ahan

Καλησπέρα!

Σε αγώνες κωπηλασίας:

"A chaque coup de pelle, on entendait l'ahan des hommes et le choc des sièges à roulettes contre les buttoirs."

Ahan: επίπονη προσπάθεια, κόπος.

Και από Petit-Robert:
Ahan:
- Effort pénible.
- Respiration bruyante accompagnant cet effort.

Ahaner: μοχθώ, κοπιάζω, αναστεναζω από την προσπάθεια.

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι απλώς το αγκομαχητό των ανδρών από την προσπάθεια που καταβάλλουν κωπηλατώντας, αλλά ότι πρόκειται για τις φωνές που βγάζουν σε κάθε κίνηση του κουπιού, δίνοντας έτσι, συν τις άλλοις, το ρυθμό. Αρχικά, είχα γράψει:

"Σε κάθε κίνηση των κουπιών, ακούγονταν οι φωνές των ανδρών που έδιναν το ρυθμό και ο θόρυβος από τα κινητά καθίσματα."

Ύστερα, συνειδητοποίησα ότι έχω τη λέξη "ρυθμός" στην ακριβώς παραπάνω πρόταση και ότι δεν μπορώ να την αποφύγω. Έχετε μήπως καμιά ιδέα για το πώς θα μπορούσα να αποδώσω το "ahan" στην προκειμένη περίπτωση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αχά, το ξεχάσαμε αυτό. Το «λαχάν» δεν κάνει, ε;

Κοίτα, όταν τραβάς κουπί (και ξέρουμε όλοι τι είναι αυτό), δεν φωνάζεις για να δίνεις ρυθμό. Αυτό το κάνει μόνο ο λέμβαρχος ή αρχηγός της ομάδας ή δεν ξέρω πώς τον λένε, που δεν μετράει τις κινήσεις του ή τις αναπνοές του, μόνο των άλλων. Οι κωπηλάτες φροντίζουν να εισπνέουν και να εκπνέουν τις κατάλληλες στιγμές και, αφού είναι σε σωστό ρυθμό, με την εκπνοή και τον όποιο θόρυβο κάνουν εκείνη τη στιγμή, είναι σαν να ανακοινώνουν και σε ποια φάση βρίσκονται, και έτσι ψιλοσυντονίζονται. Αν κάποιος ξεφυσάει εκτός φάσης, καταλαβαίνει αμέσως ότι κάτι κάνει στραβά.

Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις βογγητά που θυμίζουν κρεβάτι, αγκομαχητό που θυμίζει μαγκανοπήγαδο ή λαχάνιασμα που δεν είναι το ίδιο πράγμα, το (ρυθμικό) ξεφύσημα ίσως σου κάνει, γιατί γι' αυτό πρόκειται.
 
Το περίφημο ρήμα! je ahane, tu ahanes, il ahane, ... αγκομαχώ
Το ίδιο βιβλίο είναι; τι λέξεις πάει και χρησιμοποιεί ο άνθρωπος!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κοίτα, όταν τραβάς κουπί (και ξέρουμε όλοι τι είναι αυτό), δεν φωνάζεις για να δίνεις ρυθμό. Αυτό το κάνει μόνο ο λέμβαρχος ή αρχηγός της ομάδας ή δεν ξέρω πώς τον λένε, που δεν μετράει τις κινήσεις του ή τις αναπνοές του, μόνο των άλλων.
Δεν είναι «πηδαλιούχος»; :D

 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αυτόν. Τον coxswain ήθελα να πω, αλλά μερικές φορές βαριόμαστε να ψάξουμε τα λεξικά μας. Αλλά αφού έχουμε δίκωπο με ή χωρίς πηδαλιούχο, αυτός είναι. (Να πω την αλήθεια, τον φωνακλά με την ντουντούκα ήθελα να γράψω...)
 
Top