Εκλογές ή μπάνιο;

Elsa

¥
Μπλογκ εναντίον της πολυδιαφημιζόμενης -και προωθούμενης- αποχής:
http://contra-voting.blogspot.com/ , με κεντρικό σύνθημα "χάσε ένα μπάνιο για να χάσουν τον ύπνο τους"


Αν τελικά θα τον χάσουν τον ύπνο τους, συζητιέται...
 
Μπλογκ εναντίον της πολυδιαφημιζόμενης -και προωθούμενης- αποχής:
http://contra-voting.blogspot.com/ , με κεντρικό σύνθημα "χάσε ένα μπάνιο για να χάσουν τον ύπνο τους"
Χαριτωμένα τα μπανεράκια, αλλά δεν καταλαβαίνω ακριβώς το κόνσεπτ. Ότι πρέπει πάση θυσία να ψηφίσουμε, αρκεί να μην ψηφίσουμε ΝΔ (ή ΛΑΟΣ); Επομένως, είτε ψηφίσεις Γιωργάκη είτε Τσίπρα είτε ΚΚΕ Μπουλκουμέ, είναι ένα και το αυτό; Και πώς είναι τόσο σίγουροι οι δημιουργοί του μπλογκ ότι δεν θα πάνε για μπάνιο και ψηφοφόροι της ΝΔ; :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μόνη λύση τελικά η περιφερόμενη κάλπη στις παραλίες, (χρονικά) μεταξύ του κουλουρά και του τύπου που πουλάει ντόνατς. :D
 

Elsa

¥
Οπότε, θα μπορούν να ψηφίζουν και με -αληθινά- όστρακα!

@ Stathis: Φαντάζομαι οτι θεωρούν τους ψηφοφόρους της Ν.Δ. πιο συνεπείς και συσπειρωμένους, ίσως λόγω του Καταλληλότερου. :p
 
@ Stathis: Φαντάζομαι οτι θεωρούν τους ψηφοφόρους της Ν.Δ. πιο συνεπείς και συσπειρωμένους, ίσως λόγω του Καταλληλότερου. :p
Ή τους θεωρούν τόσο κρετίνους, που πιστεύουν ότι δεν ξέρουν κολύμπι...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κολύμπι; :eek: Δεν ήξερα ότι στις παραλίες πάμε για κολύμπι — φανταζόμουν ότι πάμε για τάβλι και (πολλή) μπίρα υπό σκιάν. :D
 
@ Stathis: Φαντάζομαι οτι θεωρούν τους ψηφοφόρους της Ν.Δ. πιο συνεπείς και συσπειρωμένους, ίσως λόγω του Καταλληλότερου. :p
Τελικά οι οπαδοί της ΝΔ αποδείχθηκαν οι λιγότερο συσπειρωμένοι. Απ' ό,τι φαίνεται, αυτοί κυρίως κατέκλυσαν τις παραλίες, είτε για να στείλουν μήνυμα δυσαρέσκειας στο κόμμα τους, είτε επειδή παρασύρθηκαν από τις γαλάζιες σημαίες των ακτών. :p

Κατά τη γνώμη μου πάντως, μάλλον η λογική πήγε για μπάνιο σ' αυτές τις εκλογές...
 

Elsa

¥
Ε, άμα είναι ο πλέον εμπνευστικός ηγέτης ο Χέρης-Χέρης...:eek:
 

SBE

¥
Κατά τη γνώμη μου πάντως, μάλλον η λογική πήγε για μπάνιο σ' αυτές τις εκλογές...

:(
Εγώ θέλω να γίνει νόμος να απαγορευεται να γκρινιάζουν οσοι δεν ψηφησαν.
Για να μην κάνω τέχνη και πω ότι θα πρέπει να μαστιγώνονται δημόσια με συνοπτικές διαδικασίες όσοι προτίμησαν παραλία και μετά παραπονιούνται :p
 
Εγώ θέλω να γίνει νόμος να απαγορευεται να γκρινιάζουν οσοι δεν ψηφησαν.
Πέρα από την πλάκα, έχεις ένα δίκιο. Ωστόσο, ακόμη κι αν είχα πάει να ψηφίσω, δεν θα μειωνόταν το ποσοστό που πήρε το ακροδεξιό τσίρκο.
 

curry

New member
Αυτό δεν το ξέρουμε, φίλτατε. Αν είχαν πάει οι μισοί από όσους απείχαν, σίγουρα θα υπήρχαν κάποιες διαφοροποιήσεις στο τελικό αποτέλεσμα - τώρα πόσο μεγάλες... κι αυτό το λέω επειδή σκέφτομαι ότι οι πιο πολλοί από όσους ξέρω και δεν ψήφισαν, δεν θα την έριχναν τη ρημάδα την ψήφο στη άκρα δεξιά...

(σχετικό-άσχετο: χτες στην εκπομπή του Θεοδωράκη άκουσα ότι στον Άγιο Παντελεήμονα, το ΛΑΟΣ πήρε 15%. Για την Χρυσή Αυγή δεν μας είπαν...)
 
Αυτό δεν το ξέρουμε, φίλτατε. Αν είχαν πάει οι μισοί από όσους απείχαν, σίγουρα θα υπήρχαν κάποιες διαφοροποιήσεις στο τελικό αποτέλεσμα - τώρα πόσο μεγάλες...
Εντάξει, θεωρητικά τουλάχιστον έχεις δίκιο, αλλά μόνο σε επίπεδο ποσοστού, γιατί το γεγονός ότι το ΛΑΟΣ πήρε 366.000 ψήφους δεν αλλάζει.

