Βωβοί στον Ελαιώνα

Elsa

¥
Θα το ξέρετε ίσως: Στον ιστότοπο Για τη διάσωση του Ελαιώνα μπορείτε να βρείτε όσα έχουν σχέση με την υπόθεση Ελαιώνας - γήπεδο ΠΑΟ - Mall - Βωβός, μια υπόθεση που η έκβασή της θα έχει επιπτώσεις σε όλους τους Αθηναίους, Παναθηναϊκούς και μη. Προς το παρόν το ΣτΕ έχει κόψει τη φόρα όσων οραματίζονται την «διπλή ανάπλαση» -τρομάρα μας- αλλά είναι σίγουρο οτι όταν παίζονται τόσα λεφτά στο παιχνίδι, δεν πρόκειται να μείνουν ούτε ...βωβοί ούτε με δεμένα τα χέρια για πολύ. Για να δούμε...

Χρήσιμα λινκς για ενημέρωση:
Διαμαρτυρία κατοίκων για τον Ελαιώνα (από την Καθημερινή)
Παρατηρητήριο Ελεύθερων Χώρων
Δημοτική κίνηση Ανοιχτή Πόλη
Διέξοδο χωρίς Βωβό δίνει το ΣτΕ στον ΠAO (από την Καθημερινή)
Ελαιώνας - Η θέση του ΤΕΕ
Οι Παναθηναϊκοί της Αριστεράς - Οι Αριστεροί του Παναθηναϊκού
 

dipylos

New member
Κουταμάρες. Όποιος έχει περάσει από 'κει, ξέρει πώς είναι και ότι έτσι θα μείνει για πάντα. Αλλά μας ενώνει η μόνη ιδεολογία που εκφράζει τα τρίσβαθα της ψυχής του Ελληνάρα: ο Λουδδιτισμός.
 

Elena

¥
Κουταμάρες.

Στο ίδιο πνεύμα -έτσι για τις ισορροπίες. Ανοησίες.


Όποιος έχει περάσει από 'κει, ξέρει πώς είναι και ότι έτσι θα μείνει για πάντα.


Όποιος περνούσε καθημερινά από εκεί το '60, το '80 και το '90, αλλά και σήμερα
ξέρει ότι έχει ήδη αλλάξει πολύ (τρελά) και αποκλείεται να μείνει όπως είναι για περισσότερο από 5-10 χρόνια -και πολλά λέω.


[...] που εκφράζει τα τρίσβαθα της ψυχής του Ελληνάρα: ο Λουδδιτισμός.

Nαι, αυτό ενώνει τους κατοίκους της συγκεκριμένης περιοχής.

:D
 

dipylos

New member
Χαίρομαι που συμφωνούμε. Εκεί που πιθανόν διαφωνούμε είναι σε αυτήν την τόσο ρεαλιστική ιδεολογία: να έχουμε όλοι λεφτά, κατά προτίμηση χωρίς κακούς εργοδότες που μας πίνουν το αίμα, να ζούμε ανάμεσα σε ρυάκια, πλατάνια και ωδικά πτηνά και να ασχολούμεθα με το τραγούδι, πίνοντας δροσερούς χυμούς βιολογικής καλλιέργειας.
 

Elsa

¥
Ναι, όλοι άλλωστε, εκτός από μερικούς ανόητους λουδίτες μάγκες του βοτανικού εκεί πέρα, ξέρουμε πόσο παραγωγικό και αναπτυξιακό έργο είναι η εγκατάσταση mall σε μια περιοχή. Και όχι μόνο...Προσφέρει και θέσεις εργασίας σε 800 φτωχούς μετανάστες -εξειδικευμένους στην κατασκευή mall και μόνο- τους οποίους τώρα θα αναγκαστεί να απολύσει ο καημένος ο κ. Βωβός που για χάρη τους την πήρε την εργολαβίτσα -μέσα μπαίνει ο άνθρωπος- γιατί τι να τους κάνει, δεν χτίζει κι αλλού mall να τους απασχολήσει...:p
 

