metafrasi banner

cabin class = δεύτερη θέση

A class of accommodations on some passenger ships, lower than first class and higher than tourist class.

Μήπως γνωρίζει κανείς πώς αποδίδεται στα ελληνικά η συγκεκριμένη φράση;
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα λεξικά δίνουν «δεύτερη θέση» (σε σχέση με την tourist class, οικονομική θέση).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δηλαδή, η τουριστική είναι τρίτη θέση; Αίσχος, δεν ξαναπάω τουριστική.
 
Αλεξάνδρα, διακεκριμένη είναι η business class. Δεύτερη, ε; Ευχαριστώ!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν μου είπες ότι έχει και business. Δηλαδή, τέσσερις έχει στα καράβια; Και η χαμηλότερη απ' όλες είναι η τουριστική.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι το διακεκριμένη μεταφράζει το business class στα αεροπλάνα. Και το tourist class είναι τρίτη θέση και σε πλοία και σε αεροπλάνα. Εγώ πάντως έχω ταξιδέψει και κατάστρωμα σε πλοίο (αλλά όχι φτερό σε αεροπλάνο).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Την επόμενη φορά που θα πετάξω με αεροπλάνο, θα θυμάμαι ότι κακώς τη λέω τουριστική ή οικονομική. Θα τη λέω "τρίτη" για να συνειδητοποιώ τη θέση μου στην κενωνία!
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχει πάντως κι αυτή η θέση, που έχει τις δικές της χαρές.

 

Zazula

Administrator
Staff member
Tα αεροπλάνα έχουν Πρώτη - Διακεκριμένη - Προνομιούχο Οικονομική (Premium Economy, διαθέσιμη σε ορισμένες εταιρείες μόνο) - Οικονομική (ή Τουριστική) θέση. Σε ορισμένα δρομολόγια, η Πρώτη ή η Διακεκριμένη θέση μπορεί να μην προσφέρονται.

Τα τρένα έχουν Πρώτη - Δεύτερη θέση (επιπρόσθετες παροχές όπως κλίνη ή κλινοθέσιο δεν αλλάζουν τους ορισμούς των θέσεων).

Τα πλοία έχουν κατά κανόνα τέσσερις θέσεις, οι οποίες όμως γίνονται πολύ περισσότερες διότι υπάρχουν συνδυασμοί ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι η καμπίνα, εάν είναι εσωτερική ή εξωτερική κλπ.
D | Κατάστρωμα
S | Καθίσματα αεροπορικού τύπου
DOR | Κοιτώνες (Με κοινό ντους + WC)
AB4 | 4κλινη εσωτερική καμπίνα
AB3 | 3κλινη εσωτερική καμπίνα
AB2 | 2κλινη εσωτερική καμπίνα
AA4 | 4κλινη εξωτερική καμπίνα
A3 | 3κλινη εξωτερική καμπίνα
AA2 | 2κλινη εξωτερική καμπίνα
LUX | 2κλινη εξωτερική καμπίνα

Καλά ταξίδια (και με μέτρο τα ξίδια)! :D
 
Top