Εξηγήστε μου, παρακαλώ

Alexandra

Super Moderator
Staff member
...γιατί φαίνεται, η δική μου ευφυΐα δεν μπορεί να φτάσει εκεί.

Γιατί, στην παρανοϊκή χώρα που ζούμε, τα δελτία ειδήσεων δείχνουν έναν θρασύτατο κλέφτη, που μπαίνει ως πελάτης σε φούρνους και κλέβει το ταμείο, με σβησμένα τα χαρακτηριστικά του; Οι επιχειρηματίες κλαίνε τη μοίρα τους, ο κλέφτης μένει ασύλληπτος, ενώ έχουν τουλάχιστον δυο βίντεο από δυο διαφορετικές ληστείες του. Αν έδειχναν το πρόσωπό του, θα μάθαιναν σε λίγα λεπτά ποιος είναι! Τι είδους παράνοια προστατεύει το πρόσωπο του ληστή; Να μη δείξεις το πρόσωπο ενός κατηγορουμένου που πάει στο δικαστήριο, το καταλαβαίνω. Να μη δείχνεις ανήλικα παιδιά, το καταλαβαίνω, αν και κανέναν ενδοιασμό δεν έχουν να δείχνουν ανήλικα άλλων χωρών, μόνο τα Ελληνόπουλα προστατεύει ο νόμος, φαίνεται. Αλλά τον ληστή που διαπράττει τη ληστεία; Ενώ αυτό το βίντεο είναι ο μόνος τρόπος να τον εντοπίσεις και να τον πιάσεις;

Δεν πιστεύω στη μετενσάρκωση, αλλά αν πίστευα, μόνο μια επιθυμία θα είχα. Δεν με νοιάζει τι θα είμαι στην επόμενη ζωή μου, αρκεί να μη ζω στην Ελλάδα!
 
Μάλλον γιατί το κανάλι π.χ. που θα τολμήσει να δείξει το πρόσωπο του δράστη, δεν θέλει να μπλέξει με κυκλώματα/υποστηριχτές του δράστη και γενικά αυτή η μέθοδος θεωρείται δεοντολογική και δημοσιογραφική απο την άποψη της προστασίας των ανθρ. δικαιωμάτων. Με λίγα λόγια το πρόσωπο του θα το δούν αυτοί που πρέπει να το δούν (δικαστές κλπ) και όχι ο καθένας ο οποίος ενδέχεται να "πάρει τον νόμο στα χέρια του".
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, καταλαβαίνω ποιες μπορεί να είναι οι δικαιολογίες, αλλά είναι εξωφρενικό να έχεις μια ευκαιρία να καταπολεμήσεις το έγκλημα και να την πετάς στα σκουπίδια. Πώς θα βρουν τους δράστες των εγκλημάτων αν κανένας δεν βλέπει αυτά τα πρόσωπα στα βίντεο; Γιατί επιτρέπεται να δείχνουν τη φωτογραφία ενός εξαφανισμένου προσώπου, για να βοηθήσει κάποιος να τον βρουν, αλλά δεν επιτρέπεται να δείξουν τη φωτογραφία ενός εγκληματία; Η προστασία των προσωπικών σου δεδομένων έχει νόημα όταν είσαι κάποιος που δεν βλάπτεις τον πλησίον σου κάνοντας ληστείες.

Και όπως και να το κάνουμε, δεν μπορεί κανένας στην Ελλάδα να ισχυριστεί ότι προστατεύουμε καλύτερα τα ανθρώπινα δικαιώματα από άλλες χώρες. Κάθε άλλο. Μπορεί να σαπίζουμε στο ξύλο τον μετανάστη γιατί τον θεωρούμε κατώτερο από τα ζώα, αλλά προστατεύουμε το πρόσωπο του ληστή. Ο παραλογισμός είναι ισοδύναμος με τον Ελληνισμό, μου φαίνεται.
 
Είναι παράνομο γενικά να βγάζεις κάποιον στο γυαλί χωρίς την άδεια του και ισχύει ακόμα σ'αυτές τις περιπτώσεις. Σε τελική ανάλυση, κανείς δεν κρίνεται ένοχος αν δεν βγεί δικαστική απόφαση, άρα κάτι τέτοιο θα ήταν και κάτι σαν λαικό δικαστήριο οπότε δεν νομίζω οτι συμφωνώ, για την ακρίβεια θα μου φαινόταν εξευτελιστικό το να δείχνανε πρόσωπα (άσχετα αν πρακτικά μπορεί να οδηγούσε στην αποφuγή παρόμοιων περιστατικών). Aλλά ΟΚ, αυτά ούτε στο Texas δεν παίζει να γίνονται (ή μηπως γίνονται..;)
 
Είναι παράνομο γενικά να βγάζεις κάποιον στο γυαλί χωρίς την άδεια του...
Σε τελική ανάλυση, κανείς δεν κρίνεται ένοχος αν δεν βγεί δικαστική απόφαση, άρα κάτι τέτοιο θα ήταν και κάτι σαν λαικό δικαστήριο
1. Αν ήταν, δεν θα βλέπαμε ποτέ στο γυαλί ανθρώπους σε δρόμους, πάρκα και πλαζ.
2. Μα δεν δείχνεις κάποιον που τον εμφανίζεις ως ένοχο ή κατηγορούμενο. Δείχνεις το οπτικό υλικό μιας εγκληματικής ενέργειας. Ούτε ταυτίζεις τον δράστη με οποιονδήποτε. Παράνομο θα ήταν να προβληθεί κάποιος που συνελήφθη βάσει του βίντεο.
 