Zazula

Administrator
Staff member
«Να σταματήσει το έγκλημα στον Ελαιώνα»; Είμαι εκεί σχεδόν κάθε μέρα εδώ και είκοσι χρόνια (και σ' όλες τις γωνιές του απ' άκρη σ' άκρη), και τώρα θυμήθηκαν τον Ελαιώνα κάποιοι που αμφιβάλλω αν έχουν πάει ποτέ εκεί; Ή που δεν πρόκειται ποτέ να πάνε εκεί όσο είναι ακόμη η πιο υποβαθμισμένη περιοχή της Αθήνας; Δεν με νοιάζει τι θα γίνει κειπέρα, αλλά μου τη δίνει αφάνταστα η υποκρισία. Για να γίνουν αλλαγές τόσο μεγάλης κλίμακας, χρειάζεται να ρίξει λεφτά κάποιος που θα έχει συμφέρον και θα έχει ανταποδοτικότητα από αυτήν του την κίνηση. Φυσικά και να συζητήσουμε το να πρόκειται για μία λογικού επιπέδου ανταποδοτικότητα κι όχι για λεόντειο (για μας το λαό) συμφωνία. Αλλά κάποιος πρέπει να βγάλει κάτι για να ωφεληθούμε κι εμείς. Και κυρίως όχι άλλη υποκρισία. Το μόνο ζώο (που όμως δεν κινδυνεύει με εξαφάνιση) που επηρεάζεται από το βιότοπο του Ελαιώνα (χωρίς, φυσικά, να φωλιάζει εκεί) είναι ο κροκόδειλος — του οποίου τα δάκρυα πλημμυρίζουν τώρα τελευταία τον Ελαιώνα (που πάσχει κι από αντιπλημμυρικά). Εν κατακλείδι: Δεν σας κάνει ο Βωβός; Ή είναι αισχρά κερδοσκόπος; Ορίστε κάποιον άλλον. Αλλά, για να μην σας πάρει μια αιωνιότητα μέχρι ν' αποφασίσετε, καθίστε να σκεφτείτε ενόσω βρίσκεστε καθημερινή (κατά προτίμηση Παρασκευή) απ' το πρωί στις έξι στον Ελαιώνα, να δείτε τι εστί βερίκοκο. :rolleyes:
 

dipylos

New member
Για να γίνουν αλλαγές τόσο μεγάλης κλίμακας, χρειάζεται να ρίξει λεφτά κάποιος που θα έχει συμφέρον και θα έχει ανταποδοτικότητα από αυτήν του την κίνηση.
Θες να πεις ότι, αν φυτέψουμε λεφτόδεντρα, δεν θα βγάλουν λεφτά; Πέφτω από τα σύννεφα! :eek:
 

Elsa

¥
Μια τοποθέτηση πιο σοβαρή από την παραπάνω:
[...]
«Είναι προφανής η πολυπλοκότητα των προβλημάτων της περιοχής αλλά και η γκάμα των δυνατοτήτων που παρέχει» ανέφεραν στην Διημερίδα για τον Ελαιώνα οι εισηγητές του ΤΕΕ κ.κ. Ν. Μπανιάς και Ν. Γκρατσίας και διαπίστωναν ότι «Τόσο η ιστορικότητα, όσο και η έκταση και η στρατηγική σημασίας θέση της, είναι στοιχεία που τη διαφοροποιούν από οποιαδήποτε άλλη «εκτός σχεδίου» περιοχή της Αθήνας και απαιτούν μια αντιμετώπιση με ειδική φιλοσοφία, έμπνευση και πολιτική βούληση» (18/6/1991).
Δυστυχώς το πρόβλημα με τον Ελαιώνα δεν είναι ότι δεν υπήρξαν προτάσεις «έμπνευση και πολιτική βούληση» από το 1991 και μετά, το αντίθετο μάλιστα. Υπήρξε πολιτική έμπνευση και βούληση να απαξιωθεί το «Κάλλιστον Προάστειον» να παραμένει για δεκάδες χρόνια ανοικτή χαβούζα έτσι ώστε με όχημα τη κατασκευή του γηπέδου του ΠΑΟ να τσιμεντοποιηθεί και να ακυρωθεί οποιαδήποτε σκέψη και διάθεση για μια πραγματική και ποιοτική αναβάθμιση της περιοχής με μεγάλους ελεύθερους και πράσινους χώρους.

