Αιτήματα

nickel

Administrator
Staff member
Είναι διάφορα πραγματάκια που θα ήθελα να ζητήσω από τους Λεξιλόγους. Θα αρχίσω με ένα και θα μου έρθουν κι άλλα στη συνέχεια:

Κάντε τον κόπο, όσοι τουλάχιστον συμμετέχετε σε συζητήσεις και δεν αρκείστε να διαβάζετε, να πάτε στο User CP (αριστερά στην πάνω φάσα), να πατήσετε Edit your details (αριστερά, πρώτη επιλογή), και στο κάτω μέρος της οθόνης να επιλέξετε Male ή Female. Να μη χρειάζεται να κάνουμε ανάλυση των γραπτών για να καταλάβουμε το φύλο σας.

Θα ακολουθήσουν κι άλλα αιτήματα, αλλά, μια και το ξεκίνησα το νήμα, ευκαιρία είναι να θυμηθείτε κι εσείς εκκρεμότητες. (Αν και δεν είμαι εγώ που τις έχω ξεχάσει...)
 
Θα ήθελα να παρακαλέσω τα αγαπητά μέλη να προσέχουν λίγο περισσότερο τον τονισμό και την ορθογραφία των μηνυμάτων τους. Καμιά φορά χρειάζεται κάμποση ώρα για να κάνουμε οι μοντερέιτορ τις σχετικές διορθώσεις και ο διαθέσιμος χρόνος μας δεν είναι πάντα αρκετός. Ευχαριστώ πολύ. :-)
 

SBE

¥
Έχω την εντύπωση ότι η ορθογραφία είναι από τα σοβαρά μου προβλήματα...

Να πω κι εγώ το παραπονό μου; Αυτά τα μηνύματα σε αχνό γκρίζο (slate), ρε παιδιά δε διαβάζονται άμα εχεις περάσει όλη μέρα μπροστά στην οθόνη!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να πω κι εγώ το παραπονό μου; Αυτά τα μηνύματα σε αχνό γκρίζο (slate), ρε παιδιά δε διαβάζονται άμα εχεις περάσει όλη μέρα μπροστά στην οθόνη!

Second that! Αυτό ξαναπές το!
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.

Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.

Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.


Η λύση: Control-A.

Όλα γίνονται λευκά σε ένα όμορφο μπλε φόντο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η λύση: Control-A.
Όλα γίνονται λευκά σε ένα όμορφο μπλε φόντο.

Μπα... εμένα η αλεπού δείχνει απλώς τα κείμενα επιλεγμένα (αρνητικά) στο εκάστοτε φόντο τους (είναι άθλιο). Τι πρέπει να ρυθμίσω αλλιώς;
 

Attachments

  • prtscreen.jpg
    prtscreen.jpg
    90.7 KB · Views: 210
Last edited:

EpsilonSigma

New member
Δηλαδή οι moderators ελέγχουν και αλλάζουν την ορθωγραφεία μας; Δεν το ήξευρα αυτό…
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπα... εμένα η αλεπού δείχνει απλώς τα κείμενα επιλεγμένα (αρνητικά) στο εκάστοτε φόντο τους (είναι άθλιο). Τι πρέπει να ρυθμίσω αλλιώς;

Δεν ξέρω αν πρέπει να ρυθμίσεις κάτι· μπορεί να μην είναι όμορφα αλλά διαβάζονται μια χαρά έτσι. Ίσως να φταίει ο χρωματικός συνδυασμός (color scheme) των Windows, ή μήπως έχεις αλλάξει την "επιδερμίδα" (skin) της αλεπούς;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια παραπομπή για τους νεότερους; :confused:

