Drive uncaringly?

Την καλημέρα μου!
Είμαι νέο μέλος (αν και σας παρακολουθώ από καιρό--εκπληκτικό site/forum) και η πρώτη φορά που "ποστάρω" κάτι. Δυστυχώς, δεν είναι κάποιο μεταφραστικό δίλημμα (σίγουρα θα υπάρξουν τέτοια αργότερα) αλλά μία απορία όσον αφορά στη χρήση του επιρρήματος uncaringly. Ήμουν κι εγώ μία εκ των χιλιάδων υποψηφίων του ΑΣΕΠ του κλάδου αγγλικής φιλολογίας. Δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζετε το σύστημα έξέτασης, ενδεικτικά σας αναφέρω ότι στο γνωστικό αντικείμενο εξεταζόμαστε με τη μέθοδο των πολλαπλών επιλογών σε δύο κείμενα. Κάτι σαν reading comprehension δηλαδή. Το ένα κείμενο αφορούσε στη χρήση ζωνών ασφαλείας. Πρόκειται για το άρθρο "Do Seatbelts work" του John Semmens.

Μία από τις ερωτήσεις λοιπόν, ήταν η εξής:
Which of the following best reflects the “altered driver behaviour hypothesis”?
Drivers who wear seat belts alter their behaviour and drive α)better and more safely.β aggressively and uncaringly.γ)assuredly and carelessly.δ)inattentively and selfishly.


Το δίλημμα ήταν μεταξύ β. και γ. Προσωπικά επέλεξα το γ, με το εξής σκεπτικό. One does not drive uncaringly. One drives carelessly. An uncaring person is someone who shows no sympathy or compassion for the others. Οπότε, σκέφτηκά, η παγίδα βρίσκεται στο ποιος θα αντιληφθεί τη διαφορά μεταξύ uncaring/careless. Γιατί με την πρώτη ματιά το χέρι πήγαινε στην επιλογή β. λόγω της αναφοράς του aggressively (το κείμενο μιλούσε για aggresive driving beause drivers feel more assured of surviving an accident when wearing a seatbelt)

Θεωρώντας λοιπόν ότι το aggresive driving προϋποθέτει "a degree of assuredness" και ότι one does not drive uncaringly επέλεξα το γ. Το ΑΣΕΠ απεφάνθη ότι σωστή απάντηση είναι η β. ...

Θα μου πείτε ότι υπάρχουν "uncaring drivers", especially those involved in hit-and-run accidents, αλλά και πάλι... "drive uncaringly"; Να έλεγε inconsiderately να το καταλάβαινα...

Θα εκτιμούσα την άποψη σας γιατί πραγματικά έχω μείνει με την απορία... Παραθέτω και το link για το κείμενο σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να ανατρέξει σε αυτό: www.asep.gr/portal-files/dynamic/ps0downloads/3p2008/a/AGGLIKA_GNOSTIKO.pdf


Συγγνώμη για το τεράστιο post μου...
 
Καλημέρα Bella, καλώς όρισες στο φόρουμ, συγχαρητήρια για το πρώτο μήνυμα και μη ζητάς συγνώμη για το μεγάλο μέγεθος, έχουμε γράψει πολύ μεγαλύτερα

Ωστόσο, επί της ουσίας φοβάμαι πως θα διαφωνήσω μαζί σου. Το driving uncaringly φαίνεται πως υπάρχει σαν όρος και δεν είναι το ίδιο με το driving carelessly, ούτε περιορίζεται σε όσους χτυπήσουν κάποιον και φύγουν (το οποίο δεν είναι uncaring αλλά criminal). Λογουχάρη, εδώ μία παραπονιέται για το πόσο uncaring είναι οι βρετανοί, και ως οδηγοί:
http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20081026054619AAEQ201
 
Καλώς ήρθες Bella.

