New Posts (2)

Παράκληση: σε άλλα φόρουμ όταν πατάς το new posts σου κρατάει και τα τελευταία μηνύματα που έχουν μπει σε κάθε νήμα, ας πούμε για τις προηγούμενες 2-3 μέρες -- με μια ένδειξη ίσως ότι είναι προγενέστερα.
Εδώ συμβαίνει και το ακριβώς ανάποδο. Μπαίνεις τώρα, βλέπεις καμιά δεκαριά νέα ποστ, πας να μπεις κάνα τέταρτο μετά... τίποτα. Εξαφανίζονται δε και τα μπολντ στην πρώτη σελίδα -- πρέπει να θυμάσαι τι άνοιξες.

Μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό, γιατροί μου;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Είχα πονοκέφαλο για 3 εικοσιτετράωρα μετά από την τελευταία φορά που προσπάθησα να καταλάβω με ποια λογική λειτουργεί αυτό το σύστημα. Γιατί κάποια λογική θα την έχει, δεν μπορεί, έτσι λειτουργούν τα προγράμματα. Τέλος πάντων, έκτοτε εμπιστεύομαι τη μνήμη μου, που κι αυτή δεν είναι στο φόρτε της ούτε τη διέπει ιδιαίτερη λογική. Θα προσπαθήσω πάντως να πονοκεφαλιάσω τον τεχνικό, μήπως υπάρχει κανένα πιο έξυπνο σύστημα στην πιάτσα του vBulletin.
 
Για να δώσω ένα σαφές παράδειγμα: σε κάποιο άλλο φόρουμ, τα νέα ποστ εμφανίζονται στην αρχή της λίστας, και εκεί που τελειώνουν πέφτει η ένδειξη "The threads below have not been updated since your last visit but still contain unread posts" και ακολουθούν διάφορα παλαιότερα ποστ που δεν έχει διαβάσει ο χρήστης. Μετά την παρέλευση κάποιου χρόνου ή την επανείσοδο στο φόρουμ τα μέχρι πρότινος "νέα" έχουν κατέβει κάτω από την ένδειξη και τα καινούργια καινούργια φαίνονται στην κορυφή.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είναι ρύθμιση της vBulletin να σου διατηρεί επισημασμένα (πρασινοσφαιριδιωμένα) τα μη αναγνωσθέντα νήματα επί Χ μέρες. Εξόχως χρήσιμο για φορουμικές μελισσούλες (που τσιμπολογούνε λίγο απ' τη γύρη του φόρουμ όποτε έχουν χρόνο).
 
Να υποθέσω, ζαζ, ότι εννοείς ότι αυτό γίνεται στην αρχική σελίδα. Εκεί όμως δεν βλέπουμε τα νήματα που μπαίνουν σε όλα τα "διαμερίσματα" του φόρουμ, ενώ στο new posts τα βλέπουμε όλα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε ευχαριστούμε και για την υπενθύμιση και για το σύνδεσμο. Θα τα αριθμήσω και δεν θα τα ενώσω. Και σκέφτομαι να φτιάξουμε μια ενότητα: Recurring complaints.

Πάντως, αν κατάλαβα καλά, η παρακολούθηση των New Posts γίνεται τώρα με «μπισκοτάκια», που δεν είναι αξιόπιστα, και δεν γίνεται με αξιοποίηση της βάσης των φόρουμ, για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις. Δεν το έχω στις προτεραιότητές μου, αλλά δεν το αποκλείω να γίνει. (Έπαθα κι εγώ ένα μπλακάουτ σήμερα, αλλά δεν μου δυσκόλεψε τη ζωή.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να υποθέσω, ζαζ, ότι εννοείς ότι αυτό γίνεται στην αρχική σελίδα. Εκεί όμως δεν βλέπουμε τα νήματα που μπαίνουν σε όλα τα "διαμερίσματα" του φόρουμ, ενώ στο new posts τα βλέπουμε όλα.
Δεν εννοώ μόνο για την αρχική σελίδα, αλλά και για κάθε subforum index της μορφής http://www.lexilogia.gr/forum/forumdisplay.php?f=n, όπου n Є ℕ*

Σκέφτομαι να φτιάξουμε μια ενότητα: Recurring complaints.
Αρκεί να μην είναι Recurring attaints. :p

Πάντως, αν κατάλαβα καλά, η παρακολούθηση των New Posts γίνεται τώρα με «μπισκοτάκια», που δεν είναι αξιόπιστα, και δεν γίνεται με αξιοποίηση της βάσης των φόρουμ, για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις. Δεν το έχω στις προτεραιότητές μου, αλλά δεν το αποκλείω να γίνει.
Πάντως ζήτημα καθυστερήσεων ή προστασίας από καθυστερήσεις προς το παρόν δεν τίθεται, οπότε βάση δεδομένων και ξερό ψωμί (ή φρυγανιά ή μπαγιάτικο παντεσπάνι — πάντως όχι μπισκοτάκι). :D
 
Top