Συμφωνώ με την Άλκηστη (#2) ότι έτσι ο καθένας θα μπορούσε να πάρει το νόμο στα χέρια του. Ο επόμενος καταστηματάρχης που νομίζει πως έχει μπροστά του το ληστή μπορεί να τον ξυλοφορτώσει ή και να τον σκοτώσει ακόμα -και να κάνει και λάθος. Αυτά τα βίντεο υποθέτω θα τα έχει στα χέρια της η αστυνομία που (υποτίθεται πως) ξέρει τι να τα κάνει.
 
Δεν νομίζω οτι συγκρίνεται το ενα (ληστής σε βίντεο) με το άλλο (άνθρωποι στο δρόμο). Οι δεύτεροι δε χρειάζεται να προστατευτούν απο κάτι, ενω οι ληστές συχνά λιντσάρονται κλπ. και μάλλον αυτό θέλει να αποφύγει ο νόμος μ'αυτο το μέτρο (της κάλυψης προσώπων).
 

tuna

¥
Έρχομαι να συμφωνήσω κι εγώ με την Άλκηστη. Δεν ξέρω, όμως, αν θα είχα την ίδια άποψη αν η ληστεία ήταν μετά φόνου...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό δεν το έχω ξανακούσει ομολογώ: Οι ληστές λιντσάρονται; Στην Ελλάδα; Πότε έγινε αυτό; Σ' αυτόν τον αιώνα, στον προηγούμενο ή 20 αιώνες πριν; Δηλαδή ο νόμος περί προστασίας ιδιωτικών δεδομένων έχει ως βάση της φιλοσοφίας του να προστατέψει τους πολίτες από λιντσάρισμα;
 
Εφόσον μιλάμε στο πλαίσιο των διατάξεων του νόμου περί προστασίας προσωπικών δεδομένων, μιλάμε για το δικαίωμα επί της ιδίας εικόνας ως στοιχείου του δικαιώματος της προσωπικότητας, το οποίο συνεκτιμάται στη βάση της αρχής της αναλογικότητας ή εξισορρόπησης που εφαρμόζεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Αυτό έχει επιτρέψει εξαρχής την «προσβολή» της καταγραφής του προσώπου στο βίντεο, για το οποίο είναι ενημερωμένος ο εισερχόμενος στο χώρο της τράπεζας. Αυτό μπορεί να επεκτείνεται και στη δημόσια διαχείριση του υλικού προς όφελος της κοινής ασφάλειας, αφού πρόκειται για καταγραφή εγκληματικής πράξης και όχι για πιθανώς αόριστο και επικίνδυνο διασυρμό συγκεκριμένου υπόπτου.
 
Μα παιδιά οι κάμερες υπάρχουν για καθαρά και μόνο πρακτικούς λόγους οι οποίοι βοηθάνε όσους ασχολούνται με το έγκλημα και δεν είναι μέσον διασυρμού οποιουδήποτε. Σε τί θα ωφελούσε άλλωστε η εμφάνιση των προσώπων στην τηλεόραση; Εάν ο ληστής έχει συλληφθεί η υπόθεση -ιδανικά έστω- θα πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης. Εάν διαφεύγει της σύλληψης και πάλι δε θεωρώ ότι θα βοηθούσε το να είχε δει ο άσχετος κόσμος ένα πρόσωπο σε ένα στιγμιότυπο στην τηλεόραση το οποίο θα διαρκούσε λίγα (το πολύ) λεπτά και θα μπορούσε απ' το να παρερμηνευτεί με κάποιο άλλο πρόσωπο, μέχρι να δημιουργήσει πανικό στην περίπτωση που κάποιος νόμιζε οτι είδε αυτό το πρόσωπο έξω. Σκεφτείτε ότι τηλεόραση βλέπουν παιδιά, ηλικιωμένοι και άτομα με ψυχ. ταραχές. Αν μια ληστεία είναι ένα πλήγμα, όλο αυτό θα μπορούσε να δημιουργήσει άλλα τόσα πλήγματα. Και ναι, λιντσάρονται οι ληστές στην Ελλάδα, όχι όσο οι δολοφόνοι βέβαια, αλλά πολλά θα δει κανείς έξω από ένα δικαστήριο.
 
Σε τί θα ωφελούσε άλλωστε η εμφάνιση των προσώπων στην τηλεόραση; Εάν ο ληστής έχει συλληφθεί η υπόθεση -ιδανικά έστω- θα πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης. Εάν διαφεύγει της σύλληψης και πάλι δε θεωρώ ότι θα βοηθούσε το να είχε δει ο άσχετος κόσμος ένα πρόσωπο σε ένα στιγμιότυπο στην τηλεόραση το οποίο θα διαρκούσε λίγα (το πολύ) λεπτά και θα μπορούσε απ' το να παρερμηνευτεί με κάποιο άλλο πρόσωπο,

Κι όμως, στο εξωτερικό αυτό το σύστημα χρησιμοποιείται με επιτυχία νομίζω.
 
