Ελληνική αντιπροσωπευτική μουσική;

Ένας μικρός δήμος της περιοχής μου (Veneto, Ιταλία) αδελφοποιείται με κάποιον ελληνικό.
Οι μαθητές του ιταλικού γυμνασίου οργανώνουν μια γιορτή για τους μαθητές του αντίστοιχου ελληνικού γυμνασίου που πρόκειται να τους επισκεφθούν.
Στην καθηγήτρια μουσικής ήρθε η φαεινή ιδέα να τραγουδήσουν τρία ελληνικά αντιπροσωπευτικά τραγούδια.
Ο σύζυγος της καθηγήτριας (που έχει τον θεσμικό ρόλο του καπνοπώλη της γειτονιάς μου) μου ζήτησε να του προτείνω τρεις τίτλους αντιπροσωπευτικών ελληνικών τραγουδιών, που να "εκπλήξουν θετικά" τα ελληνόπουλα (το 'ελληνόπουλα' μήπως γράφεται με κεφαλαίο; ).
Μου ζητήθηκε ρητά, στα τρία αυτά τραγούδια να μην συμπεριλαμβάνεται το syrtakì.
Επειδή από μουσική άποψη έχω μείνει στη δεκαετία του '60-'70, θα ήθελα την βοήθειά σας.

Ποια τραγούδια θα ήταν αντιπροσωπευτικά και θα άρεσαν στους σημερινούς γυμνασιόπαιδες;
 
Δεν θα ήταν ενδιαφέρον να τραγουδήσουν 3 γκρεκάνικα τραγούδια της Κάτω Ιταλίας, που συνδυάζουν ελληνικό και ιταλικό στίχο; Κάτι τέτοιο, εξάλλου, θα είχε και συμβολικό χαρακτήρα στο πλαίσιο της αδελφοποίησης. Υπάρχει, για παράδειγμα, ένα που το τραγούδησε ο Πορτοκάλογλου (πασίγνωστος στα παιδιά) μαζί με το συγκρότημα Encardia, το "Agapi mou fidella".
 

curry

New member
Και οι Ghetonia, επίσης, που έχουν δώσει πολλές συναυλίες στην Ελλάδα και έχουν 1-2 γνωστά τραγούδια.
Όσο για αντιπροσωπευτικά τραγούδια ελληνικά... Δεν θέλω να ακουστώ σαν τις θείες που λένε "τα σημερινά παιδιά, α-πα-πα, δεν έχουν επίπεδο, ενώ εμείς στην εποχή μας..." (γιατί ούτε τότε ήταν έτσι), αλλά η μικρή επαφή που έχω είναι μάλλον απογοητευτική (σκυλο-pop που ακούνε στα κινητά τους στο μετρό). Οπότε, θα σου πρότεινα ασφαλείς και κλασικές λύσεις (και από τις δεκαετίες που λες!) από καλλιτέχνες που κάνουν ακόμα καριέρα, όπως Πρωτοψάλτη ("Τα πιο ωραία Λαϊκά"), Σαββόπουλο ("Καραγκιόζης", "Ας αρχίσουν οι Χοροί"), Χαρούλα Αλεξίου, τέτοια. Που ακούγονται ακόμα στα ραδιόφωνα και στις παρέες.
(Τα παιδιά θα ξέρουν κατά πάσα πιθανότητα τους στίχους του "Καραγκιόζη" και των "Λαϊκών". Αλλά το τελευταίο είναι κομματάκι δύσκολο να το τραγουδήσουν άνθρωποι που δεν ξέρουν ελληνικά, έχει πολύ γρήγορο ρυθμό.)
 

curry

New member
Αν ήξερες επίσης για ποιον δήμο πρόκειται (και είναι εκτός Αθηνών, Πειραιώς και προαστίων), ίσως να μπορούσαμε να σου προτείνουμε και κανένα παραδοσιακό τραγούδι της περιοχής.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συμφωνώ για τα γκρεκάνικα τραγούδια (ευκαιρία να μάθουν, αν δεν ξέρουν) και να προτείνω, αν οπωσδήποτε θέλουν ελληνικά τραγούδια, τα παιδιά του Πειραιά του Χατζιδάκι που είναι πασίγνωστο. Ενδιαφέρον θα είχε και η Μισιρλού, που σίγουρα την ξέρουν καθώς η διασκευή της είναι το γνωστό O.S.T. του Pulp Fiction και το έχουν ξαναματαδιασκευάσει και οι Black Eyed Peas.
 
