«Με λες» ή «μου λες»; Η δικαίωση

Elsa

¥
Θα μπορούσα να το βάλω και στο Greek Monolingual αλλά κολλάει κι εδώ.
Μου το έστειλαν με mail και το βρήκα στο διαδίκτυο σε ανάρτηση του Indiblog με τίτλο «Με λες» ή «μου λες»; Η δικαίωση
Απόσπασμα:
Ας μην ξεχνάμε το εξής σημαντικό: οι νοτιοελλαδίτες, που εκφράζουν τη δοτική μέσω γενικής λέγοντας “θα σου πω κάτι”, “θα της δώσω κάτι”, στον πληθυντικό διαπράττουν ακριβώς το “σφάλμα” που καταλογίζουν στα εκ Βορρά αδέλφια τους, και λένε: “θα σας πω κάτι”, “θα τους δώσω κάτι”. Χρησιμοποιούν δηλαδή αιτιατική! Επομένως, καθαρά από απόψεως ομοιογένειας, τα βόρεια ιδιώματα είναι πιο συνεπή διότι χρησιμοποιούν αιτιατική και στον ενικό και στον πληθυντικό….”

Αυτά λέει ο κ. Μπαμπινιώτης στο Βήμα.

Σιγά τα αυγά (αβγά).
Οποιοσδήποτε έχει μπει στο Indiblog γνωρίζει ότι όχι μόνον είναι δόκιμο το ΣΕ λέω αλλά στην πλήρη του ανάπτυξη το σωστό είναι ΣΕ λέω αφού για.


(στο Βήμα δεν βρήκα το Μπαμπινιώτειο κείμενο)
 

Bill

¥
Οι νησιώτες χρησιμοποιούν και τα δύο: "Εμένα λόγια μη μου λες, και μη με περιπαίζεις." (Μάρκος Βαμβακάρης) (((-:
 
Last edited:

danae

¥
Υπάρχουν και βόρειοι που λένε "πάρε μου τηλέφωνο" :)

Ναι, είναι σχετικά νέο το φαινόμενο και νομίζω ότι οφείλεται σε υπερδιόρθωση.
 

danae

¥
Σχετικά με το επιχείρημα του Μπαμπινιώτη, έχω μια απορία. Πρόκειται σίγουρα για αιτιατική πληθυντικού ο τύπος "τους"; Ρωτάω, γιατί χρησιμοποιείται αδιακρίτως γένους. Αν ήταν αιτιατική, δε θα λέγαμε "τους είπα" όταν το έμμεσο αντικείμενο είναι αρσενικό, "τις / τες είπα" όταν είναι θηλυκό και "τα είπα" όταν είναι ουδέτερο; Ή χρησιμοποιούμε την αιτιατική του αρσενικού για όλα τα γένη; Μπερδεύτηκα.

Έδιτ: Τώρα που έριξα μια ματιά στη γραμματική, είδα ότι η γενική είναι τους για όλα τα γένη και η αιτιατική τους, τις (τες) και τα. Άρα για ποια αιτιατική μιλάνε; Γενική χρησιμοποιούμε και στον ενικό και στον πληθυντικό.

Έδιτ 2: Έριξα μια ματιά στο ίντι και είδα ότι με πρόλαβαν άλλοι... :eek:
 
Δεν ξέρω αν το έχετε αντιληφθεί, αλλά το δήθεν άρθρο του Μπαμπινιώτη διαδίδεται με ρυθμούς επιδημίας, με μαζικά αλυσιδωτά ηλεμηνύματα. Εγώ πιστεύω ότι είναι πλαστό, διότι κανείς γλωσσολόγος δεν θα έγραφε π.χ. "κατάργηση της δοτικής". Είδα κάπου να δίνεται παραπομπή Βήμα 22.2.2009, αλλά η συγκεκριμένη έκδοση, αν την είδα καλά στην ηλεκτρονική της μορφή, δεν είχε άρθρο του Μπαμπινιώτη. Γενικά, κοιτάζοντας το κυριακάτικο Βήμα δεν είδα να υπάρχει η μόνιμη στήλη του Μπαμπινιώτη που ήταν καθιερωμένη εδώ και χρόνια πολλά. Είναι όντως έτσι;
 

danae

¥
Δεν ξέρω αν το έχετε αντιληφθεί, αλλά το δήθεν άρθρο του Μπαμπινιώτη διαδίδεται με ρυθμούς επιδημίας, με μαζικά αλυσιδωτά ηλεμηνύματα. Εγώ πιστεύω ότι είναι πλαστό, διότι κανείς γλωσσολόγος δεν θα έγραφε π.χ. "κατάργηση της δοτικής". Είδα κάπου να δίνεται παραπομπή Βήμα 22.2.2009, αλλά η συγκεκριμένη έκδοση, αν την είδα καλά στην ηλεκτρονική της μορφή, δεν είχε άρθρο του Μπαμπινιώτη. Γενικά, κοιτάζοντας το κυριακάτικο Βήμα δεν είδα να υπάρχει η μόνιμη στήλη του Μπαμπινιώτη που ήταν καθιερωμένη εδώ και χρόνια πολλά. Είναι όντως έτσι;

Σίγουρα είναι πλαστό, αποκλείεται να έλεγε ότι είναι αιτιατική το τους.
 
Και ξανασυγνώμη για την ξαναρεκλάμα, αλλά στα σχόλια του ποστ μπορείτε να μάθετε πώς γεννήθηκε ο μύθος, αφού το πήρε είδηση ο αρχικός δημιουργός του και μας ενημέρωσε!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ξαναρεκλάμα; Μ' αφού η ρεκλάμα εμπεριέχει ήδη το επαναληπτικό re-! :p
 
Top