Κουτουρού παράγραφοι σε κείμενο, απορία Word

Elsa

¥
Απορία Word-ική (και με το συμπάθιο αν ρωτάω βλακείες): Έχω ένα κείμενο 37 σελίδων και αυτός που το έγραψε έχει πατήσει enter σε κάθε γραμμή εκεί που ήθελε να ορίσει το πλάτος αντί να κάνει ρύθμιση πλάτους! Τι σκ... κάνουμε; Προσπάθησα με copy-paste στο notepad νομίζοντας οτι θα απαλειφθούν τα σημάδια παραγράφου μαζί με την μορφοποίηση αλλά τζίφος. Υπάρχει λύση για να μην σβήνω γραμμή-γραμμή τα enter; :eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκεί που θέλεις να μείνουν οι παράγραφοι, πηγαίνεις και προσθέτεις ένα σύμβολο που δεν υπάρχει στο κείμενο, π.χ. #

Στη συνέχεια, στο Find & Replace γράφεις στο Find ^p και στο Replace πατάς ένα διάστημα.
Θα γίνουν και οι τριαντατόσες σελίδες μία παράγραφος.
Αντικαθιστάς το σύμβολο π.χ. # με ^p και όλα τα διπλά διαστήματα με ένα. Ενδεχομένως και τα παύλα συν διάστημα με τίποτα (π.χ. ενδεχο- μένως > ενδεχομένως).
 

Elsa

¥
Ευχαριστώ! Ήλπιζα κρυφά να υπάρχει κάτι ακόμα απλούστερο αλλά κι έτσι είναι πολύ λιγότερος κόπος.
Μια και σε βρήκα εύκαιρο :) να ρωτήσω και κάτι άλλο; (ρητορική ερώτηση)
Καμιά φορά, μου συμβαίνει κάτι πολύ εκνευριστικό όταν γράφω στον firefox (π.χ. μηνύματα σε φόρουμ): Εκεί που γράφω κανονικά, ξαφνικά παύει να γράφει, ο κέρσορας ταξιδεύει στο υπερπέραν κι εγώ βρίσκομαι να (μην) γράφω στον ...αέρα γιατί δεν βλέπω την οθόνη (γμτ μου δεν έμαθα τυφλό σύστημα). Μου τυχαίνει συχνά τελευταία και δεν ξέρω τι έχω κάνει, δεν άλλαξα κάτι, εν γνώσει μου τουλάχιστον. Έχεις καμιά ιδέα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό που εγώ παθαίνω (που μπορεί να είναι όμοιο με το δικό σου) είναι να πατήσω κάποιο πλήκτρο ή συνδυασμό πλήκτρων και να βρεθώ στην «προηγούμενη» σελίδα, δηλ. πριν αρχίσω να γράφω. Πατάω το κουμπί εκεί ψηλά, το βέλος, που με πηγαίνει στην επόμενη σελίδα και ό,τι έχω γράψει με περιμένει εκεί να συνεχίσω.
 

Elsa

¥
Ξέρω τι λες, το παθαίνω κι εγώ και είναι πιο τρομακτικό, ειδικά αν έχεις (γ)ράψει και κανένα σεντόνι... Όχι, αυτό που ρωτάω παραπάνω είναι άλλο.
 
Ευχαριστώ! Ήλπιζα κρυφά να υπάρχει κάτι ακόμα απλούστερο αλλά κι έτσι είναι πολύ λιγότερος κόπος.
Μια και σε βρήκα εύκαιρο :) να ρωτήσω και κάτι άλλο; (ρητορική ερώτηση)
Καμιά φορά, μου συμβαίνει κάτι πολύ εκνευριστικό όταν γράφω στον firefox (π.χ. μηνύματα σε φόρουμ): Εκεί που γράφω κανονικά, ξαφνικά παύει να γράφει, ο κέρσορας ταξιδεύει στο υπερπέραν κι εγώ βρίσκομαι να (μην) γράφω στον ...αέρα γιατί δεν βλέπω την οθόνη (γμτ μου δεν έμαθα τυφλό σύστημα). Μου τυχαίνει συχνά τελευταία και δεν ξέρω τι έχω κάνει, δεν άλλαξα κάτι, εν γνώσει μου τουλάχιστον. Έχεις καμιά ιδέα;
Κάποιο άλλο πρόγραμμα, που ήδη τρέχει στον υπολογιστή σου, παίρνει το focus, δηλ. παύει να είναι ενεργό το παράθυρο του ΦΦ και γίνεται ενεργό κάποιο άλλο (π.χ. κάποιο αναδυόμενο από το firewall, κάποια ειδοποίηση/μήνυμα, οτιδήποτε μπορεί να είναι...)
Εκεί που θέλεις να μείνουν οι παράγραφοι, πηγαίνεις και προσθέτεις ένα σύμβολο που δεν υπάρχει στο κείμενο, π.χ. #
Εμπνευσμένο! Για να μην κάθομαι να ψάχνω αν υπάρχει το σύμβολο, προτιμώ να κάνω απευθείας αντικατάσταση με μια λεξούλα που σίγουρα δεν θα υπάρχει. Η λέξη που προτιμώ είναι... skatoylakia!
 

