5.000.000(;) λέξεις για χάσιμο

curry

New member
Αυτό διαβάζω στη σημερινή Ελευθεροτυπία. Ίσως να παρουσιάζει ένα κάποιο ενδιαφέρον η στατιστική αν και προσωπικά, δεν το θεωρώ και τίποτα σημαντικό. Αλλά αυτό με το ρεκόρ Γκίνες και τα 5.000.000 λέξεις της ελληνικής γλώσσας με ανατρίχιασε... Έχει τοποθετηθεί εξάλλου και ο Sarant εδώ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω από το παρακάτω κείμενο είναι αν την κουταμάρα την πέταξε ο ακαδημαϊκός ή ο συντάκτης... Διαβάστε...

Θυμάστε εκείνη τη διαφήμιση που έλεγε «Επιμένω ελληνικά»; Η πρακτική έχει δείξει ότι συνεχίζουμε να επιμένουμε σαν επαρχιωτάκια της πολιτισμένης Δύσης στην υπέρμετρη χρήση ξένων λέξεων.

«Παρά την ύπαρξη αυστηρής νομοθεσίας, επιγραφές καταστημάτων είναι γραμμένες σε ξένες γλώσσες, τηλεοπτικά κανάλια και εφημερίδες έχουν ξένα ονόματα, τηλεγραφήματα και μηνύματα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου μεταβιβάζονται στην ελληνική γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Επιπλέον βλέπουμε καθημερινά αλλοίωση της ορθογραφίας, ατελείς προτάσεις, παραμορφωτική εκφορά του λόγου, βαρβαρισμούς, σολοικισμούς από τα ΜΜΕ παρά τις υποδείξεις του Ραδιοτηλεοπτικού Συμβουλίου προς τους τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς σταθμούς».

Το ζήτημα ανέδειξε από το βήμα της Ακαδημίας Αθηνών ο ακαδημαϊκός Α.Ν. Κουνάδης παραθέτοντας και μερικά πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία. Σύμφωνα με έρευνα του Ινστιτούτου Επικοινωνίας από την εταιρεία δημοσκοπήσεων ALCO προέκυψε ότι το 64,8% των κατοίκων της Αττικής χρησιμοποιεί ξενόφερτες λέξεις, όπως επίσης το 60,9% των αναγνωστών αθλητικών εφημερίδων, το 55,8% των ιδιωτικών υπαλλήλων και το 51,4% ατόμων που παρακολουθούν 4-5 ώρες ημερησίως τηλεόραση.

Κι όμως η ελληνική γλώσσα αναφέρεται στο βιβλίο Γκίνες ως η πλουσιότερη γλώσσα του κόσμου με 5 εκατομμύρια λέξεις, ενώ η αγγλική, που χρησιμοποιούμε κατά κόρον, έχει μόνο 490.000 λέξεις και φέρεται να έχει δανειστεί από την ελληνική 41.615 λέξεις (λεξικό Γουέμπστερ).

«Ο Θεός μάς χάρισε μια γλώσσα ζωντανή, εύρωστη, πεισματάρα, χαριτωμένη, που αντέχει, μολονότι έχουμε εξαπολύσει όλα τα θεριά να τη φάνε» έλεγε ο Γ. Σεφέρης. Και η Γαλλίδα ακαδημαϊκός Ζακλίν ντε Ρομιγί (φωτογραφία) έχει προτρέψει όλο τον κόσμο να μάθει ελληνικά, «γιατί η ελληνική μάς βοηθάει πρώτα απ' όλα να καταλάβουμε τη δική μας γλώσσα».
Ετσι όπως πάμε, να δείτε πως σε λίγα χρόνια η ελληνική γλώσσα θα χρειάζεται μέτρα προστασίας και «αναστήλωσης» ανάλογα με αυτά που λαμβάνονται για τη διάσωση της πολιτιστικής κληρονομιάς μας.
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Είμαι βέβαιος ότι ο κ. Κουνάδης δεν θα έλεγε τέτοια κοτσάνα (όχι, γιατί θα πρέπει να αρχίσουμε να κόβουμε φλέβες) και πρόκειται για ίωση στο μυαλό της συντάκτριας (διότι έχουμε ιό εδώ, με τον τρόπο που διαδίδεται αυτή η πληροφορία). Το Guinness Book of Records, μια και όλο το αναφέρουν, λέει ότι το πιο πλούσιο λεξιλόγιο το έχει η αγγλική γλώσσα, με 490.000 λέξεις συν κάπου 300.000 τεχνικούς όρους (αντιγράφω από την έκδοση του 1985 που βρήκα μπροστά μου, θα έχουν αυξηθεί από τότε). Για το Webster's δεν ξέρω πού περιέχει αυτή την πληροφορία ή ποιος τις μέτρησε με τόση ακρίβεια. Στο OED 2, αν ψάξεις για λήμματα με ελληνική προέλευση, παίρνεις τον αριθμό 18.675. Με τόσους επιστημονικούς όρους που λείπουν από το OED μπορούμε να φανταστούμε ότι τώρα είναι αρκετά περισσότερες.

