Sanitärschmierstoffe = λιπαντικά υδραυλικών συστημάτων, (ορθότερο) λιπαντικά υδραυλικών εγκαταστάσεων

N10

¥
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...

Για ποια κατηγορία λιπαντικών πρόκειται ακριβώς;
 
λιπαντικά υδραυλικών εγκαταστάσεων;

Για δες αυτό μήπως σε βοηθήσει (ειδικά την τελευταία παράγραφο δεξιά).
 
Στα βιαστικά βέβαια απαντώ, μα είναι πάνω-κάτω αυτό που λέει η Κάπα. Λιπαντικά τα οποία έχουν συγκεκριμένη (εγκεκριμένη) σύσταση (μη τοξική more or less) ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε διάφορες υδραυλικές εγκαταστάσεις (σωλήνες που μεταφέρουν πόσιμο νερό κλπ).

Edit: Όσο έγραφα δεν είχα δει τις παραπάνω απαντήσεις. Με προλάβατε. Ignore this. :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παιδιά, σόρι που πετάγομαι σαν πύον από δοθιήνα που τονε σπας, αλλά στο τίτλο του νήματος η αναφορά σε «υδραυλικό σύστημα» μου φαίνεται ότι παραπέμπει σε μηχανολογικές (αυτοκίνητα, αεροσκάφη κ.τ.ό.) διατάξεις —π.χ. δες εδώ— κι όχι σε δομικές (πολιτικού μηχανικού). Προσωπικά θα προτιμούσα το «υδραυλική εγκατάσταση (ή παροχή)», όπως είπε άλλωστε κι η Porkcastle.
 

N10

¥
http://www.eko.gr/uploads/Catalogue/index.html
Η ΕΚΟ έχει έναν λεπτομερέστατο κατάλογο. Δυστυχώς δεν μπορώ να δω όμως όλες τις σελίδες, και ειδικά για τη συγκεκριμένη κατηγορία λιπαντικών.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Zazula, περιγραφικότατη η παρέμβασή σου...δεν χρειαζόταν όμως τόση λεπτομέρεια. Ακόμη προσπαθώ να ξεχάσω την ακμή που με ταλαιπώρησε πριν κάποια χρόνια...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, Ζαζ, και τον πέρασα κι εγώ προτού το βάλω στον τίτλο, αλλά με κατέβαλαν οι γκουγκλιές. Θα βάλω και το δεύτερο, με τον τρόπο μου.
 
Top