Προσωπικά, ασχέτως προσωπικών ελευθεριών, αντιτίθεμαι στην προβολή βίντεο από κάμερες ασφαλείας για "δράση" στις ειδήσεις της τιβί.
 
Η παρακολούθηση προσώπων κλπ, κάμερες και τα σχετικά., ούτε εμένα μ' αρέσει. Αλλά εδώ πρόκειται για εγκληματική πράξη, η οποία μαγνητοσκοπείται και καταγράφεται. Δεν υπάρχει περιθώριο αμφιβολίας. Η προβολή στην τηλεόραση και η δημοσιοποίηση στοιχείων υπόπτων είναι άλλο πράγμα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι όμως, στο εξωτερικό αυτό το σύστημα χρησιμοποιείται με επιτυχία νομίζω.

Στις χώρες της γερμανικής παράδοσης, από όσο ξέρω, όχι. Εκεί σκεπάζουν στην τηλεόραση με ράστερ τα πρόσωπα και ούτε το όνομα των υπόπτων δεν ακούγεται. Προσπαθούν να αποφύγουν κάθε παρενέργεια κοινωνικού στιγματισμού, έστω και κατά λάθος. Συμβαίνει πάντως να προβληθούν αστυνομικά σκίτσα υπόπτων με εισαγγελική άδεια κλπ.
 
Προφανώς, δεν αναφερόμουν στις γερμανικές χώρες όπου δεν συμβαίνει. :)
 
Κι όμως, στο εξωτερικό αυτό το σύστημα χρησιμοποιείται με επιτυχία νομίζω.
Και μάλιστα με ειδικές τηλεοπτικές εκπομπές για διαλεύκανση σοβαρών εγκλημάτων σε συνεργασία με την αστυνομία.
 

curry

New member
Λοιπόν, ο συνεργάτης του Νότη Μαυρουδή, Παναγιώτης Μάργαρης, είχε συλληφθεί το 2001 επειδή έμοιαζε με τον Πάσσαρη. Την πάτησαν οι αστυνομικοί που είχαν ένα σωρό φωτό στα χέρια τους (βέβαια μιλάμε και για εκπληκτική ομοιότητα), φανταστείτε λοιπόν τι θα είχαν πάθει τόσοι και τόσοι άλλοι άνθρωποι! Σκεφτείτε τώρα τίποτα μάγκες να είχαν αποφασίσει να πάρουν το νόμο στα χέρια τους και να το πλάκωναν στο ξύλο το παλικάρι ή ακόμα χειρότερα...

Έχω δει να λιντσάρουν υποψήφιο διαρρήκτη στην Ελλάδα και μάλιστα το 1993, στη γειτονιά μου. Καμιά δεκαριά άτομα να έχουν βάλει κάτω και να κλωτσάνε ένα πρεζάκι που πήγε να διαρρήξει το σπίτι ενός γείτονα. Σημείωση: είχε σπάσει το πόδι του πηδώντας από μια μάντρα για να διαφύγει, αλλά αυτό δεν φαίνεται να συγκίνησε κανέναν. Γιατί να μην γίνει αυτό με κάποιον "ύποπτο" που μπορεί απλώς να μοιάζει με έναν εγκληματία;

Καλά κάνουν και δεν δείχνουν πρόσωπα υπόπτων. Δεν προστατεύεται κανένας έτσι. Δηλαδή, και να έχω δει τον κλέφτη στην τι-βι και πες ότι έρχεται να μου επιτεθεί, μέχρι να τον αναγνωρίσω, τι θα έχω προλάβει να κάνω για να σωθώ; Εδώ έχεις να δεις έναν γνωστό σου 5 χρόνια και σου παίρνει μερικά δευτερόλεπτα να τον αναγνωρίσεις, πόσο μάλλον ένα πρόσωπο που έχεις δει φευγαλέα στην τι-βι, όπως πολύ σωστά σημειώνεται πιο πάνω.
 
Ο προλαλήσαντας συμπυκνώνει την ουσία του θέματος νομίζω. Είναι οχι μόνο ανούσια η προβολή του προσώπου, αλλά και επικίνδυνη. Και θυμίζει τακτικές τύπου "καταζητείται" σε αφίσα με το πρόσωπο του δράστη.
 
Κι όμως, στο εξωτερικό αυτό το σύστημα χρησιμοποιείται με επιτυχία νομίζω.

Καλά, στο εξωτερικό έχουν και το Γκουαντανάμο, με μεγάλη επιτυχία επίσης.

Πάντως, λέγεται πως υπάρχει και μια κατηγορία ληστών που ενώ τα πρόσωπά τους τα έχει δει το πανελλήνιο και από πολλές οπτικές γωνίες, αυτοί σουλατσάρουν ελεύθεροι στο Μόναχο και το Μοντεβιδέο;)
 
Top