Elsa

¥
Ήλπιζα να τσιμπήσεις. :)
Εμπνευσμένο! Για να μην κάθομαι να ψάχνω αν υπάρχει το σύμβολο, προτιμώ να κάνω απευθείας αντικατάσταση με μια λεξούλα που σίγουρα δεν θα υπάρχει. Η λέξη που προτιμώ είναι... skatoylakia!

Η έμπνευση ήταν του Nickel, βέβαια...
Κάποιο άλλο πρόγραμμα, που ήδη τρέχει στον υπολογιστή σου, παίρνει το focus, δηλ. παύει να είναι ενεργό το παράθυρο του ΦΦ και γίνεται ενεργό κάποιο άλλο (π.χ. κάποιο αναδυόμενο από το firewall, κάποια ειδοποίηση/μήνυμα, οτιδήποτε μπορεί να είναι...)

Μα, χωρίς να βλέπω το ίδιο το αναδυόμενο; Μήπως φταίει που -συνήθως- έχω καμιά 300αριά καρτέλες του ΦΦ ανοιχτές ταυτόχρονα; :p Υπάρχει κάποια γιατρειά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Η Αλεπού, εκτός από κότες, τρώει και μνήμη. Κλείσε τις άχρηστες καρτέλες και κλεισάνοιξε το πρόγραμμα.
 
Η έμπνευση ήταν του Nickel, βέβαια...
Ναι, ξέχασα να αλλάξω το όνομα στο ταγκ του κουότ (ή μιλάμε ελληνικά ή βήχουμε!). Τώρα, δε, δεν μπορώ να κάνω έντιτ στο μήνυμά μου.
Μα, χωρίς να βλέπω το ίδιο το αναδυόμενο; Μήπως φταίει που -συνήθως- έχω καμιά 300αριά καρτέλες του ΦΦ ανοιχτές ταυτόχρονα; :p Υπάρχει κάποια γιατρειά;
Ναι, πιθανότατα σε αυτό να οφείλεται. Κάποια από τις καρτέλες φιλοξενεί κάποιο πορτλετ που κάνει αυτόματη ανανέωση...
 

Elsa

¥
Ευχαριστώ σας και τους δύο! Το υποψιαζόμουν οτι η καρτελομανία μου δεν θα μου βγει σε καλό...
 
Αυτό που εγώ παθαίνω (που μπορεί να είναι όμοιο με το δικό σου) είναι να πατήσω κάποιο πλήκτρο ή συνδυασμό πλήκτρων και να βρεθώ στην «προηγούμενη» σελίδα, δηλ. πριν αρχίσω να γράφω.
Προφανώς πατάς Alt + αριστερό βέλος, τη συντόμευση για το Back δηλαδή (με Alt + δεξί βέλος πηγαίνεις στην επόμενη σελίδα).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχει κι άλλος (πιο ύπουλος) τρόπος να βρεθείς στην προηγούμενη σελίδα (τουλάχιστον για τη Λεξιλογία): Βάλε στην απάντησή σου μία εικόνα (smiley ή πεδίο img). Επίλεξέ την κλικάροντας πάνω της (ώστε να φαίνονται τα οχτώ τετραγωνάκια στην περίμετρό της). Πάτα Backspace — κι αμέσως βρίσκεσαι στην προηγούμενη σελίδα! :D
 
Ε ναι, το Backspace κάνει ό,τι και το Alt + δεξί βέλος στον Internet Explorer και τον Firefox: σε πάει πίσω.
Προφανώς για κάποιο σκοτεινό λόγο φεύγει το focus από το πλαίσιο κειμένου όταν επιλέγεις την εικόνα.
 
Top