metafrasi banner

Business Rewards Account Number

Καλημέρα σε όλους.
Από σελίδα αεροπορικής εταιρείας:
Business Rewards Account Number

Μήπως ξέρει κανείς τι είναι; Είναι επείγον (παραδίδω σε δύο ώρες).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι ονομασία προγράμματος, απ' ό,τι βλέπω. Γι' αυτήν την εταιρεία πρόκειται;
Κανονικά θα πρέπει να το αφήσεις αμετάφραστο και να βάλεις σε παρένθεση τη μετάφραση (π.χ. Εταιρικό Πρόγραμμα Ανταμοιβής)
 
Δεν είναι αυτή η εταιρεία, Αλεξάνδρα. Πάντως, ονομασία προγράμματος είναι. Σκέφτομαι να το βάλω κατευθείαν στα ελληνικά. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, είναι πρόγραμμα για τους επιβάτες της Business Class.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μόνο για την Business ή γενικά πρόγραμμα ανταμοιβής εταιρικών πελατών;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αριθμός Λογαριασμού Προγράμματος Επιβράβευσης Επιβατών Διακεκριμένης Θέσης
(Το μήκος είναι αποτρεπτικό;)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Παιδιά, δεν νομίζω ότι θα έλεγε σκέτο Business αν εννοούσε Business Class. Εννοεί επιχειρηματικό, εταιρικό. Επιβραβεύονται οι εταιρείες που στέλνουν τους υπαλλήλους τους μ' αυτή την εταιρεία. Έτσι το βλέπω εγώ.

Edit: Επίσης, εκτός από την Business Class υπάρχει και η First Class, και τι λόγο έχει να επιβραβεύσει μόνο τους πρώτους και όχι τους δεύτερους;

Edit 2: Και ο όρος Business Rewards Account Number χρησιμοποιείται και από εταιρείες που πουλάνε άλλα πράγματα, όχι αεροπορικές. Επιβραβεύει τους καλούς εταιρικούς πελάτες. Π.χ. εδώ: http://www.wxc.co.nz/schools/ και εδώ http://www.bbt.com/bbt/businessrewards/
 
Last edited:
Λοιπόν, οι επιβάτες της BC έχουν διαφορετικά προνόμια σε σχέση με τους επιβάτες της FC (ειδικά στη συγκεκριμένη εταιρεία, είναι τεράστιες οι διαφορές).
Ωστόσο, στη σελίδα που παρέθεσες, αναφέρεται το εξής: Now with Business Rewards, the program created especially for businesses.
Μάλλον θα πω "Αριθμός λογαριασμού προγράμματος επιβράβευσης για εταιρικούς πελάτες" (δεν έχω κάποιον περιορισμό στο μήκος). Ευχαριστώ και τους δύο! Αν έχετε κάποια διόρθωση, προλαβαίνουμε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν θα με πείραζε αν το έκανες "επιβράβευσης εταιρικών πελατών". Παρά τις γενικές, μου ακούγεται καλύτερα.
 
Top