Όποιος «ανεβάζει» μια ερώτηση ή όποιος αρχίζει να διαβάζει ένα νήμα, μπορεί να θέλει να μείνει στην ουσία του ερωτήματος και να μη χάνει χρόνο για τα άσχετα σχόλια. Κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύονται τα εκτός θέματος σχόλια, αλλά το φόρουμ είναι μεγαλόψυχο. Λέει στο faq:
Keep off-topic conversations to an absolute minimum.
Do not use the forum as a chat room — there are better programs and sites for that. If you absolutely feel like chatting in public, there are appropriate boards in the forum. Do not trivialise a serious discussion or even a discussion believed to be serious by its participants. You may well be tempted to disillusion them, but they may not take kindly to disruptions.
Σε ένα άλλο φόρουμ (που ορισμένοι ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει πια) είχα προτείνει τα εκτός θέματος σχόλια να μπαίνουν με κάποιο γκρίζο χρώμα, έτσι ώστε όποιος θέλει να διατρέξει γρήγορα ένα νήμα, να ξέρει τι μπορεί να πηδήξει. Το πείραμα πέτυχε εκεί και τώρα μεταφέρθηκε εδώ.

Ας προστεθεί ωστόσο ότι, για πολλούς, τα γκρίζα σχόλια έχουν το ζουμί. Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να μιλάμε για éminence grise. :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μια παραπομπή για τους νεότερους; :confused:
Πέραν των όσων είπε ήδη ο nickel, η εδώ ευρισκόμενη αναφορά για το χρώμα των οφτοπικισμών:
[Σημείωση από Κάπα: Προσωπικά προτιμώ το olive, άλλοι χρησιμοποιούν το γκρι για τα οφτόπικ.]
 

SBE

¥
Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.

Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.

Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.


Η λύση: Control-A.

Όλα γίνονται λευκά σε ένα όμορφο μπλε φόντο.

ΕΛΕΟΣ! :eek::eek:
Αντε να στραβωθώ με τα πρώτα, αλλά τα δεύτερα δε διαβάζονται με τίποτα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.

Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.

Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.


Η λύση: Control-A.

Όλα γίνονται λευκά σε ένα όμορφο μπλε φόντο.

Να κι ένα (πιθανό μελλοντικό) πρόβλημα για την επιλογή κειμένου στο Διαδικτυο: The best Firefox extension: AutoCopy
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παράκληση θερμή προς όσους μου στέλνουν ΡΜ: Σας παρακαλώ να μην ανοίγετε καινούργιο θέμα σε κάθε σας ανταπάντηση — να διατηρείτε όλη την αλληλουχία μιας επικοινωνίας σας μαζί μου την μια κάτω απ' την άλλη (ξέρετε, με απανωτά nested quotes). Κατ' αυτόν τον τρόπο μπορώ και την διαχειρίζομαι ευχερέστερα, την παρακολουθώ αποτελεσματικότερα και δεν μου τρώει τον διαθέσιμο ελεύθερο χώρο του γραμματοκιβωτίου μου (που είναι ήδη στο 94%). Ευχαριστώ πολύ. :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχουν και τα email. :rolleyes:
Εγώ το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να υποχρεώσω τους άλλους να μη χρησιμοποιούν ΡΜ όταν θέλουν να μου στείλουν μήνυμα. :)
 
nickel, αναρτήσεις σαν αυτήν (που δε ρωτάνε κάτι και ταυτόχρονα έχουν πληρότητα) θα πρέπει νομίζω να μαρκάρονται από τους συντάκτες τους με το εικονίδιο του άρθρου, ώστε να μπορεί κανείς να βρίσκει τα άρθρα σε μια αναζήτηση --γιατί αξίζει να ξεχωρίζουν τα άρθρα από τις αναρτήσεις που καταγίνονται με επίλυση συγκεκριμένων μεταφραστικών ερωτημάτων, αν βέβαια υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς αναζήτηση με βάση τα εικονίδια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλή η ιδέα σου. Μια δουλειά είναι να μαρκαριστούν με το σωστό εικονίδιο τα «άρθρα». Μια δεύτερη, ίσως πιο δύσκολη, ίσως αδύνατη, είναι να τα δει κάποιος συγκεντρωμένα. Ενδεχομένως, μόνο με tag.
 
Top