παθητικό | υποχρεώσεις

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από έκθεση ελεγκτή σε λίστα όπως παρακάτω, δεξιά από την οποία υπάρχουν αριθμοί:
Ίδια κεφάλαια (αυτό το 'χω )
Σύνολο υποχρεώσεων
Σύνολο παθητικού

Μετά έχει και βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις και η απορία μου είναι η εξής: αυτά δεν είναι και τα δύο liabilities εδώ ή κάτι δεν έχω καταλάβει;
 
Καλημέρα,
Αν δεν κάνω λάθος, το ένα είναι το payables ή accounts payable (υποχρεώσεις), και το άλλο το liabilities (παθητικό).
 
Οι βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις είναι σίγουρα short term liabilities. Τώρα και τα άλλα δύο κανονικά liabilities θα τα έβαζα. Αλλά μήπως εδώ για να τα ξεχωρίσεις μπορείς τις υποχρεώσεις να τις βάλεις obligations;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα,
Αν δεν κάνω λάθος, το ένα είναι το payables ή accounts payable (υποχρεώσεις), και το άλλο το liabilities (παθητικό).

Και το βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις short term liabilities όπως λέει η μανδάμ Πινκ, έτσι;
 
Ναι, όντως, με τα long-term και short-term βάζουν liabilities. Εγώ αναφερόμουν στο Σύνολο Υπ./ Σύνολο Παθ.
 
Και το βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις short term liabilities όπως λέει η μανδάμ Πινκ, έτσι;

Δεν το λέει η μανδάμ Πινκ, το λένε οι κύριοι Χρυσοβιτσιώτης-Σταυρακόπουλος! ;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, τον είδα το Χρυσ., τον είδα. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι σας παραπέμπω στην υπογραφή μου :mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 
Μη σκας, όλοι έχουμε κάτι που σιχαινόμαστε!!!! Ή καλύτερα πολλά κάτια! ;-)))
 
Είδα και τις σημειώσεις μου, και βλέπω ότι π.χ. το long-term payables επίσης μπορεί να υπάρχει ως υπολογαριασμός του long-term liabilities. Π.χ. εδώ. Αλλά να μη σε μπερδέψω, ας μιλήσει κανένας πιο ειδικός.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δηλαδή, πώς πήγε τώρα αυτό;

Συνολικές υποχρεώσεις = Total accounts payable ή Total payables
Συνολικό παθητικό = Total liabilities

Έτσι;
Έχεις εικόνα του συνόλου;
Οι βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις μπορεί να είναι και short-term payables. Ή όχι; :confused:
 
Top