Ενοχλητικό σημαδάκι σε Word

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ πάλι,
Έχω ένα κείμενο περασμένο από OCR το οποίο έχει αυτά τα ενοχλητικά σημαδάκια (βελάκι γωνία που η μύτη του δείχνει αριστερά), τα οποία μπαίνουν με shift + enter και στην ουσία χωρίζουν την πρόταση χωρίς να σου αλλάζουν παράγραφο. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να τα ξεφορτωθώ, δηλαδή να επαναφέρω τις προτάσεις στα σύγκαλά τους χωρίς να τα σβήνω ένα ένα για να μην αλλάζω γραμμή κάθε τρεις και λίγο;
 
Χμμμ
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ το σήμα της παραγράφου μπορεί να μπει στο find and replace και να πάει στα κομμάτια, με το κέρατο αυτό δεν γίνεται τίποτα. Και κοπιπέιστ να το κάνεις, δεν αναγνωρίζει τίποτα.

Σωστά τα λέω, παβλάρα;
 
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ το σήμα της παραγράφου μπορεί να μπει στο find and replace και να πάει στα κομμάτια, με το κέρατο αυτό δεν γίνεται τίποτα. Και κοπιπέιστ να το κάνεις, δεν αναγνωρίζει τίποτα.
Επιλέγεις Manual line break από τη λίστα με τους ειδικούς χαρακτήρες στο παράθυρο διαλόγου της αναζήτησης/αντικατάστασης:
Find/Replace -> More -> Special -> Manual Line Break
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Στάθη, χίλια ευχαριστώ, μα χίλια ευχαριστώ, όμως!
Το σημαδάκι είναι αυτό ^l και το αντικατέστησα με κενό.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Find / Replace > More > Special > Manual Line Break (πρόκειται για το ^l). Αυτά. :)

ΥΓ Μα καλά, πόσο αργόόός έχω γίνει; :eek: Μέχρι να γράψω απάντηση, προλαβαίνει να εμφανιστεί ακόμη κι ο Στάθης απ' το υπερπέραν! :D
 
Επιλέγεις Manual line break από τη λίστα με τους ειδικούς χαρακτήρες στο παράθυρο διαλόγου της αναζήτησης/αντικατάστασης:
Find/Replace -> More -> Special -> Manual Line Break

Χαίρε, ω χαίρε, πατέρα και τροφοδότη του λαού!

(Πόσα χρόνια σπάω το κεφάλι μου με αυτή τη #$@%%#, δεν λέγεται!)
 
Top