Αναβάθμιση του φόρουμ (22/1/2009)

nickel

Administrator
Staff member
Είχα ζητήσει να γίνει βράδυ η αναβάθμιση αλλά… άλλα κελεύει ο θεός.

Να ζητήσω συγγνώμη για την απροειδοποίητη διακοπή της λειτουργίας (ελπίζω να βγήκατε μια βόλτα στους λειμώνες της Αθήνας).

Έχουν γίνει διάφορες αλλαγές, για τις οποίες θα προστεθούν εδώ ανακοινώσεις. Σας παρακαλούμε να μας γνωστοποιήσετε προβλήματα, λειτουργικά ή αισθητικά, που θα αντιληφθείτε. Και, αν υπάρχει κάποιο αίτημα: στη βράση κολλάει το σίδερο — με εξαίρεση ενδεχομένως τις αλλαγές στα New Posts :) .
 
Με μια πρώτη ματιά, όλα δείχνουν μια χαρά.
Δεν έχω αντιληφθεί αλλαγές ακόμη, αλλά φαντάζομαι ότι το παιχνίδι παίζεται στο back-end. :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το πρώτο που βλέπει κανείς είναι ότι το φόρουμ πλέον τρέχει σε vB 3.8.0 (μόλις δυο βδομάδες απ' τη στιγμή που αυτή κατέστη διαθέσιμη, οπότε πολύ γρήγορα :)). Κατά τα λοιπά οψόμεθα.
 

Elsa

¥
Όλα καλά, μια χαρά...Εκείνο το μαγικό κουμπί ignore που μου είπε κάποιος οτι υπάρχει στα φόρουμ το έχουμε εδώ; Έτσι για να ξέρω, αχρείαστο να ΄ναι...
 

nickel

Administrator
Staff member
Και μετά από την προσωρινή διακοπή (όπως είπε η αναφορά των ανθρώπων που έχουν το σέρβερ: Heat issues in H - Shutting down server until this is taken care of. Μα πού το ξέρανε;):

Στο Faq εκεί ψηλά στην κορυφή, πατάς Ignore στο Search και διαβάζεις:

Dealing with Troublesome Users

Can I block posts, emails and messages from specific users?

If there are particular members that bother you and you do not want to see their posts or receive Private Messages and Emails from them, then you can add these members to your 'Ignore List'. There are several ways to do this:

Through your User Control Panel: User CP, Settings & Options, Edit Ignore List. Then, type their name into the empty text box and click 'Okay'.

What if I see something offensive?

You will find 'Report' links in many places throughout the board. These links allow you to alert the board staff to anything which you find to be offensive, objectionable or illegal.
 
Σχετικά με το Ignore, υπάρχει και σχετικό νηματάκι.

... όπως είπε η αναφορά των ανθρώπων που έχουν το σέρβερ: Heat issues in H - Shutting down server until this is taken care of. Μα πού το ξέρανε;
:)
Πλάκα-πλάκα, καναδυό φορές που έπεσε το site, σκέφτηκα μήπως έβγαλες την πρίζα επίτηδες (δοκιμασμένη τακτική).

Πιο σοβαρά:
Επειδή υπήρξαν αρκετές μίνι διακοπές λειτουργίας τις τελευταίες μέρες, να το αποδώσουμε στην αναβάθμιση ή να ανησυχήσουμε;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως δεν βίωσα καμία μίνι διακοπή λειτουργίας (ή περίεργο μήνυμα λάθους σε query κλπ) κατά τις τελευταίες μέρες. Συγκεκριμένες ώρες;
 
Συγκεκριμένες ώρες;
Κάτσε να κοιτάξω το ημερολόγιο καταστρώματος. :p
Μπορεί να μην ήσουν μέσα εκείνη τη στιγμή, ή μπορεί οι διακοπές να ήταν τόσο μίνι που να μην τις αντιλήφθηκες. Ας τις θεωρήσουμε "μεμονωμένο περιστατικό" λοιπόν...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ας τις θεωρήσουμε "μεμονωμένο περιστατικό" λοιπόν...
Μοναχά μην τις θεωρήσουμε "στιγμιαίο λάθος" και μετά τραβιόμαστε με τα τεστ πατρότητας... :D

ΥΓ Μην ξεχνάς ότι κάποια συγκεκριμένη μεσονύκτια ώρα ο εξυπηρετητής κάνει αντίγραφα ασφαλείας (ελπίζω!), οπότε είναι σα να τονε πιάνει λόξιγκας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκτός από τους λόξιγκες του δικού μας πάροχου, υπάρχουν και οι λόξιγκες των σέρβερ που μας φιλοξενούν. Δεν διαπίστωσα ούτε εγώ τις τελευταίες μέρες, αλλά έχουμε διαφορετικά ωράρια με τον stathis.

Σήμερα ωστόσο δεν παίρνουμε ειδοποιήσεις για τα νέα μηνύματα και από εκεί σήκωσαν τα χέρια ψηλά! Θα περιμένω και θα ξαναπροσπαθήσω στην επόμενη βάρδια, μήπως βρεθεί καλύτερος τεχνικός.
 
Top