Dear Prudence

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάθε Παρασκευή διαβάζω στο Slate.com αυτό. Aυτά που ρωτάνε οι αναγνώστες μερικές φορές είναι απίστευτα και οι απαντήσεις της Προύντενς είναι όλα τα λεφτά! Διαβάστε το πρώτο, για να καταλάβετε τι εννοώ.
Επίσης διαβάστε εδώ το Three is not a crowd, και φρίξτε!
 
Χα-χα-χα. Απίστευτο κι όμως αληθινό. Η απάντηση όμως της θείτσας, είναι όντως όλα τα λεφτά...
 

nickel

Administrator
Staff member
Όποτε θυμάσαι, ρίχνε εδώ ένα σύνδεσμο. Κάτι αντίστοιχα ελληνικά που ξέρω, δεν πιάνουν μπάζα μπροστά στην Prudence.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάθε Παρασκευή μού έρχεται στo email μου ο σύνδεσμος, με teaser την πρώτη επιστολή. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τσιμπήσω ακαριαία. Είναι το πρώτο πράγμα που διαβάζω μόλις ανοίξω τα email μου.
 
Ε, ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος. Πάντως αυτή η στήλη είναι εξόχως διαφωτιστική, πέρα από χιουμοριστική. Τόσο γλωσσικά, όσο και πολιτισμικά (πόσο διαφορετικά σκέφτονται από εμάς).
 

SBE

¥
A, ρε προβληματα που έχει ο κόσμος! Το δεύτερο παραλίγο να μου συμβεί κι εμένα όταν μια φίλη έφυγε οριστικά για Ελλάδα για να παντρευτεί και πριν φύγει μας καλεσε στο γάμο τέσσερα- πέντε άτομα, μας είπε ημερομηνία, μας έστειλε και ημέιλ σχετικό και της υποσχεθήκαμε ότι θα κλέισουμε εισητήριο νωρίς και θα πάμε. Μάλιστα έιχαμε μαζευτεί Χριστουγεννα σε ένα σπίτι και σχεδιάζαμε τριήμερο στην Αθήνα το Μαιο και κάποιοι έλεγαν να πάρουν άδεια για να μην έιναι στο γάμο κατάκοποι κλπκλπ. Πλησίαζε ο Μάιος και ούτε φωνή ούτε ακρόαση από Ελλάδα. Τελικα δεν πήγε κανένας, αλλά μας έφερε σε αμηχανία.
Συμβαίνουν και εν Αθήναις!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, το διάβασα κι εγώ, και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, απλώς έπεσα με τα μούτρα στη δουλειά απ' το πρωί και δεν πρόλαβα να το ποστάρω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια φορά τής είχα γράψει κι εγώ, και το δημοσίευσε, αλλά δεν θα αποκαλύψω το περιεχόμενο ;):D:cool:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ρε Αλ, τι είναι αυτά τώρα; Πετάς το φυτίλι και εξαφανίζεσαι; Δε φτάνει που μας έχεις κάνει όλους εξαρτημένους!!!!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γλυκάκι; Κρασάκι; Μπιρίτσα; Παγωτάκι; Άλλο είδος-αντικείμενο δωροδοκίας; Πόσο πιο χαμηλά θα πέσω, μοντιέ...
 

SBE

¥
Χμ, σκέφτομα σοβαρά να γράψω κι εγώ και να ρωτήσω τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις που ο άλλος μας βασανίζει αλλά δεν μας αποκαλύπτει το μυστικό...

Σχόλια για αυτό που διάβασα:
α. τα λεφτά δεν τα παίρνουμε όχι για ηθικούς λόγους αλλά γιατί κάτι άλλο θέλει ο από μηχανής μπαμπάς.
β. Μα καλά, ούτε να πάει στην τουαλέτα δεν ξέρει αυτός ο τύπος; έξωση ΑΜΕΣΑ!
γ. Οι μουρλές μαμάδες δεν θέλουν κοινωνικό λειτουργό και άλλα τέτοια. Θέλουν κάποιον να τους τα πει ένα χεράκι με το άγριο.
δ. it's my party κλπ. κλπ. Τι μόδες είναι αυτές; Καταργήθηκε ο δίσκος μνημόσυνου - iced cake το λέμε τώρα- στους αμερικανικούς γάμους;
 
Top