­tausch tritt keine Auskühlung der Bauteile auf.
http://www.gealan.de/fensterkaeufer/lueftung/index.php

Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι το κείμενό μου αφορά τον αερισμό χώρων χωρίς παράθυρα...

Στο Langenscheidt Fachwörterbuch Technik und angewandte Wissenschaften
Stoßlüftung: shock ventilation / rapid ventilation / massive ventilation

Καμία ιδέα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπάρχουν πολλά ευρήματα για μηχανικό εξαερισμό και πολύ λίγα για εξαναγκασμένο εξαερισμό (και τα δύο θα μπορούσαν να αποδώσουν τον όρο σου). Το συγκεκριμένο κείμενο που δίνεις, εγώ θα το μετέφραζα ως εξής:

«Οι εγκαταστάσεις εξαερισμού θα πρέπει να επιτρέπουν το βασικό αερισμό των χώρων που δεν έχουν παράθυρα και στις κουζίνες να επιτρέπουν επιπλέον εξαναγκασμένο (μηχανικό) εξαερισμό.»

Θα χρησιμοποιούσα δηλαδή και τις δύο παραλλαγές.
 

N10

¥
Υπάρχουν πολλά ευρήματα για μηχανικό εξαερισμό και πολύ λίγα για εξαναγκασμένο εξαερισμό (και τα δύο θα μπορούσαν να αποδώσουν τον όρο σου). Το συγκεκριμένο κείμενο που δίνεις, εγώ θα το μετέφραζα ως εξής:

«Οι εγκαταστάσεις εξαερισμού θα πρέπει να επιτρέπουν το βασικό αερισμό των χώρων που δεν έχουν παράθυρα και στις κουζίνες να επιτρέπουν επιπλέον εξαναγκασμένο (μηχανικό) εξαερισμό.»

Θα χρησιμοποιούσα δηλαδή και τις δύο παραλλαγές.

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Όσον αφορά τον μηχανικό εξαερισμό/αερισμό, στο κείμενό μου αναφέρεται ότι κάθε χώρος πρέπει να εξαερίζεται μέσω μιας εγκατάστασης μηχανικού εξαερισμού ("durch eine mechanische Lüftungsanlage entlüftet"). Στην περίπτωση των κουζινών συνιστάται επιπρόσθετη δυνατότητα εξαερισμού (Stoßlüftung).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γενικά, ως Stoßlüftung περιγράφεται παντού ένας ολιγόλεπτος «βίαιος» εξαερισμός με άνοιγμα όλων των παραθύρων που πρέπει να επαναλαμβάνεται 3-4 φορές καθημερινά.

Αφού οι χώροι σου δεν έχουν παράθυρα, αυτό σημαίνει ότι ο μηχανικός εξοπλισμός θα πρέπει να είναι σε θέση να μιμηθεί αυτή τη διαδικασία, άρα ίσως κάτι σε «εξαναγκασμένος, γρήγορος» ή απλώς «γρήγορος» εξαερισμός.
 

N10

¥
Εκεί προσανατολίζομαι κι εγώ. Τι λες για "ταχύ εξαερισμό";
 
Top