[...]
Αυτή η τακτική έχει εφαρμοστεί με επιτυχία σε πάρα πολλές περιπτώσεις άλλωστε...
 

dipylos

New member
Elsa μου, εμείς νικήσαμε στον Εμφύλιο. Έτσι η χώρα έμεινε ελεύθερη και μπόρεσε να πλουτίσει, με συνέπεια εσύ και εγώ να έχουμε τώρα PC και να γράφουμε σε φόρουμ. Αν είχατε νικήσει εσείς, εσύ και εγώ θα είμαστε δυό από τους
800 φτωχούς μετανάστες
Έλληνες που θα έχτιζαν mall στην Ιταλία. Arrivederci.
 

dipylos

New member
Όχι. Εκνευρισμένοι είναι μονίμως οι διάφοροι Τσιπραλαβάνοι. Ξέρεις, εκείνοι που μονίμως νομίζουν ότι επειδή θέλουν κάτι, γίνεται. Όπως τα παιδάκια που φωνάζουν οργίλα στη μαμά τους: "Δεν θέλω φασολάδα. Θέλω πίτσα. Θέλω, θέλω, θέλω!" Και χτυπούν το πόδι κάτω.
 

Elsa

¥
Τώρα αυτό υποτίθεται οτι έπρεπε να με αποστομώσει; :confused:
(αφού χαιρετιστήκαμε πριν...)
 

nickel

Administrator
Staff member
Elsa μου, εμείς νικήσαμε στον Εμφύλιο.
Ναι, Δίπυλε. Αλλά μην το κάνεις να φαίνεται σαν πλιάτσικο. Το λέω ως αναγνώστης του νήματος που δεν έχει γνώση των λεπτομερειών του θέματος (οπότε δεν έχω και άποψη). Ανήκω σε εκείνους που υμνούν τον Τσόρτσιλ που δεν βρεθήκαμε στην άλλη μπάντα. Ταυτόχρονα, ελπίζω ότι αυτό δεν θα σημαίνει αιωνίως ότι θα θάβουμε τα πάντα κάτω από οδοστρωτήρες της σκέψης, της οικοδόμησης, της αισθητικής.
 

dipylos

New member
δεν έχει γνώση των λεπτομερειών του θέματος (οπότε δεν έχω και άποψη)
Οι λεπτομέρειες δεν έχουν τόση σημασία, σημασία έχει να πιάνεις τα βασικά:
Ανήκω σε εκείνους που υμνούν τον Τσόρτσιλ
Και, Zazula, κακώς βλέπεις:
υποκρισία.
Δεν υπάρχει υποκρισία. Οι Αλαβανοτσιπραίοι τα πιστεύουν όσα λένε, ειλικρινώς. Από βουλησιαρχία πάσχουν. Θέλουν σώνει και καλά πίτσα. Πληρωμένη με τον άφθονο καρπό των λεφτόδεντρων.
 

Elsa

¥
Ναι, Δίπυλε. Αλλά μην το κάνεις να φαίνεται σαν πλιάτσικο. Το λέω ως αναγνώστης του νήματος που δεν έχει γνώση των λεπτομερειών του θέματος (οπότε δεν έχω και άποψη). Ανήκω σε εκείνους που υμνούν τον Τσόρτσιλ που δεν βρεθήκαμε στην άλλη μπάντα. Ταυτόχρονα, ελπίζω ότι αυτό δεν θα σημαίνει αιωνίως ότι θα θάβουμε τα πάντα κάτω από οδοστρωτήρες της σκέψης, της οικοδόμησης, της αισθητικής.