Το πιο ενδιαφέρον στη σελίδα της "Ε" ήταν η πληροφορία που διάβασα στο πλάι: Χωρίζει μετά από 28 χρόνια γάμου ο Μελ Γκίμπσον!
 
Το πιο ενδιαφέρον στη σελίδα της "Ε" ήταν η πληροφορία που διάβασα στο πλάι: Χωρίζει μετά από 28 χρόνια γάμου ο Μελ Γκίμπσον!

Καλέ ναι! Σου λέει είναι τρία χρόνια σε διάσταση!
 

curry

New member
Καλημέρα. Είμαι βέβαιος ότι ο κ. Κουνάδης δεν θα έλεγε τέτοια κοτσάνα (όχι, γιατί θα πρέπει να αρχίσουμε να κόβουμε φλέβες) και πρόκειται για ίωση στο μυαλό της συντάκτριας (διότι έχουμε ιό εδώ, με τον τρόπο που διαδίδεται αυτή η πληροφορία).

Ναι, ήθελα να τονίσω περισσότερο τον τρόπο που το πασάρει η συντάκτρια, ο αναγνώστης μπορεί εύκολα να πιστέψει ότι αυτό το είπε ο ακαδημαϊκός. Δεν υπάρχουν πουθενά εισαγωγικά εξάλλου.
 
Νομίζω ότι παραείμαστε αυστηροί με τους εαυτούς μας. Όλοι τα ίδια λένε. Κι εδώ.

Κι αυτό που είχα ακούσει για τα Κινέζικα; Μύθος κι αυτός;

Υ.Γ. Αλήθεια, μπορούμε να μετρήσουμε τον πλούτο μιας γλώσσας από τον αριθμό των λέξεων; Κι αν έχεις μόνο 80.000 λέξεις με 50 σημασίες η κάθε μια, η οποίες αποκρυσταλλώνονται ανάλογα με το context (κάτι σαν τα κβάντα ένα πράγμα, κύμα ή σωματίδιο; ), αυτή η γλώσσα είναι πλούσια ή όχι; Επίσης, μια γλώσσα μπορεί να είναι πλούσια σε ένα πεδίο και φτωχή σε άλλο, όπως τα λατινικά π.χ. που μας έδωσαν νομικό λεξιλόγιο, τα αγγλικά τεχνολογικό και τα ελληνικά, φιλοσοφικό;
 

curry

New member
Το ότι αυτή την κοτσάνα την λένε ένα σωρό άλλοι λαοί δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι κοτσάνα, έτσι δεν είναι; Ακόμα χειρότερα όταν γράφεται σε εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι παραείμαστε αυστηροί με τους εαυτούς μας.
Πραγματικά. Είναι λογικό να μην έχω ακούσει ότι ήταν τρία χρόνια σε διάσταση ο Μελ. Τόσον καιρό περίπου έχω σταματήσει να διαβάζω Εσπρέσο. :)

Κι αυτό που είχα ακούσει για τα Κινέζικα; Μύθος κι αυτός;
Δεν ξέρω τι άκουσες για τα Κινέζικα.

Το συγκεκριμένο μίσος που έχω για αυτό το παραμύθι είναι επειδή λατρεύω την ελληνική γλώσσα και την ιστορία της και είναι ντροπή που κάποιοι, με εσκεμμένα ψέματα, δημιουργούν την εντύπωση ενός κομπλεξικού επαρχιωτισμού. Δεν τα βάζω με τη δημοσιογράφο, που είναι θύμα και απλώς κόντεψε να βάλει την μπαρούφα στο στόμα του Κουνάδη, αλλά με τους επαγγελματίες παραμυθάδες.
 
