Τι κατέβασα από τα Google Books

nickel

Administrator
Staff member
Για την ακρίβεια, τα άντερά μου έχω κατεβάσει από τα Google Books.

Ως γνωστόν, στη διεύθυνση http://books.google.com/ μπορεί να κάνει κανείς αναζητήσεις σε βιβλία που φιλοξενούνται στους σέρβερ της Γκουγκλ σε ψηφιακή μορφή. Για κάποια βιβλία δίνεται η πληροφορία για το εύρημα αλλά δεν σε αφήνουν να δεις τίποτα, για άλλα μπορείς να δεις ένα μικρό απόσπασμα (snippet) γύρω από τη λέξη/φράση που ζήτησες, για άλλα κάποιες σελίδες αλλά όχι όλες, για κάποια όλες τις σελίδες και, αν είναι βιβλία χωρίς πνευματικά ή εμπορικά δικαιώματα, μπορείς να κατεβάσεις ολόκληρο το βιβλίο, σε μορφή PDF, στο δίσκο σου.

Στην προχωρημένη αναζήτηση μπορείς, μεταξύ άλλων, να ορίσεις την επιλογή «Full view only» για να σου δείξει ευρήματα μόνο σε βιβλία που μπορείς (και) να κατεβάσεις. Τώρα, γιατί να θέλεις να κατεβάσεις βιβλία στον σκληρό σου δίσκο τη στιγμή που υπάρχουν στο διαδίκτυο; Δεν έχω καλή απάντηση — κάποιο κατοχικό σύνδρομο θα με διακατέχει, κάποιο άγχος του ανθρώπου που φοβάται ότι θα βρεθεί σε ερημικό νησί, με ηλεκτρικό και χωρίς διαδίκτυο, ή ότι θα πέσει μπόμπα και θα καταστραφούν οι σέρβερ του Γκουγκλ. Ακόμα πιο κουτό ακούγεται αν λάβεις υπόψη ότι στα περισσότερα από αυτά τα βιβλία μπορείς να κάνεις αναζήτηση εκεί αλλά όχι στο PDF που έσωσες στο δίσκο σου.

Τέλος πάντων, σκέφτηκα να κάνουμε ένα κατάλογο με τα χρήσιμα βιβλία που υπάρχουν εκεί σε πλήρη μορφή, με όλες τις σελίδες τους, και όποιος θέλει τα αξιοποιεί ή και τα κατεβάζει στο δίσκο του. Πολλά και σημαντικά που έχω ήδη κατεβάσει θα τα προσθέσω αργότερα εδώ (άλλωστε προσθέτουν κι αυτοί συνέχεια καινούργια καθώς προχωρεί η ψηφιοποίηση), αλλά σήμερα κατέβασα το παρακάτω και σκέφτηκα ότι καιρός είναι πια να ξεκινήσω κι αυτό το νήμα.

Λεξικόν της Ελληνικής Γλώσσης Τρίτομον του Ανθίμου Γαζή (Βιέννη, 1835)
Τόμος 1ος: Α-Ε
Τόμος 2ος: Ζ-Π
Τόμος 3ος: Ρ-Ω

Για λήψη του PDF, επιλέγουμε Download PDF πάνω δεξιά.
 
Top