New posts (1)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πρέπει να λύσω αυτό το πρόβλημα γιατί θα με τρελάνει:
Ποιος τρόπος υπάρχει να μου δείχνει τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ αριθμό new posts; Κάθε φορά που μπαίνω, μου λέει π.χ. 4 new posts, αλλά φυσικά δεν είναι καινούργια γιατί τα έχω ήδη διαβάσει, και έχω μάλιστα πατήσει την πράσινη μπαλίτσα για να τα ανοίξω.
Αναγκάζομαι πριν βγω από το φόρουμ να πατάω "mark forums read", για να μηδενίσω πραγματικά το κοντέρ και να μη μου μετράει στα unread πράγματα που τα έχω ήδη διαβάσει.
 
Εγώ θα ήθελα, εκτός από το Mark forums read, να υπάρχει κι ένα κουμπάκι Read all new topics, αλλά μάλλον δεν έχει προοδεύσει τόσο η τεχνολογία. Θα ήταν ό,τι πρέπει για κάτι ψυχαναγκαστικούς τύπους σαν εμένα που δεν θέλουν να χάσουν ούτε ένα κόμμα αλλά διαθέτουν πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ θα ήθελα, εκτός από το Mark forums read, να υπάρχει κι ένα κουμπάκι Read all new topics, αλλά μάλλον δεν έχει προοδεύσει τόσο η τεχνολογία. Θα ήταν ό,τι πρέπει για κάτι ψυχαναγκαστικούς τύπους σαν εμένα που δεν θέλουν να χάσουν ούτε ένα κόμμα αλλά διαθέτουν πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο...
Με μία εύλογη χρηματική αμοιβή μπορείς να προσλάβεις κάποιους και να σου ποστάρουν και πνευματώδεις απαντήσεις σε όλα τα νήματα που δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις.
 

lexx

Administrator
Αυτή τη στιγμή τα νέα μηνύματα ανά χρήστη ρυθμίζονται μέσω cookies. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κάνει νερά και να απαιτεί manual καθάρισμα.

Υπάρχει η επιλογή να ρυθμίζεται server side αλλά τρώει πολλά resources και δεν θα ήταν έξυπνο να το χρησιμοποιήσουμε.
 
Αυτή τη στιγμή τα νέα μηνύματα ανά χρήστη ρυθμίζονται μέσω cookies. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κάνει νερά και να απαιτεί manual καθάρισμα.
Τι εννοείς; Αν καθαρίσουμε τα cookies, δεν θα φαίνεται μετά ότι έχουμε 0 new posts;
 
Γίνεται όταν βάζω εγώ ο ίδιος ένα ποστ ή όταν ανοίγω ένα νήμα να μην εμφανίζεται στα new posts;
 

Elsa

¥
Νομίζω οτι έτσι γίνεται και σε μένα, φαντάζομαι όμως οτι όλοι οι άλλοι το βλέπουν ως νέο...:)
 
Παίδες, σε άλλα φόρουμ όταν εμφανίζεται ένα νήμα με new post και συ πας και απαντάς, σημαίνει ότι το έχεις δει, άρα φεύγει τελείως από τα New posts, δεν εμφανίζεται εκεί με το δικό σου πόστι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν πας στο http://www.lexilogia.gr/forum/search.php?do=getdaily (προσβάσιμο από Quick Links > Today's Posts), τα άρτι αναρτηθέντα σου μηνύματα ΔΕΝ εμφανίζονται ως νέα (τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα). Αν πας στο http://www.lexilogia.gr/forum/index.php ή στο http://www.lexilogia.gr/forum/search.php?do=getnew ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να εμφανιστούν ως περιέχοντα νέα ποστ ακόμη και τα δικά σου φρέσκα ποστ ή νέα νήματα. Αν κλείσεις τον web browser σου και τον ξανανοίξεις σχεδόν αμέσως, πάλι θα σου ξανασερβίρει ως νέα και τα ποστ που είχες μόλις δει. Αν πάλι έχεις ανοιχτό τον web browser σου για κάποια ώρα, τα μαρκάρει όλα ότι τα έχεις δει, κι ας μην έχεις επισκεφτεί καθόλου κάποια νήματα (κάνει δηλαδή από μόνο του http://www.lexilogia.gr/forum/search.php?do=markread χωρίς να του το ζητήσεις). Είναι αδυναμία των cookies (ή κάτι τέτοιο βαθυστόχαστα βαρύγδουπο κι απόμακρο) λέει ο lexx — κι όποιος γνωρίζει από admin power ( = κτηνώδης δύναμη ) ξέρει να μένει μακριά από σχόλια για τέτοια θέματα. :D
 
όποιος γνωρίζει από admin power ( = κτηνώδης δύναμη ) ξέρει να μένει μακριά από σχόλια για τέτοια θέματα. :D

Φτου κακά, λοιπόν. Αλλά έτσι με πιάνει, και ότι βλέπω αλλού το θέλω κι εδώ.

το κακομαθημένο
 
Δεν ξέρω τι λέτε, εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Γι' αυτό δίνω απαντήσεις με 5 ώρες καθυστέρηση...

Αλήθεια, πού μπορώ να βρω μες στο φόρουμ τι σημαίνουν τα εικονίδια;
Μη με βρίσετε παρακαλώ, πρώτη φορά το κάνω (το άθλημα του φόρουμ εννοώ)...
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκτός από τις λιγοστές οδηγίες που υπάρχουν στο FAQ, ο καλύτερος τρόπος στα κομπιούτερ είναι: πατάμε και, αν δεν γίνει έκρηξη, προχωράμε. Γενικά, πρέπει να τους παίρνουμε τον αέρα, γιατί αλίμονο αν μας τον πάρουν αυτά. Στη χειρότερη περίπτωση, να θες να θάψεις τον Α σε μήνυμα προς τον Β και να στείλεις το μήνυμα στον Α. Ή να μας γκρεμίσεις το φόρουμ. Εσύ να 'σαι καλά.
 
Top