Το θέμα είναι πως οι ευρωπαϊκές πρωτεύουσες της από δώθε μπάντας δεν έχουν καμιά σχέση με την Αθήνα! Τι διάολο, όλες Αλαβανοτσιπραίοι τις έφτιαξαν;
Από την -δική σας- Καθημερινή:

Σήμερα, μόλις δύο (2!) τετραγωνικά μέτρα πράσινου αντιστοιχούν ανά κάτοικο, κατατάσσοντας την Αθήνα ως την ευρωπαϊκή πρωτεύουσα με τη χαμηλότερη αναλογία (ενδεικτικά, στη Βόννη αντιστοιχούν 35, στο Ρότερνταμ 24, ενώ στις Ρώμη, Παρίσι και Λονδίνο 9 τ.μ. πρασίνου). Σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος, η αναλογία θα πρέπει να αγγίξει τα 9 τ.μ., προκειμένου η Αθήνα να θεωρηθεί ότι είναι μία ανθρώπινη και βιώσιμη πόλη. Μοιραία, ως επιτακτική ανάγκη φαντάζει η δημιουργία μητροπολιτικού πάρκου στο Ελληνικό - αν και η πολύμηνη καθυστέρηση στην υλοποίησή του, καθώς και οι φήμες για άλλες χρήσεις, δημιουργούν ανησυχία για πιθανή αλλαγή σχεδίων από κυβερνητικής πλευράς.

Για πήγαινε και στο Βερολίνο να δεις, ένα δάσος ολόκληρο έχει στην καρδιά της πρώην αποκείθε μπάντας...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ελπίζω να μην τα λες εμένα. Εγώ είμαι οικολόγος - εναλλακτικός. Και σαν καλός αλχημιστής, κάνω πειράματα για τα λεφτόδεντρα.
 

dipylos

New member
Σήμερα, μόλις δύο (2!) τετραγωνικά μέτρα πράσινου αντιστοιχούν ανά κάτοικο
Πάλι συμφωνούμε. Εδώ το κείμενο αναφέρεται σε κλάσμα. Τα κλάσματα έχουν αριθμητή και παρανομαστή. Εσύ ενδεχομένως διαπιστώνεις πρόβλημα αριθμητού. Εγώ παρανομαστού. Τι μας κουβαληθήκατε όλοι εδώ; Σας προσκαλέσαμε και δεν το θυμόμαστε; Γυρίστε όλοι στα (καταπράσινα) χωριά σας και το κλάσμα αυτομάτως διορθώνεται. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ να ρωτήσω κάτι που ανήκω στους άσχετους που περιέγραψε ο Ζάζουλας και παράλληλα δεν μπορώ και να σας παρακολουθήσω; :)
Οι σύνδεσμοι της Έλσας παραπέμπουν σε άρθρα που εναντιώνονται στην υπέρμετρη ανοικοδόμηση της περιοχής, βλέπουν σκοπιμότητες στο χτίσιμο εμπορικού και υποψιάζονται ότι δε θα δημιουργηθεί αρκετά μεγάλος χώρος πρασίνου, σε αντίθεση με τα όσα έχουν εξαγγελθεί, σωστά;
Το Ζάζουλα ευτυχώς τον κατανόησα :)
Δίπυλε, εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει το εμπορικό κέντρο, ή δεν κατάλαβα καλά;
 
Το θέμα είναι πως οι ευρωπαϊκές πρωτεύουσες της από δώθε μπάντας δεν έχουν καμιά σχέση με την Αθήνα! Τι διάολο, όλες Αλαβανοτσιπραίοι τις έφτιαξαν;
Για πήγαινε και στο Βερολίνο να δεις, ένα δάσος ολόκληρο έχει στην καρδιά της πρώην αποκείθε μπάντας...

Ε, ναι... τόσο πολύ δύσκολο είναι; Νομίζω ότι γι' αυτό γίνεται η διαμαρτυρία. Τόσες υποσχέσεις, τόσα ψέμματα, κανένας σεβασμός για τους Αθηναίους. Πέραν του ότι -απ' αυτά που έχω ακούσει - προσφέρεται ιδανικά για πάρκο. Ή μήπως οι Αθηναίοι δεν τα έχουν πληρώσει τα κεφάλαια που απαιτούνται; Ή μήπως το Ελληνικό δεν θα μπορούσε να χρηματοδοτηθεί από το Δ' Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης (κατά 85% χρηματοδότηση από την Ευρώπη) και οι Έλληνες δεν ήθελαν; Αστικός μύθος;
 
Top