Last edited by a moderator:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ όταν ακούω συρτάκι σκέφτομαι την κλασική σκηνή από το Η κόρη μου η σοσιαλίστρια που χορεύει η Βουγουκλάκη στην ταβέρνα μετά την πορεία :D
 
Εγώ πάλι έχω βαρεθεί αυτά που χαρακτηρίζονται ως αντιπροσωπευτικά Ελληνικά (the living dead). Τα παιδιά σήμερα μια χαρά τραγούδια ακούνε για την ηλικία τους. Γιατί δεν τα βάζετε να τραγουδήσουν αυτά που τους αρέσουν και που ταιριάζουν στην ηλικία τους; Ποιες είναι οι επιτυχίες σήμερα; Ρουβάς; Βανδή; Βίσση; Ζουγανέλη; Νίνο; Το κορίτσι της ντίσκο;

http://greekddl.com/mousiki/va-xrises-epitixies-2009.html

Άλλωστε, άμα ακούσουν Χατζιδάκι, Θεοδωράκη και τα σχετικά νομίζω πως θα τα πάρει ο ύπνος.
 
Ποιες είναι οι επιτυχίες σήμερα; Ρουβάς; Βανδή; Βίσση; Ζουγανέλη; Νίνο; Το κορίτσι της ντίσκο;

http://greekddl.com/mousiki/va-xrises-epitixies-2009.html

Άλλωστε, άμα ακούσουν Χατζιδάκι, Θεοδωράκη και τα σχετικά νομίζω πως θα τα πάρει ο ύπνος.

Δυστυχώς, δεν έχουν προβλέψει οι παραπάνω να βγάλουν και κανένα χορωδιακό τραγούδι ώστε να ταιριάζει στην περίσταση. (Αν και το "Διώξε πια τον μακρυμάλλη" του Ζουγανέλη δεν θα με χάλαγε από χορωδία...). Σαν να μου φαίνεται, όμως, ότι ξεφεύγουμε από το πνεύμα του νήματος, έλα έλα στοιχηθείτε όλοι! :-)
 
(Αν και το "Διώξε πια τον μακρυμάλλη" του Ζουγανέλη δεν θα με χάλαγε από χορωδία...).

Όχι, σκεφτόμουνα την Ελεωνόρα Ζουγανέλη (κι εγώ πρόσφατα την έμαθα) που κάνει τρελό σουξέ σ' αυτές τις ηλικίες (και όχι μόνο):

:D :D :D

Ό,τι νομίζετε...
 

Elsa

¥
Κάντε βρε λίγο υπομονή, το απόγευμα θα ρωτήσω τους ...αρμόδιους!
Υπάρχει και ο Μαραβέγιας, ο Δεληβοριάς και άλλοι αλλά εξαρτάται και τι εννοούμε «αντιπροσωπευτική ελληνική μουσική».
Μια ιδέα είναι και το επίκαιρο τραγούδι
από τα «Κίτρινα Ποδήλατα»
 

curry

New member
«Κίτρινα Ποδήλατα»

Οι οποίοι πολύ "Rage Against the Machine" μάς έχουν προκύψει τελευταία! Από μπαλαντούλες δεν άρχισαν; Συγγνώμη Κάπα, τον τραβάει αυτό το νήμα τον off-topicισμό του!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σκεφτείτε όμως ότι πρέπει να είναι κάτι εύκολο σχετικά στην προφορά και αργό, θα πρότεινα, γιατί το συγκεκριμένο, πολύ καλό, δε λέω, αλλά δε βλέπω να το τραγουδούν τα Ιταλάκια και με μεγάλη ευκολία.
 
Συγγνώμη Κάπα, τον τραβάει αυτό το νήμα τον off-topicισμό του!

Έστω, αλλά με μέτρο παιδιά, να βοηθήσουμε και τον Tapioco, όχι να τον μπερδέψουμε περισσότερο. :-)
 
Ααααα... Τώρα, θυμήθηκα! Υπάρχουν και Ελληνοιταλικές παραγωγές. Βλέπε Ηρώ+Gigi D' Alessio (
), το χειροκρότημα του Κραουνάκη σε Ιταλική διασκευή (μάλλον λίγο βαρύ), Αρβανιτάκη - Μην ορκίζεσαι/Mona Lisa (κι αυτό ίσως όχι το καταλληλότερο), αλλά κάτι πάνω σ' αυτές τις γραμμές.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το δικό μου πρόγραμμα για τη συγκεκριμένη περίσταση απαρτίζεται από τα ακόλουθα άσματα:



 
Top