να περιαφεί τον εκτελεστήριο τύπο = be set out in a (legally) enforceable form

Νόμος 3627/2007, άρθρο 12, παρ. 5: "Η διαιτητική απόφαση αποτελεί τίτλο εκτελεστό, οριστικό και τελεσίδικο, χωρίς να απαιτείται να περιαφεί τον εκτελεστήριο τύπο."

Τι εννοεί ο νομοθέτης με πιο απλά λογάκια; Ποιος είναι ο εκτελεστήριος τύπος μιας απόφασης;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η απορία σου είναι μόνο ο εκτελεστήριος τύπος; Εγώ δεν καταλαβαίνω ούτε ποιο ρήμα είναι το "περιαφεί".
 

nickel

Administrator
Staff member
Το «περιαφεί» είναι του «περιάπτομαι» και σημαίνει «να περιβληθεί».

Ο εκτελεστήριος τύπος είναι ο τύπος που πρέπει να φέρουν τα εκτελεστά δικαιόγραφα (οι εκτελεστοί τίτλοι, enforceable instruments) για να μπορεί να γίνει αναγκαστική εκτέλεση.

Νομίζω ότι αποδίδεται με το enforceable form. Ψάξε να δεις ποιο ρήμα σε βολεύει περισσότερο (take, be in a [legally] enforceable form κ.τ.ό.).
 
περιάπτομαι / περιαφθεί

Αγαπητοί φίλοι, παρακαλώ επιτρέψτε μου ένα μικρό σχόλιο στο ελληνικό κείμενο.

Η απορία τής αγαπητής Αλεξάνδρας είναι απολύτως εύλογη, αφού τύπος *περιαφεί δεν υπήρξε ποτέ ούτε είναι σωστά σχηματισμένος. Το αρχ. περιάπτω σχημάτισε την ελληνιστική εποχή παθητικό αόριστο περιήφθην (μέλλ. περιαφθήσομαι), του οποίου συνήθως συναντούμε τις μετοχές περιαφθείς, περιαφθεῖσα. Από τον εν λόγω τύπο μπορεί μόνο να προκύψει ν.ελλ. περιαφθώ, -φθείς, -φθεί (πβ. κ. συνάπτω - συναφθεί, όχι *συν-αφεί· προσάπτω - προσαφθεί· εξάπτω - εξαφθεί κ.τ.ό.). Συνεπώς, ο μόνος σωστός τύπος είναι περιαφθεί.

Δεν υπήρξε παθητικός αόριστος από άλλο θέμα, που να μην περιλαμβάνει το επίθημα -θη-, όπως συνέβη σε άλλα ρήματα (π.χ. ἀπαλλαχθῆναι - ἀπαλλαγῆναι, οπότε απαλλαχθώ - απαλλαγώ εξίσου σωστά).

Ας υποθέσουμε ότι πρόκειται για τυπογραφικό σφάλμα, που οφείλεται σε παράλειψη του -θ- και όχι σε υπερβάλλοντα ζήλο τού νομοθέτη.

Παρακαλώ δεχτείτε την καλημέρα μου.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ας υποθέσουμε ότι πρόκειται για τυπογραφικό σφάλμα, που οφείλεται σε παράλειψη του -θ- και όχι σε υπερβάλλοντα ζήλο τού νομοθέτη.
Και αν λειτούργησε η λανθασμένη επίδραση του γραφεί/γραφθεί(γραφτεί);

Την καλημέρα κι από εμάς, Dr Moshe! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν πρόκειται για υπερβάλλοντα ζήλο ή δημιουργικό ζήλο («ας φτιάξουμε κι εμείς έναν αόριστο βου» :) ). Για την ιστορία: νόμος του 1960 περιέχει «περιαφθή», το 1975, σε άλλο νόμο, αυτό γίνεται «περιαφθεί» και σε τούτον εδώ το νόμο, αρχικά του 1983, εμφανίζεται ο αόριστος β΄, ο οποίος επαναλαμβάνεται έκτοτε σε συμβάσεις του δημοσίου και αναθεωρήσεις (του νόμου, όχι της γραμματικής).
 
Top