κι αυτό το λέω επειδή σκέφτομαι ότι οι πιο πολλοί από όσους ξέρω και δεν ψήφισαν, δεν θα την έριχναν τη ρημάδα την ψήφο στη άκρα δεξιά...
Αυτό όμως ισχύει και για όσους ξέρεις και ψήφισαν. ;)
 

curry

New member
Ναι βρε παιδί μου, αλλά οι ακραίοι συσπειρώνονται, όχι; Οι 366.000 ψήφοι σαφώς δεν γίνεται να λιγοστέψουν, αλλά αν το 7% γινόταν 4%, χάρη στη συμμετοχή περισσότερων ψηφοφόρων, θα μιλούσαμε με τον ίδιο τρόπο για την "άνοδο της ακροδεξιάς"; (η άνοδος, βεβαίως, είναι καθόλα υπαρκτή όπως φάνηκε σε πανευρωπαϊκό επίπεδο)
Αυτό αναρωτιέμαι...
 
αλλά αν το 7% γινόταν 4%, χάρη στη συμμετοχή περισσότερων ψηφοφόρων
Για να μειωθεί το 7% στο μισό σχεδόν, θα έπρεπε να ήταν διπλάσια σχεδόν τα έγκυρα ψηφοδέλτια και, ταυτόχρονα, να μην έπαιρνε καμία επιπλέον ψήφο το ΛΑΟΣ. (Αμφότερα ανήκουν στη σφαίρα του αδύνατου φυσικά.)
Συμφωνώ γενικά μαζί σου, αλλά πιστεύω ότι οι όποιες αλλαγές στους συσχετισμούς θα ήταν μάλλον μικρές.
 
στον Άγιο Παντελεήμονα, το ΛΑΟΣ πήρε 15%. Για την Χρυσή Αυγή δεν μας είπαν...)

Αναρωτιέμαι αν εμείς ήμασταν στη θέση τους, τι θα ψηφίζαμε...;
 

curry

New member
Δεν νομίζω ότι οι θέσεις κομμάτων όπως το ΛΑΟΣ αποτελούν λύση στα προβλήματα των κατοίκων του Άγιου Παντελεήμονα ή οποιασδήποτε περιοχής που αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα. Προσωπικά, πιθανόν να είχα στρατοπεδεύσει έξω από το γραφείο του Κακλαμάνη - άλλες ομάδες θα έκαναν το ίδιο σε αρμόδιους (εδώ γελάνε) υπουργούς. Εν ανάγκη, αυγά, γιαούρτια κλπ εδέσματα στα μούτρα όσων ευθύνονται για το χάλι. Πάντως με τίποτα δεν θα έκανα περιπολίες παρέα με την Χρυσή Αυγή στις πλατείες ούτε θα χαράμιζα την ψήφο μου σε λαϊκιστές της πλάκας, που παραπαίουν ανάμεσα στον κομμουνισμό και τον εθνικοσοσιαλισμό αμολώντας παπαρδέλες ή τσιρίζοντας σε πάνελ της πλάκας και που έχουν στις τάξεις τους, εκλεγμένους βουλευτές, πρώην μέλη της ΧΑ (με φωτογραφίες τους με λοστάρια να κυκλοφορούν στο διαδίκτυο). Αν δεν καταλαβαίνουν οι κάτοικοι του Αγίου Παντελεήμονα ότι βάζουν τα χεράκια τους και βγάζουν τα ματάκια τους, είναι άξιοι της μοίρας τους, αλλά δεν θα με πάρουν μαζί τους.
 
Συγγνώμη, δεν ήμουν κατανοητός. Ουδέποτα αναφέρθηκα στις θέσεις του ΛΑΟΣ, της Χρυσής Αυγής ή κάποιου κόμματος. Αναφέρομαι στο κοινωνικό φαινόμενο αυτό καθαυτό και μάλιστα από τη σκοπιά του ουδέτερου και αμέτοχου παρατηρητή. Και αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι το εκλογικό αυτό αποτέλεσμα δεν μου κάνει την παραμικρή εντύπωση. Είναι πολύ εύκολο, άμα είσαι έξω από το χορό να εκφέρεις κρίσεις. Πολύ φοβάμαι όμως, ότι σε αυτές τις περιπτώσεις ο ιδεαλισμός δεν βοήθησε ποτέ κανέναν. Υπάρχουν συγκεκριμένα, πολύ απτά και ουσιαστικά προβλήματα και η αναλγησία και η ανικανότητα του κράτους, της δημόσιας μηχανής και των εκάστοτε κυβερνήσεων ωθεί τον κόσμο σε απεγνωσμένες, ακροδεξιές κινήσεις απελπισίας με την ελπίδα ότι θα βρεθεί έτσι κάποια λύση στο πρόβλημά τους. Και μια και μιλάμε για απλούς καθημερινούς ανθρώπους (σαν κι εμένα κι εσένα, για παράδειγμα), ας θυμηθούμε ότι δεν θέλουν όλοι να γίνουν Τσε Γκεβάρα. Οπότε, αν τα ακροδεξιά φαινόμενα συνεχίσουν να αυξάνονται (όπως είχε γίνει με το κόμμα του ΛεΠεν στην Γαλλία, για παράδειγμα), να μην σας κάνει εντύπωση. Εδώ πέρα, έκλεισε η Βουλή και δεν ακούστηκε κιχ (που κανονικά έπρεπε να είχε γίνει λαϊκή εξέγερση -τι Δεκεμβριανά!-). Για τέτοια ψιλοπράγματα, θα νοιαστούμε;
 
Top