εξοπλισμός

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι όμως ο εξοπλισμός ως σύνολο αντικειμένων, αλλά ως ενέργεια:
Η κατασκευή και ο εξοπλισμός του χώρου με [...] θα γίνει από μία εταιρεία η οποία [...].
Έτσι όπως είναι η πρότασή μου, δυσκολεύομαι να ρηματοποιήσω τα ουσιαστικά γιατί ακολουθεί και δεύτερη πρόταση (η εταιρεία η οποία κτλ).
Τι λέτε;
 
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το "furnishing".

Αν σκεφτώ κάτι άλλο, θα επιστρέψω.

Καλημέρα και καλή συνέχεια :-)
 
Όχι όμως ο εξοπλισμός ως σύνολο αντικειμένων, αλλά ως ενέργεια:
Η κατασκευή και ο εξοπλισμός του χώρου με [...] θα γίνει από μία εταιρεία η οποία [...].

Ο εξοπλισμός του χώρου με τι; Έχει σημασία.
 
Καλό. Ευχαριστώ!

Δεν μπορώ να πω λόγω της φύσης του εγγράφου. Γιατί έχει σημασία;

Γιατί αν π.χ. είναι εξοπλισμός με γραφεία κλπ θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτό που λέει η Νάντια. Με άλλα λόγια, θα μπορούσαμε να φύγουμε από το equipment και τα σχετικά. Επίσης, για να καταλάβουμε για τι είδους εξοπλισμό μιλάμε. Εγώ όταν ακούω τη λέξη εξοπλισμός αυτομάτως το μυαλό μου πηγαίνει σε τεχνικό εξοπλισμό. Υπάρχει όμως και ο εξοπλισμός γραφείου που είναι άλλο πράγμα κλπ κλπ.

Θα μπορούσε να είναι π.χ. supply;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι, supply δεν είναι. Ας πούμε ότι είναι γενικά εξοπλισμός, και με γραφεία, αλλά και με βρύσες, νιπτήρες, υπολογιστές, φυτά, πίνακες κτλ. Τα στοιχεία που θα προστεθούν δηλαδή θα είναι μόνιμα, δε μιλάμε για εφοδιασμό των χώρων με ανανεώσιμα υλικά.
 
Καλημέρα,

Σε ένα πρωτότυπο αγγλικό κείμενο είχα αυτόν τον όρο ως 'the fitting out' και 'fit out' σαν ρήμα. Στο Collins επίσης λέει ότι ο βρετανικός όρος είναι fit up. Για τη χρήση, δες π.χ. εδώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω ότι το τελευταίο μου κάνει. Εγώ προς το παρόν έχω βάλει outfitting.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως το Magenta Polylexicon δίνει στο εξοπλίζω και τα τρία: fit out, fit up, outfit.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ έβαλα outfitting γιατί το κείμενό μου είναι για Γιου Ες Έι (έχει πιο πολλά ευρήματα, γι' αυτό το λέω). Σας ευχαριστώ όλους!!
 

dipylos

New member
Εγώ έβαλα outfitting γιατί το κείμενό μου είναι για Γιου Ες Έι (έχει πιο πολλά ευρήματα, γι' αυτό το λέω). Σας ευχαριστώ όλους!!
Και είναι και καλύτερα Αγγλικά.
 
Top