κατά τη γνώμη μου αυτό που θα συνηγορούσε υπέρ της β' επιλογής είναι το aggressively, γιατί τo assuredly έχει θετική χροιά. Πιστεύω ότι έχεις δίκιο ως προς τη χρήση του uncaringly, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει τo carelessly από δίπλα (το οποίο είναι πιο συνηθισμένο), αλλά πρέπει να το δεις σαν σύνολο ποιο ταιριάζει περισσότερο.
 
Καλως ήρθες, Bella. Υποθέτω ότι εννοείς αυτό εδώ το άρθρο. Η παράγραφος που μιλάει συγκεκριμένα για το altered driver behavior[sic] hypothesis λέει:

[FONT=Times New Roman,Helvetica][FONT=Times New Roman,Helvetica]A recent statistical study of states with and without seat belt laws was undertaken by Professor Christopher Garbacz of the University of Missouri-Rolla. This study seems to support the altered driver behavior hypothesis. Dr. Garbacz found that states with seat belt laws saw decreases in traffic fatalities for those covered by the laws (typically drivers and front-seat passengers), but increases in fatalities for rear-seat passengers, cyclists, and pedestrians.

Το κλειδί, όμως, νομίζω ότι βρίσκεται παραπάνω:
[/FONT][/FONT][FONT=Times New Roman,Helvetica][FONT=Times New Roman,Helvetica]
[...] some drivers wearing seat belts may feel more assured of surviving an accident, and hence tend to drive more aggressively, thus raising the risk of collisions with other vehicles and pedestrians.[/FONT][/FONT]

Έτσι η γνώμη μου είναι ότι το (β) και το (γ) είναι και τα δύο σωστά γιατί:
- Drivers with seat belts feel more assured and, therefore, drive ASSUREDLY.
- Drivers with seat belts feel safer and, therefore, tend to take higher risks and drive AGGRESSIVELY.
- Drivers with seat belts drive more aggressively, this raising the risk of an accident, which is CARELESS.
- A higher risk of accidents means more accidents, which means more injured people, including their own passengers who may not be wearing a seatbelt, which is UNCARING.

Θα μου πείτε, πώς γίνεται να είναι και τα 2 σωστά; Στο ΑΣΕΠ όλα γίνονται. Καλή τύχη![FONT=Times New Roman,Helvetica][FONT=Times New Roman,Helvetica]
[/FONT][/FONT]
 
Some drivers wearing seat belts may feel more assured of surviving an accident, and hence tend to drive more aggressively, thus raising the risk of collisions with other vehicles and pedestrians.
 
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...Τελικά, μάλλον έπεσα εγώ στην παγίδα, από την πολλή σκέψη. Να φανταστείτε, στην αρχή το σωστό είχα βάλει, αλλά είπα να το σκεφτώ...καλύτερα!!! Απλώς έχω αγανακτήσει με τον εαυτό μου γιατί σκέφτομαι πως, αν χρειαζόταν να μεταφράσω αυτό το κείμενο, θα το μετέφραζα σωστά/ορθά/"καλά"... Αλλά τι; Δεν μπορώ να απαντήσω σε μερικά multiple choice questions που αφορούν την κατανόησή του;... Θα συμφωνήσω απόλυτα με το uncaring drivers αλλά αυτό το "drive uncaringly" δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω. Το google για το "drive uncaringly" δίνει μόνο 7 sites και αυτά αμφιβόλου ποιότητος θα έλεγα...ενώ για το inconsiderately...χιλιάδες. Ότι το assured έχει μόνο θετική χροιά η αλήθεια είναι ότι δεν το σκέφτηκα καθόλου. Τέλος πάντων, συμβαίνουν αυτά... Πάντως, οι απαντήσεις του ΑΣΕΠ για το συγκεκριμένο κείμενο έχουν ξεσηκώσει "θύελα αντιδράσεων" (για να χρησιμοποιήσω την τρέχουσα δημοσιογραφική ορολογία) όσον αφορά ερμηνείες φράσεων/λέξεων. Πχ: "severe and expensive accidents". Τι εννοεί ο συγγραφεύς με τον όρο expensive? Εδώ να δείτε τι έγινε...
Και πάλι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 
Top