Το ότι αυτή την κοτσάνα την λένε ένα σωρό άλλοι λαοί δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι κοτσάνα, έτσι δεν είναι; Ακόμα χειρότερα όταν γράφεται σε εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν με απασχολεί αν είναι κοτσάνα ή όχι. Δηλ. στο επίπεδο του λάθος ή σωστό. Αυτά τα ακούω από παιδάκι και τα έχω βαρεθεί. Το ζήτημα είναι να πάμε λίγο πιο πέρα, στην ουσία των πραγμάτων.

Το ερώτημα στο σύνολό του είναι άνευ ουσίας, γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πλούσιες και φτωχές γλώσσες (δες το υστερόγραφο που έβαλα παραπάνω). Εκεί που είναι το κέντρο του κόσμου κάθε εποχή, εκεί είναι και ο πλούτος σε όλα τα επίπεδα (αυτό σαν γενικός χάρτης, ας πούμε, γιατί τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά).

Κάθε λαός, κάθε πολιτισμός, κάθε εποχή και κάθε κουλτούρα έχει τα χαρίσματά της. Ο τρομακτικός ακροδεξιός ναρκισσισμός που αναφύεται τα τελευταία χρόνια (όχι μόνο στην Ελλάδα), μπορεί με πολλούς τρόπους να ερμηνευτεί... δεν θέλω να τους πιάσω τώρα.
 

curry

New member
Δεν τίθεται τέτοιο ερώτημα πιστεύω. Όπου το έχω δει, παρουσιάζεται ως δεδομένο, όπως συμβαίνει και στην περίπτωση του Hellenic Quest, των ψευτοδηλώσεων Κίσινγκερ κλπ κλπ.
Εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα, κατ' εμέ: στο πόσο έχουν κερδίσει έδαφος αυτές οι αηδίες και τις ακούς να αναπαράγονται από ανθρώπους οι οποίοι πιθανότατα δεν είναι καν ακροδεξιοί ή ακραίοι γενικώς. Ακούει ο μέσος άνθρωπος ότι π.χ. "το ελληνικό λεξιλόγιο είναι το πλουσιότερο του κόσμου γιατί έχει χ λέξεις" και γνωρίζει από την πείρα του (ως φυσικός ομιλητής που είναι) ότι, ναι, είναι μια πλούσια γλώσσα: πιθανότατα θα το φάει αμάσητο το κάθε τέτοιο παραμύθι. Ιδίως αν το διαβάζει σε εφημερίδες ή το ακούει από χείλη υπουργών παιδείας. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κανένα φασιστοειδές.
Τεσπά, το έχουν αναλύσει άλλοι καλύτερα από μένα.
 
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κανένα φασιστοειδές.

Προφανώς αναφερόμουνα σε αυτούς που γεννάνε όλες αυτές τις ωραίες ιδέες, δηλ. στον μπαμπά του Γκας Πορτοκάλος και όχι στον Γκας Πορτοκάλος αυτό καθαυτό. Και το συγκεκριμένο είδος, φύεται σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης, ανεξαρτήτου εθνικότητας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το θέμα με το δημοσίευμα είναι λίγο πιο περίπλοκο από μια απλή ίωση μιας δημοσιογράφου. Έπρεπε να είχα κάνει (κι εγώ) το ψάξιμό μου. Δεν γελάω με το πληρέστερο δημοσίευμα της εφημερίδας Το Παρόν, αλλά γελάω με τα προβλήματα εστίασης που έχω. Θύμωσα τόσο πολύ με τα εκατομμύρια που δεν πρόσεξα καν τα ευρήματα της έρευνας. Από το Παρόν, λοιπόν:

Το 64,8% χρησιμοποιεί ξενόφερτες λέξεις!

