Jouir...Et mourir de plaisir

Καλησπέρα!

Πρόκειται για τίτλο πορνοταινίας. Σκέφτηκα να γράψω Πεθαίνοντας από... ηδονή. Έχετε μήπως κάποια άλλη πιο εμπνευσμένη πρόταση;

Ευχαριστώ. :)

Υ.Σ. = "Jouir" σημαίνει, εκτός των άλλων, και "φτάνω σε οργασμό".
 
Όπως αντιλαμβάνεσαι, αυτό το νήμα μπορεί να εξελιχτεί στο δημοφιλέστερο μέχρι στιγμής της Λεξιλογίας. Για να είμαστε ακριβείς, jouir νομίζω σημαίνει "χύνω", δηλ. είναι πιο σκληρό από το φτάνω σε οργασμό. Ιδέες υπάρχουν άπειρες, δεδομένου ότι το συγκεκριμένο πεδίο ουδέποτε στερήθηκε φαντασίας κι ευρηματικότητας. Τουναντίον.Το ζήτημα είναι, εσύ πόσο σκληρό θέλεις να το κάνεις και ποιο ακριβώς είναι το ύφος του κειμένου σου.

:D :D :D

Υ.Γ. Αν θέλεις να το κρατήσεις soft και στο πνεύμα της πρότασής σου, λέω "στο βούρκο της ηδονής..."
 
Όχι, δεν τίθεται θέμα soft, η εν λόγω ταινία πρέπει να είναι σκληρό πορνό, οπότε αυτοσχεδιάστε ελεύθερα!!!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Rocky Volcano (1935-2009) ήταν ένας από τους Γάλλους ρόκερ της δεκαετίας του 1960. Στα τελευταία του χρόνια άρχισε να γυρίζει πορνογραφικές ταινίες. Στα πρώτα του βήματα τον βοήθησε η Coralie Trinh Thi, πορνοστάρ και σήμερα συγγραφέας, γνωστή από την ταινία Baise-moi, την οποία σκηνοθέτησε. Βοήθησε τον Volcano να γράψει το σενάριο της πρώτης του ταινίας, με τίτλο Jouir et mourir de plaisir. Ο ίδιος ο τίτλος δεν είναι πρόστυχος ή χυδαίος, αλλά ερωτικός. Πρόταση δική μου, για να υπάρχει ακρίβεια, αν και όχι η ίδια «ποιητικότητα» της γαλλικής παρήχησης: Τελειώνοντας και πεθαίνοντας από ηδονή.
 
Καλά τα λέει ο chinonom, αλλά νομίζω ότι οι ελληνικές τσόντες στον τίτλο τους συνήθως δεν έχουν γερούνδια αλλά πρώτο πρόσωπο, επομένως: Τελειώνω και πεθαίνω από ηδονή -εξόν κι αν αυτό το έχει καπαρώσει η Πετρούλα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για να υπάρχει ακρίβεια, αν και όχι η ίδια «ποιητικότητα» της γαλλικής παρήχησης: Τελειώνοντας και πεθαίνοντας από ηδονή.
Οργώ και ξεψυχώ ηδέως (μόνο για τους λογιοτάτους των τσοντόβιων, που απαιτούν τα βογγητά να εκφέρονται με γνήσια ερασμική προφορά). :D
 
Top