Κι εκεί που νομίζεις ότι τα έχεις δει όλα...

curry

New member
...πέφτεις πάνω σε αυτό: www.kafetzou.gr

Βγάζεις φωτογραφίες το φλιτζάνι του καφέ, τις στέλνεις με e-mail και σου λένε τα μελλούμενα... Αναρωτιέμαι τι σόι τυπάκια σκαρφίστηκαν τέτοια φάμπρικα -λέτε να έχουν και καμία πόρτα που κλείνει όταν φωνάζουν "Βαγγέλη"; :D
 
Α πα πα, φωτογραφίες! Δεν το διακινδυνεύω. Και αν δεν βγούν καλές και μου πει άρες μάρες...Τρομάζω και μόνο στη σκέψη! :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πού είναι μια φιλενάδα μου, που ήθελε να πατεντάρει το domain name de-eye dot com (το πιάσατε το υπονοούμενο;;)) εδώ και καιρό. Μιλάμε, είναι χρόνια μπροστά αυτή η κοπέλα...
 

curry

New member
Πού είναι μια φιλενάδα μου, που ήθελε να πατεντάρει το domain name de-eye dot com (το πιάσατε το υπονοούμενο;;)) εδώ και καιρό. Μιλάμε, είναι χρόνια μπροστά αυτή η κοπέλα...

Να την παραπέμψεις, ζητάνε συνεργάτες :D
 

La usurpadora

New member
Και πληρώνεις με το paypal. Δεν το πιστεύω. Δεν το πιστεύω. Δεν το πιστεύω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Άσε, έχει ανοίξει σχολή στο είδος :D Θα την καλέσω που είναι και του σιναφιού (του μεταφραστικού), να μας τα πει και η ίδια.
 
Να πω κι εγώ μια παροιμία;
The devil will find work for idle hands to do.
(Το 'πε κι ο Morrissey.)

Πάντως και technical support department έχουν και γίνονται και προσλήψεις εν καιρώ κρίσεως ("αν ξέρετε να διαβάζετε φλυτζάνι επικοινωνήστε μαζί μου εδώ"). Εγώ ξέρω όχι απλώς να διαβάζω, αλλά και να μεταφράζω φλυτζάνι. Να στείλω;
 
Να πω κι εγώ μια παροιμία;
The devil will find work for idle hands to do.
(Το 'πε κι ο Morrissey.)

Πάντως και technical support department έχουν και γίνονται και προσλήψεις εν καιρώ κρίσεως ("αν ξέρετε να διαβάζετε φλυτζάνι επικοινωνήστε μαζί μου εδώ"). Εγώ ξέρω όχι απλώς να διαβάζω, αλλά και να μεταφράζω φλυτζάνι. Να στείλω;

Εσύ την έχεις σίγουρη τη δουλειά! Θα συνεργαστείτε και με την αλλοδαπή! Μιλάμε μια νέα καριέρα σου ανοίγεται!
 

curry

New member
Πάντως και technical support department έχουν και γίνονται και προσλήψεις εν καιρώ κρίσεως ("αν ξέρετε να διαβάζετε φλυτζάνι επικοινωνήστε μαζί μου εδώ"). Εγώ ξέρω όχι απλώς να διαβάζω, αλλά και να μεταφράζω φλυτζάνι. Να στείλω;

Κοίτα να δεις που θα καταλήξει πολυεθνική σε λίγα χρόνια :D
 
Αν δεν διαβάζει φρέντο, φρεντοτσίνο και όλα τα εις -τσίνο, δεν έχει κανένα μέλλον σ'αυτή την "τρέντι" γωνιά της Ευρώπης...
 

La usurpadora

New member
Για τους ξένους φίλους μας, γιατί να μην τους βάλει και tutorial για το πώς ψήνεται ο τούρκικος; Επίσης, έτσι θα μπορεί να κάνει και online μαγαζί που θα πουλάει καφέδες, αλλά και φλυτζανάκια.
Μιλάμε για χρυσωρυχείο!
 
Για τους ξένους φίλους μας, γιατί να μην τους βάλει και tutorial για το πώς ψήνεται ο τούρκικος; Επίσης, έτσι θα μπορεί να κάνει και online μαγαζί που θα πουλάει καφέδες, αλλά και φλυτζανάκια.
Μιλάμε για χρυσωρυχείο!

Όχι μόνο πώς ψήνεται! Αλλά και tips, π.χ. ότι πρέπει να πίνεις πάντα από την ίδια μεριά του φλυτζανιού, μόλις τελειώσεις τον καφέ πρέπει να κάνεις κυκλικές κινήσεις στο φλυτζάνι και ΜΕΤΑ να το αναποδογυρίσεις.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, και θα διδάσκονται και οι διάφορες σχολές, π.χ. στην Τουρκία το αδειάζουν από τη μία πλευρά και σου λένε και το πιατάκι (μη βαράτε, σε χωριό της Μαύρης Θάλασσας ήμουν 15 μέρες, πώς να περάσει η ώρα...)
 
Ναι, και θα διδάσκονται και οι διάφορες σχολές, π.χ. στην Τουρκία το αδειάζουν από τη μία πλευρά και σου λένε και το πιατάκι (μη βαράτε, σε χωριό της Μαύρης Θάλασσας ήμουν 15 μέρες, πώς να περάσει η ώρα...)

Είσαι όμως κοσμογκέρλ! Πάντα όπου πάει το διεθνές jet set, από πίσω κι εσύ!
 

curry

New member
Όχι μόνο πώς ψήνεται! Αλλά και tips, π.χ. ότι πρέπει να πίνεις πάντα από την ίδια μεριά του φλυτζανιού, μόλις τελειώσεις τον καφέ πρέπει να κάνεις κυκλικές κινήσεις στο φλυτζάνι και ΜΕΤΑ να το αναποδογυρίσεις.

Pink, δεν το μελέτησες καλά το site! Φυσικά και έχει οδηγίες!
 
Pink, δεν το μελέτησες καλά το site! Φυσικά και έχει οδηγίες!

Άχου, χίλια συγγνώμη! Για τιμωρία θα πιω 100 καφέδες και θα ακολουθήσω τις οδηγίες κατά γράμμα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Όταν τελειώσει ο καφές δεν το πίνουμε μέχρι να μείνει ο τζελβές [κατακάθι] τελείως στεγνός.

Καλημέρα. Καλά, από πού είναι αυτή που το έγραψε και λέει τζελβέ τον ντελβέ.

ντελβές ο [delvés] : (οικ.) το κατακάθι του καφέ. [τουρκ. telve -ς με ηχηροπ. του αρχικού [t > d] από συμπροφ. με το άρθρο στην αιτ.]



(Καθείς εφ' ω ετάχθη.)
 
Top