Αποκάλυψε στην εντυπωσιακή ομιλία του ο ακαδημαϊκός Αντώνης Κουνάδης

Την περασμένη Τρίτη σε δημόσια συνεδρίαση της Ακαδημίας Αθηνών μίλησε ο ακαδημαϊκός Αντώνης Κουνάδης, με θέμα «Η ελληνική γλώσσα ανά τον κόσμο: παρελθόν, παρόν και μέλλον».
Από νωρίς η αίθουσα (κεντρική) είχε υπερπληρωθεί από κόσμο και αναγκάστηκαν να ανοίξουν και τη διπλή ανατολική αίθουσα, που επίσης γέμισε και πολλοί παρακολούθησαν την ομιλία από τηλεοράσεως.
Την εκδήλωση τίμησε ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, οι πρώην Πρόεδροι Κ. Στεφανόπουλος και Χρ. Σαρτζετάκης, ο πρώην πρωθυπουργός Γρίβας, ο εκπρόσωπος του Αρχιεπισκόπου. Κανένας από το υπουργείο Παιδείας δεν εμφανίστηκε...
Στην ομιλία του που εντυπωσίασε ο κ. Κουνάδης τόνισε μεταξύ των άλλων:
«Το πρώτο μεγάλο πλήγμα που δέχθηκε η γλώσσα ήταν η μεταρρύθμιση του 1976, με την κατάργηση των αρχαίων ελληνικών, και η διά νόμου καθιέρωση της Δημοτικής και του μονοτονικού, που σήμερα κατάντησε ατονικό. Έτερο μεγάλο πλήγμα είναι ότι η οικογένεια, ο δάσκαλος και ο ιερέας αντικαταστάθηκαν από την τηλεόραση, που ασκεί ολέθρια επίδραση όχι μόνο στη γλώσσα, αλλά και στον χαρακτήρα και το ήθος.
Σήμερα η νεολαία αμφισβητεί τα πάντα και κανένας δεν καταγγέλλει ότι η αμφισβήτηση αυτή οφείλεται στο σοβαρό έλλειμμα ανθρωπιστικής Παιδείας, που ξεκινάει από το Δημοτικό, το οποίο χρειάζεται ριζική αναμόρφωση μαζί με το Γυμνάσιο και το Λύκειο.
=Ο κορυφαίος ισπανός γλωσσολόγος Francisco Adrados διαπιστώνει ότι «Η ελληνική και κινεζική είναι οι μόνες γλώσσες με συνεχή ζώσα παρουσία από τους ίδιους λαούς και στον ίδιο χώρο εδώ και 4.000 έτη». Κατά τον Adrados όλες οι γλώσσες θεωρούνται κρυφοελληνικές, με πλούσια δάνεια από τη μητέρα των γλωσσών, την ελληνική. Από χαρτογράφηση των ανά τον κόσμο πανεπιστημίων που διαθέτουν τμήματα ελληνικών σπουδών, όλως ενδεικτικά μνημονεύονται: ΗΠΑ 58, Γερμανία 31, Ισπανία 20, Γαλλία 18, Καναδάς 17, Αυστραλία 12, Ιταλία και Ρωσία 10, Βρετανία 8, Βέλγιο και Ιρλανδία 6, Φινλανδία, Ν. Αφρική, Ν. Ζηλανδία, Ουκρανία και Πολωνία 4, Ελβετία, Σουηδία και Τουρκία 3, Αίγυπτος, Βουλγαρία, Γεωργία, Κίνα, Πορτογαλία, Τσεχία, Ιαπωνία, Ουγγαρία, Ρουμανία και Σλοβενία 2 και από 1 Αλβανία, Αρμενία, Αυστρία, Βραζιλία, Δανία, Ιορδανία, Ισραήλ, Μεξικό, Μολδαβία, Σλοβακία και Χιλή. Συνολικά, η ελληνική διδάσκεται σε περισσότερα από 270 πανεπιστήμια ανά τον κόσμο.
= Έρευνα του Ινστιτούτου Επικοινωνίας, με τη βοήθεια της ALCO, αποκάλυψε το εξής τραγικό: Ξενόφερτες λέξεις χρησιμοποιεί το 64,8% των κατοίκων της Αττικής. Το 60,9% των αναγνωστών του αθλητικού Τύπου. Το 51,4% αυτών που βλέπουν τηλεόραση 4-5 ώρες τη μέρα.
Από την άλλη πλευρά, στο Βιβλίο Γκίνες η ελληνική γλώσσα αναφέρεται ως η πλουσιότερη του κόσμου, με 5.000.000 λέξεις, όταν η αγγλική έχει μόνο 490.000 και 70.000.000 λεκτικούς τύπους. Στο λεξικό Γουέμπστερ φαίνεται ότι η αγγλική γλώσσα έχει δανειστεί 57 μόνο λέξεις από την τουρκική, 34 από τις σλαβικές και 41.615 λέξεις από την ελληνική.
Ο Μπιλ Γκέιτς ομολογεί ότι η ελληνική, με τη μαθηματική δομή της, είναι η γλώσσα της πληροφορικής και της νέας γενιάς των εξελιγμένων υπολογιστών, γιατί μόνο σ’ αυτήν δεν υπάρχουν όρια. Τέλος, στο πρόγραμμα ηλεκτρονικής αποθησαύρισης του πλούτου της ελληνικής γλώσσας, που έχει αναλάβει το Πανεπιστήμιο Ιρβάιν της Καλιφόρνιας με την ονομασία «Ίβυκος», οι υπεύθυνοι υπολογίζουν ότι οι ελληνικοί λεκτικοί τύποι θα φτάσουν τον εκπληκτικό αριθμό των 90 εκατομμυρίων. Κι εμείς τι;».

