metafrasi banner

rob the cradle

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Have a romantic or sexual relationship with someone much younger than oneself, as in The old editor was notorious for robbing the cradle, always trying to date some young reporter. [Colloquial; first half of 1900s]

Μου φαίνεται ότι υπάρχει κάποια ιδιωματική απόδοση και γι' αυτόν που συνηθίζει να σχετίζεται με πολύ νεότερα άτομα, αλλά ως συνήθως δεν μου έρχεται στο μυαλό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Βγαίνει με τεκνά (αν πηγαίνει στο επίπεδο και στο συγκείμενο).
 
Α, υπάρχουν πολλές. :)
"Τ' αρπάζει/κλέβει απ' την κούνια", "ψωνίζει από νηπιαγωγεία", "τα θέλει του γάλακτος", "πιπινοκυνηγός" είναι μερικές που μου έρχονται στο μυαλό (ξεχωριστή μνεία οφείλει να γίνει στον πάλαι ποτέ γνωστό αοιδό/μουσικοσυνθέτη, του οποίου το επώνυμο έγινε συνώνυμο του τύπου για τον οποίο μιλάς, ονόματα δεν λέμε...).

(Πρέπει να είχαμε μιλήσει για κάτι παρόμοιο πριν λίγους μήνες, θυμάμαι καλά; )
 
Μου φαίνεται ότι υπάρχει κάποια ιδιωματική απόδοση και γι' αυτόν που συνηθίζει να σχετίζεται με πολύ νεότερα άτομα, αλλά ως συνήθως δεν μου έρχεται στο μυαλό.
Ίσως εννοείς το τεκνατζού. Ωστόσο, δεν έχω ακούσει ποτέ το λογικό αντίστοιχο τεκνατζής, ενώ στο Google υπάρχει δύο φορές μόνο (η τρίτη αναφέρεται στη μουσική techno).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολύ μου άρεσαν το "ψωνίζει από νηπιαγωγεία" και "τα θέλει του γάλακτος" :D
 
"Τ' αρπάζει/κλέβει απ' την κούνια", "ψωνίζει από νηπιαγωγεία", "τα θέλει του γάλακτος", "πιπινοκυνηγός"
Υποκλίνομαι... (Και για άλλη μια φορά, νιώθω ότι έχω γεράσει. Ίσως να είχα ξανακούσει 1-2 από τα παραπάνω, αλλά οπωσδήποτε δεν βρίσκονται στο δικό μου corpus.)

(Πρέπει να είχαμε μιλήσει για κάτι παρόμοιο πριν λίγους μήνες, θυμάμαι καλά; )
Εμένα πάντως πήγε εδώ το μυαλό μου.
 
Top