lanterne

“Dominant cette forêt de pierre surgissait le dôme de la bibliothèque Radcliffe, avec ses volutes, sa lanterne et ses balustres…"

Από εδώ (αν και δεν ξέρω κατά πόσο μας καλύπτει αυτή η φωτογραφία):
http://www.holoweb.net/~liam/pictur...mg5894-radcliffe-camera-panorama-rectilinear/

This circular building, The Radcliffe Camera, was built between 1739 and 1749, and was designed by the architect James Gibbs. The name came because a doctor left the money for the purpose of building a library, and the building is still used as a library today: it is the reading room at the Bodleian Library.

Ηπίτης:
Lanterne ή tourelle de dôme = Αναφωτίδα, μικρός περιφερής θόλος με τζάμια, σε σχήμα φανού στο πάνω μέρος της στέγης, για τον φωτισμό του κτιρίου.

Petit-Robert:
Dôme vitré éclairant par en haut un édifice.
Tour lanterne: tour ajourée, surmontée d’ une coupole, qui s’ élève a la croisée du transept d’une église. – Tourelle ajourée [διάτρητος πυργίσκος], souvent garnie de colonnettes, surmontant un dôme = campanile. La lanterne des Invalides.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προσθέτω φωτογραφία για να είναι σαφές για ποιο τμήμα μιλάμε.

Κοίταξα ελληνικούς οδηγούς για το Λονδίνο (τον Άγιο Παύλο) και τη Φλωρεντία (το Ντουόμο) και λένε για φεγγίτες. Αλλά θα νομίζουν οι αναγνώστες ότι είναι μια τρύπα που αφήνει να περάσει το φως.

Σε μια ιστοσελίδα είδα «τρούλοι-φεγγίτες» και αλλού διαβάζω: «Κάποιοι τρούλοι που ονομάζονται φεγγίτες...».Αλλά δεν είναι τρούλος, είναι πυργίσκος.

Οπότε καταλήγω στο πυργίσκος-φεγγίτης. Αυτά για τη λαντέρνα.

 

Elsa

¥
Πώς σας φαίνεται η εκδοχή τρουλίσκος ή θολίσκος (με θυρίδες φωτισμού);
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το θολίσκος ή τρουλίσκος είναι το small dome που είναι αποπάνω. Και δεν έχει αυτό κανένα άνοιγμα για φωτισμό.
 

Elsa

¥
Α, σωστά. Τότε θολοσκεπής πυργίσκος φωτισμού ή πυργίσκος φωτισμού μετά τρούλου!
(και μετά φάγαμε ξύλο...) :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν το εξήγησα παραπάνω, αλλά να το κάνω τώρα και πες μου αν συμφωνείς. Θα ήθελα να κρατήσω τη λέξη φεγγίτης, αν και όχι μόνη της, γιατί η λαντέρνα είναι συχνότατα ένας σκέτος φεγγίτης. Δες, π.χ., εδώ τα glazed lantern (αγνόησε τα φανάρια). Από την άλλη, δεν θα ήθελα εδώ έναν σκέτο φεγγίτη, όπως το έχουν οι οδηγοί, γιατί εμείς δεν έχουμε την αντίληψη του αρχιτεκτονικού αυτού φεγγίτη όπως την έχουν όσοι έχουν Άγιους Παύλους και Ντουόμι.
 

Elsa

¥
Τώρα νομίζω οτι κατάλαβα. Θες να περιγράψεις την οποιαδήποτε υπερυψωμένη κατασκευή που γίνεται στη στέγη για να μπει φυσικός φωτισμός, ανεξάρτητα από το σχήμα αυτής της κατασκευής. Φεγγίτης, ακόμα κι αν πεις φεγγίτης οροφής δεν νομίζω πράγματι οτι μας καλύπτει, γιατί δηλώνει απλώς ένα τετράγωνο άνοιγμα στη στέγη. Θα το σκεφτώ...μούμπλε, μούμπλε...
 
Top