Των οικιών ημών εμπιπραμένων ημείς κουνάδομεν.
 

curry

New member
Νικ, έχω κάτι ξυραφάκια ειδικά για κόψιμο φλέβας, θα κρατήσω μερικά για μένα, σου στέλνω τα υπόλοιπα...
Να πω ότι δεν το έψαξα καθόλου στον υπόλοιπο Τύπο πριν να ποστάρω - είναι που μου άναψαν τα λαμπάκια, κακός σύμβουλος, θα είχαμε ξεκινήσει τελείως διαφορετικά τη συζήτηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Την επόμενη φορά, αντί για ξυραφάκια, να κρατήσεις τα ληγμένα γιαούρτια.
 
Εμένα, περισσότερο από τις εθνικιστικές ονειρώξεις των 5, 10, 90 εκατομμυρίων λέξεων, με ενοχλεί ότι τα κείμενα αυτά συνοδεύονται πάντοτε από υποτιμητικές αναφορές στην αγγλική γλώσσα.

Είναι αναμφίβολα γελοίο να μπαίνεις στον κόπο να υπερασπίζεσαι μια γλώσσα στην οποία έχει γραφτεί τόσο υπέροχη ποίηση και λογοτεχνία, τη γλώσσα του Σαίξπηρ και του Σέλεϊ και του Τένισον και και και, αλλά όποτε μπλέχτηκα σε κουβέντα σχετικά με τα διάφορα μυθεύματα τύπου hellenic quest και σία διαπίστωσα ότι κοινός τόπος όλων των συνομιλητών μου ήταν ότι τα αγγλικά είναι μια φτωχή και άσχημη (ή τουλάχιστον αδιάφορη) γλώσσα. Δεν θυμάμαι καλό λόγο για τα αγγλικά από κανέναν.

Θα το αποκαλούσα μισαλλοδοξία αλλά μάλλον πρόκειται για άγνοια.
 
Χούντας ο Αθάνατος! το αποκάλυψε σχολιάστρια (αρ. σχολίου 15) στο μπλογκ του sarant (βλ. λινκ παραπάνω).
 
Καλά οι Πρόεδροι και οι τέως Πρόεδροι της Δημοκρατίας δεν ελέγχουν πρώτα ποιες εκδηλώσεις να τιμήσουν με την παρουσία τους; Ή μήπως είναι ομοϊδεάτες; (για τον Σαρτζετάκη ειδικά με τη φοβερή ιδιοκαθαρεύουσά του δεν δυσκολεύομαι καθόλου να το πιστέψω). Εντάξει, ο τίτλος της διάλεξης δεν σε πονηρεύει αμέσως αλλά κοτζάμ Πρόεδροι της Δημοκρατίας οφείλουν να είναι πιο προσεκτικοί.

Τουλάχιστον ο νυν Υπουργός Παιδείας έλαμψε δια της απουσίας του. Μπράβο στον Άρη. Το καλό να λέγεται.
(Ή μήπως, φοβάμαι να το πω, ήταν απλά ανενημέρωτος; )
 
Τουλάχιστον ο νυν Υπουργός Παιδείας έλαμψε δια της απουσίας του. Μπράβο στον Άρη. Το καλό να λέγεται.
(Ή μήπως, φοβάμαι να το πω, ήταν απλά ανενημέρωτος; )
Σιγά μην τρέχει και σε διαλέξεις ο Αριστόβουλος, επειδή τον κάνανε Παιδείας. :)
 
Στο ιστολόγιό μου ξεκίνησε μια πρωτοβουλία για ένα γράμμα προς Ακαδημία/Ελευθεροτυπία, ως διαμαρτυρία.
http://sarantakos.wordpress.com/2009/04/22/akadhm/

Σχόλια και προτάσεις διαμόρφωσης του κειμένου, εκεί.
Αν κανείς θέλει να προσθέσει το όνομά του, πρέπει να μου στείλει ηλεμήνυμα ή PM.
 
Top