metafrasi banner

self-tending drive door = αυτόματη πόρτα μονάδας

Από περιγραφή επιτραπέζιου υπολογιστή:

Two 5.25" bays with self-tending drive doors for optical drives
Δύο υποδοχές (ή θυρίδες) 5.25" με xxx θύρες για οπτικές μονάδες (= CD/DVD)

Τι τέλει να πει το πελάτη;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member


CD/DVD drive tray eject button (4)
Use to eject the drive tray of a CD/DVD drive.
NOTE: The CD/DVD drive tray eject button is not a handle. The self-tending doors open automatically when the eject button is pressed and the drive tray is ejected.

Νομίζω ότι εννοεί ότι ανοίγουν αυτόματα όταν πατάς το κουμπάκι. Σε όλες τις περιπτώσεις που εμφανίζεται ο όρος self-tending, είτε σε ναυτική ορολογία είτε σε βαλβίδες κλπ., σημαίνει κάτι που κάνει κάποια λειτουργία αυτόματα, χωρίς χειρισμό από μέρους σου.

Edit: Βέβαια, διάβασα κι αυτό:
A removable side wall, exposed I/O ports, up to four hard drives and optical drives with self-tending doors make it easy to upgrade and maintain the computer.

Παρατήρηση από κάποιο φόρουμ:
They got it all wrong. Front Self Tending doors to cover the bays?I mean wtf it shoulda been a nice back steel grill.And if you plan to get a lcd,controller or something of that sort you gotta let the "blind" open? Even i can come with a better way making the front.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι εννοεί "πόρτες που σου επιτρέπουν να σκαλίζεις μόνος σου το μηχάνημα". Κάτι σαν "θύρες συντήρησης".

Σε κάποια ερώτηση στο Προζ εγκρίθηκε η απάντηση "πόρτες που λειτουργούν/ανοιγοκλείνουν μόνες τους", αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη πια ότι είναι σωστό.
 
Last edited:
Καθυστερημένη απάντηση λόγω φόρτου εργασίας (Αυτό μάλλον θα είναι η επόμενη υπογραφή μου...)

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ, Αλεξάνδρα! Αυτό που καταλαβαίνω, από τις διάφορες περιγραφές και εικόνες, είναι ότι η μονάδα CD/DVD στον περί ου ο λόγος υπολογιστή είναι καλυμμένη. Όταν πατάς το eject, ανοίγει αυτόματα η πόρτα/κάλυμμα και στη συνέχεια βγαίνει το συρταράκι για να βάλουμε το δισκάκι (όπως θα έλεγε και το Μαμαλάκι).

The self-tending doors open automatically when the eject button is pressed and the drive tray is ejected.
Front Self Tending doors to cover the bays


Edit: Βέβαια, διάβασα κι αυτό:
A removable side wall, exposed I/O ports, up to four hard drives and optical drives with self-tending doors make it easy to upgrade and maintain the computer.
[...]
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι εννοεί "πόρτες που σου επιτρέπουν να σκαλίζεις μόνος σου το μηχάνημα". Κάτι σαν "θύρες συντήρησης".
Όχι (αν και δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει εδώ ο copywriter). Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια χρησιμότητα των self-tending doors. Να μη σκονίζεται η μονάδα DVD;

Για να μην μακρηγορώ, η απόδοσή μου ήταν αυτόματη πόρτα μονάδαςθύρας, θα σας γελάσω).
(Το επίθετο αυτόματος και το επίθετο ειδικός είναι οι καλύτεροι φίλοι του μεταφραστή. ;))
 

nickel

Administrator
Staff member
Ενδιαφέροντα πράγματα που έμαθα από αυτό το νήμα (εκτός από τη βραχυγραφία wtf):

Το self-tending jib είναι συνώνυμος όρος για το self-tacking jib (self-tending = tacks itself, λένε τα ειδικά λεξικά), το οποίο «φροντίζει τον εαυτό του», δεν περιμένει να πας να το στρέψεις (;) εσύ. Και στα ελληνικά λέγεται self-tacking φλόκος (όπου φλόκος: το τριγωνικό ιστίο που προεξέχει από την πλώρη).

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε: http://www.ortsa.gr/article.php?aid=201
και εδώ να δείτε:


Τελικά, το μόνο που δεν έμαθα είναι πώς φροντίζει τον εαυτό του το πορτάκι.
 
Τελικά, το μόνο που δεν έμαθα είναι πώς φροντίζει τον εαυτό του το πορτάκι.
Πλάκα-πλάκα, η μετάφραση που υπήρχε στη μνήμη για το self-tending door ήταν "αυτοσυντηρούμενη θύρα"...
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρέπει να βρούμε καινούργια, πρωτότυπα, ανθρωπάκια για το ROTFLOL.
 
Top