score clinique

Kat

¥
Η πρόταση είναι η εξής:

En deux semaines, la résolution des signes cliniques (score clinique = 0) a été obtenue chez plus de 50 % des patients traités.

Γενικώς βλέπω ότι ο όρος που χρησιμοποιείται στα Ελληνικά είναι "κλινική εκτίμηση". Ωστόσο, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος όρος που χρησιμοποιείται ειδικά στις μελέτες που να περιέχει την έννοια της βαθμολόγησης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό δεν το είχα δει (αλλά τώρα ενημέρωσα τις ειδοποιήσεις).

Ενδέχεται να αντιστοιχεί στην κλινική διαβάθμιση.

Π.χ.
Πλέον της επιληπτικής κρίσης επίσης διαβαθμισμένα δεδομένα που αφορούν την εγκυμοσύνη, τον τοκετό, την κληρονομικότητα, τη συμπεριφορά, τη νευρολογική εκτίμηση και την απόδοση στο σχολείο καταχωρούνται, καθώς είναι στοιχεία που βοηθούν στην ενίσχυση της διάγνωσης (ή αντίστοιχα προβληματίζουν). Οι διαβαθμίσεις που έχουν τεθεί είναι από 1 έως 5 (1: φυσιολογική κατάσταση, 2: υποψίες για παθολογική κατάσταση, 3: ελαφρά παθολογική, 4: παθολογική, 5: σοβαρά παθολογική). Η διαβάθμιση μηδέν (0) αντιστοιχεί στην περίπτωση που δεν έχουμε σχετικές πληροφορίες (άγνωστη κατάσταση).
http://www.encephalos.gr/full/37-2-02g.htm

Από άλλη σελίδα του ίδιου ιστότοπου:
Η κλινική διαβάθμιση των ασθενών έγινε με βάση την κλίμακα...
http://www.encephalos.gr/full/40-3-06g.htm

Βεβαίως τα επιμέρους μιας διαβάθμισης λέγονται και στάδια ή βαθμίδες της διαβάθμισης.

Αυτά από έναν άσχετο.
 

Kat

¥
Αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ πολύ.
Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάποια απόδοση, αλλά μου φαίνεται καλή ιδέα :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξέχασα να προσθέσω ότι μέλος του φόρουμ μού είπε ότι λέγεται «σκορ». Δεν έχω καμιά άλλη πληροφορία και δεν μπορώ ο ίδιος να το υποστηρίξω.
 
κλινικό σκορ ή κλινική βαθμολογία
(Το κλινικός χρησιμοποιείται σε αντιδιαστολή με το εργαστηριακός, δηλαδή η εκτίμηση γίνεται μέσω φυσικής παρατήρησης και όχι εργαστηριακών εξετάσεων.)

Η διαβάθμιση αναφέρεται στις πιθανές τιμές, δηλαδή στο εύρος της κλίμακας που χρησιμοποιείται για τη μέτρηση κάποιου πράγματος. Εδώ όμως πρόκειται για την πραγματική τιμή που έχει "μετρηθεί".
Στο πρώτο παράδειγμα του nickel (Οι διαβαθμίσεις που έχουν τεθεί είναι από 1 έως 5, Η διαβάθμιση μηδέν) εννοείται η βαθμίδα, η τιμή. Στο δεύτερο παράδειγμα (Η κλινική διαβάθμιση των ασθενών έγινε με βάση την κλίμακα) η διαβάθμιση έχει την έννοια της βαθμολόγησης ή της κατάταξης.
 
Top