δοκός διπλής αυλάκωσης

Η πρόταση είναι η εξής:

Το σύστημα θα αποτελείται από μεταλλικές δοκούς διπλής αυλάκωσης (διατομή W) στερεωμένες σε ορθοστάτες που με τη σειρά τους στερεώνονται στο έδαφος.

Θα μπορούσε να αποδοθεί ως double grooved beams; Ή beams of double grooving; Επίσης βρήκα το W-beams αλλά δεν ξέρω αν θεωρείται λίγο πιο ελευθερη απόδοση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αναρωτιέμαι αν ξέρουν τι γράφουν. Μια W-section beam θα είχε, πράγματι, δύο αυλάκια, όπως το W. Ωστόσο, δεν ξέρω αν εννοούν αυτό, αν και βρίσκει κανείς κάποια σκόρπια W-section beams στο διαδίκτυο — δεν ξέρω αν βρίσκει W-section beams στην αγορά.

Από την άλλη, τα W-beams δεν ονομάστηκαν από σχήμα αλλά από το Wide flange. Από το σχήμα ονομάστηκαν Ι-beams (αλλά φαντάσου το Ι με ποδαράκια / πατούρες πάνω και κάτω) ή double-T beams, και είναι οι γνωστές μεταλλικές δοκοί, που ονομάζονται σύνθετες δοκοί (ή διατομής διπλού Τ).

Τους αξίζει, έστω και σε επίπεδο GIGO, να δώσεις W-section beams. Και να ελπίζεις αυτό να εννοούν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κοιτάζω το κείμενο που υποθέτω ότι μεταφράζεις και υποψιάζομαι ότι το «διπλής αυλάκωσης» αναφέρεται στα δύο αυλάκια, αριστερά-δεξιά, που σχηματίζονται και ότι το «διατομής W» μπορεί να αποτελεί παρερμηνεία του W-beam. Μήπως θα πρέπει να τους βάλεις να το εξιχνιάσουν;

 
Το W-beams είναι κατι σαν και αυτό που δείχνει στην εικόνα
. Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα και είναι πιο λογικό και για το κείμενο που μεταφράζω
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα W-beams (wide-flange beams, I-beams) είναι ακριβώς έτσι, αλλά το κείμενό σου λέει «διατομής W», που δεν έχει καμιά σχέση με το I-beam. Και εκεί αρχίζει το μυστήριο: ξέρουν τι λένε ή δεν ξέρουν;
 
Το W-beams είναι κάτι σαν αυτό που δείχνει στην εικόνα δίπλα.

Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα και ίσως ταιριάζει περισσότερο στο κείμενο αυτό. Ωστώσο, W-beams λένε και τις δοκούς σχήματος Ι. Το ότι ονομάζει τη διατομή W, μήπως αυτό είναι τυχαίο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία! Αυτό το λένε κάποιοι W-beam guard rail ή W-beam crash barrier, από το σχήμα. Όχι σκέτο beam!
 
Top