passer au blanc

Σε ένα ξενοδοχείο:

"En bas, sur la terrasse, des filles de service passaient au blanc les marches du perron et leurs cols de celluloïd."

Σχετικά (και άσχετα) με αυτό, βρίσκω στον Ηπίτη την έκφραση "passer le linge au bleu", που σημαίνει "βουτάω τα ασπρόρουχα σε αραιό διάλυμα λουλακίου", δεν βρίσκω όμως κάτι ανάλογο για το "passer au blanc". Εκτός κι αν απλώς σημαίνει "έπλεναν/ καθάριζαν".

Ευχαριστώ και πάλι!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ή καθάριζαν ή άσπριζαν; Τι να σου πω κι εγώ που δεν ξέρω γαλλικά. Για bump απαντώ.
 
Άσπριζαν/ασβέστωναν (passaient au blanc de chaux), θα έλεγα κι εγώ, μολονότι στο γουγλ τα περισσότερα ευρήματα είναι αμετάβατα (ένα χ χρώμα περνάει αυτό το ίδιο στο άσπρο). Υπάρχει κι ένα όμως με την παραπάνω μεταβατική σημασία. Αλλά με προβληματίζει περισσότερο αυτό το cols de celluloid. Τι λέει, δηλαδή; άλλες άσπριζαν/ασβέστωναν τα σκαλιά, κι άλλες λεύκαιναν (Εύρηκα!) τους γιακάδες τους;
 
Ή καθάριζαν ή άσπριζαν;
Καθάριζαν τα σκαλοπάτια (τα μάρμαρα τα ασπρίζουμε, σωστά;) και τα κολιέ τους (ο κελλουλοίτης παρασκευάζεται από κυτταρίνη και καμφορά)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτά τα cols είναι άσπροι-κάτασπροι γιακάδες (κολάρα, με όμικρον) από πλαστικό, σελουλόιντ σαν της ταινίας αλλά πιο σκληρό. Καθαρίζουν (λευκαίνουν) με γερό τρίψιμο μόνο, δεν ξέρω αν κάνει δουλειά κανένα μπάμπο. Στα παπούτσια τους θα έβαζαν βέβαια στουπέτσι.

 

nickel

Administrator
Staff member
Και ένα ωραίο απόσπασμα από το Ένα δέντρο μεγαλώνει στο Μπρούκλιν (A Tree Grows in Brooklyn):

Francie went over to the dry-goods store to get her father's Saturday-night linen. A dicky was a shirt front made of stiffly starched muslin. It fastened around the neck with a collar button and the vest held it in place. It was used instead of a shirt. It was worn once and then thrown away. A paper collar was not exactly made out of paper. It was called that to differentiate it from a celluloid collar which was what poor men wore because it could be laundered simply by being wiped with a wet rag. A paper collar was made out of thin cambric stiffly starched. It could be used only once.
 
Top