metafrasi banner

scratching post = ονυχοδρόμιο

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στο κείμενό μου αναφέρεται μεταφορικά. Μετά από ένα ραντεβού και σεξ, ο νεαρός εξαφανίζεται και η κοπέλα διαμαρτύρεται, "What does he think I am? A scratching post or some call-girl?" Έχω πρόβλημα: να βρω μια άλλη μεταφορά ή να την εξαφανίσω;
Αλλά καλό θα ήταν να ξέραμε και πώς λέγεται στα Ελληνικά με την κυριολεκτική του σημασία.



The PurrFect Post is 31.5 inches tall. Tall enough to allow cats to fully stretch back and shoulder muscles to get a satisfying and healthful scratch.
Cats want a strong, stable surface to scratch - something they can really dig their claws into - which is why your furniture is often chosen as their favorite scratching area.
 
Το scratching post δεν ξέρω πώς λέγεται. (Αν και έχουν παρελάσει πολλές δεκάδες γάτες από το πατρικό μου, δεν είχαμε ποτέ κάτι τέτοιο.)
Δεν θα συνιστούσα πάντως να το κρατήσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη μεταφορά στα ελληνικά, αλλά το πρώτο που ήρθε στο μυαλό μου είναι η ξεπέτα: "Τι νομίζει ότι είμαι; Καμιά ξεπέτα;"

Edit:
Πάντως, μια σύνδεση μεταξύ scratching post και σεξ φαίνεται να λανθάνει στο αμερικανικό ασυνείδητο, αν κρίνω από τον Mickey, the "20lb Monster of Love" (βλ. παραπάνω εικόνα).
:D
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα! Ωραίο να αρχίζεις την ημέρα σου με ένα purr-fect post!

Αν το έχουν μεταφράσει κάπως αυτό το ματσούκι, δεν το γνωρίζω και ομολογώ ότι δεν αποτελεί προτεραιότητα στη ζωή μου. Αν είναι να προτείνουμε νεολογισμούς, δεν θα ήθελα να στερήσω τον κορμό ονυχολείανσης από τον Ζάζουλα.

Συμφωνώ με τον stathis ότι δεν χρειάζεται να τη βάλεις πάνω στον εκνευρισμό της να κάνει περίπλοκες μεταφορές. Και αν την κάνει τη μεταφορά της, θα πρέπει να είναι σε σχέση με κάτι οικείο σ' εμάς (π.χ. πεδίο βαλλιστικών δοκιμών :D ).
 
Αλλά καλό θα ήταν να ξέραμε και πώς λέγεται στα Ελληνικά με την κυριολεκτική του σημασία.
ονυχοδρόμιο ή νυχοδρόμιο
Φαίνεται να έχει επικρατήσει (αναφέρεται και στο ProZ).
 

nickel

Administrator
Staff member
Νιώθω να έχουν αυξηθεί αλματωδώς οι εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις σήμερα, καθότι η δική μας γάτα ασκείται αποκλειστικά σ' ένα χαλί του σαλονιού και προσπαθώ επιμελώς να την εμποδίσω να δει τούτο το νήμα.

(Ονυχοδρόμιο; Κατά το ελικοδρόμιο, το παγοδρόμιο ή το πεζοδρόμιο; Για το χαλί μας, καλό όνομα είναι. Αλλά γι' αυτή την γκουμούτσα;...)
 
Νιώθω να έχουν αυξηθεί αλματωδώς οι εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις σήμερα, καθότι η δική μας γάτα ασκείται αποκλειστικά σ' ένα χαλί του σαλονιού και προσπαθώ επιμελώς να την εμποδίσω να δει τούτο το νήμα.

Περισσότερες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για το ξύσιμο (της γάτας), πρακτικές συμβουλές για την αποφυγή αυτού και οδηγίες κατασκευής ονυχοδρομίου εδώ και εδώ.
 
"Α notch on his bedpost" μου 'ρθε εμένα. Για τρόπαιο/ λάφυρο με πέρασε ή για κανένα κολγκερλ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Με τη διαφορά ότι ο τύπος εξαφανίστηκε. Όπως η γάτα, που έρχεται, ακονίζει τα νύχια της και απέρχεται. Ενώ το τρόπαιο το κουβαλάς μαζί σου και το μοστράρεις. Σαν την trophy wife.
 
Όχι απαραιτήτως, nickel. Εφυγε με τα νύχια ακονισμένα, έχοντας δηλ. πάρει αυτό για το οποίο ήρθε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σήμερα ανακάλυψα ότι ο κατάλογος του ΙΚΕΑ αναφέρει "επιφάνεια για το ξύσιμο των νυχιών της γάτας σας". Ομολογώ ότι μέχρι σήμερα, προσπερνούσα αυτή τη σελίδα.
 
Κρίνοντας απ' την αβατάρα σου, είμαι βέβαιος ότι πρόκειται για το Μπαϊκονιάρρρ...
:D
(Να πας τώρα να ανοίξεις νήμα για το σοβιετικό διαστημικό πρόγραμμα, μπας και καταλάβει κανείς τι γράφεις.)
 

Elena

¥
"Α notch on his bedpost" μου 'ρθε εμένα. Για τρόπαιο/ λάφυρο με πέρασε ή για κανένα κολγκερλ;

Kι εμένα επίσης.

«(μ'έχει για να) εκτονώνεται» δεν λέμε συνήθως;

(Αν πρέπει ντε και καλά να νεολογίσεις, βάλε βαλανοδρόμιο να γίνει τζερτζελές...)
 

Zazula

Administrator
Staff member
(Αν πρέπει ντε και καλά να νεολογίσεις, βάλε βαλανοδρόμιο να γίνει τζερτζελές...)
Υπάρχει το (δόκιμο και καθιερωμένο) σκεύος ηδονής. Αλλά (τι να κάνουμε, μεγάλος ο πειρασμός...) "βαλανοδοχείο" ίσως;
 
Top