Εθνικό Τυπογραφείο και νομοθεσία

Προσπαθώ να βρω ένα νόμο του 1990 σε ηλεκτρονική μορφή και αφού στο διαδίκτυο δεν τον βρήκα πουθενά, αποφάσισα (με τρόμο) να δοκιμάσω την ηλεκτρονική σελίδα του Εθνικού μας Τυπογραφείου. Όπως το περίμενα διαπίστωσα ότι πρέπει να είμαι συνδρομητής για να μπορέσω να κατεβάσω το σχετικό ΦΕΚ. Με το αζημίωτο δηλαδή...

Και αναρωτιέμαι: δεν θα έπρεπε αυτά τα πράγματα να είναι δωρεάν και διαθέσιμα σε όλους τους Έλληνες πολίτες; Η άγνοια του νόμου τιμωρείται, δεν τιμωρείται; Αναρωτιέμαι κιόλας, γιατί δεν ξέρω τίποτα παρά μόνο όσα μου υπαγορεύει η λογική του απλού πολίτη.

Στον πρόλογο του ενημερωτικού σημειώματος του Ε.Τ. διαβάζω:

"Αγαπητέ κύριε/ία
Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι, μετά από πρόταση της υπηρεσίας μας και για τρίτη συνεχή χρονιά, ο Υπουργός Εσωτερικών κ. Προκόπης Παυλόπουλος αποφάσισε να μην αυξηθεί για το 2008 η τιμή διάθεσης της Εφημερίδας της Κυβέρνησης σε έντυπη και ψηφιακή μορφή (ΦΕΚ Β΄2072/ 25.10.2007). Σημειώνουμε πως είναι η τρίτη συνεχής χρονιά που οι τιμές πώλησης των ΦΕΚ παραμένουν σταθερές. Μάλιστα δε, συνδρομητές που επιθυμούν να αγοράσουν κωδικό για ηλεκτρονική πρόσβαση πέραν του ενός, η συνολική τιμή αγοράς τρέχοντος έτους και αρχείου μειώνεται κατά 50% για κάθε επιπλέον κωδικό πρόσβασης.

Στο έντυπο που κρατάτε θα βρείτε πληροφορίες που αφορούν γενικότερα στη διάθεση της εφημερίδας της Κυβέρνησης, στη δυνατότητα ενημέρωσης του πολίτη στα δημοσιεύματα που καταχωρούνται σε αυτήν, στις τιμές και τα είδη των συνδρομών, στον υπολογισμό του κόστους, στην υπηρεσία παραγγελίας και αποστολής ΦΕΚ και στον τρόπο λειτουργίας της. Το Εθνικό Τυπογραφείο σε σύντομο χρονικό διάστημα, θα μπορεί να διαθέτει σε ψηφιακή μορφή και μεμονωμένα ΦΕΚ, μέσω διαδικτύου, με προπληρωμένη κάρτα."


Άντε και με το καλό ΦΕΚοκινητά.

Πάντως αν ξέρει κανείς online πηγές για νομοθεσία δωρεάν (ψάχνω τον Νόμο 1914/1990), ας μου το πει κι εμένα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Σ' τον έστειλα. Πες μου αν είναι αυτό που ψάχνεις. Και, όχι, δεν είναι από δωρεάν πηγή.
 

Elsa

¥
Πάντως, μπορείς να διαβάσεις δωρεάν τον νόμο που θες και να αποθηκεύσεις αν έχεις υπομονή, μία-μία τις σελίδες (σαν εικόνες όμως) στον υπολογιστή σου. Αυτή η επισκόπηση δεν υπάρχει δυστυχώς διαθέσιμη για όλους τους νόμους.
 
Πάντως, μπορείς να διαβάσεις δωρεάν τον νόμο που θες και να αποθηκεύσεις αν έχεις υπομονή, μία-μία τις σελίδες (σαν εικόνες όμως) στον υπολογιστή σου. Αυτή η επισκόπηση δεν υπάρχει δυστυχώς διαθέσιμη για όλους τους νόμους.

Thanks! Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, κάτι είναι κι αυτό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν ξέρω αν το έχουμε ξαναγράψει κάπου (δε βρήκα κάτι), αλλά το υλικό του Εθνικού Τυπογραφείου είναι διαθέσιμο στο σύνολό του δωρεάν ήδη από τον Ιούλιο του 2010:

Σύμφωνα με το άρθρο 7 του Ν. 3861/2010 (ΦΕΚ 112/13.7.2010, Τεύχος Α’) για το Πρόγραμμα Δι@ύγεια περί διαφάνειας δια της υποχρεωτικής δημοσιοποίησης αποφάσεων και πράξεων της διοίκησης, τα φύλλα Εφημερίδας της Κυβερνήσεως είναι πλέον στο σύνολό τους δωρεάν διαθέσιμα στους πολίτες σε ηλεκτρονική μορφή από την ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου, προς ανάγνωση, αποθήκευση και εκτύπωση.

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την Γ170091/30-09-2010 Απόφαση της Δ/νσης Διαχείρισης, λύθηκε η από 19/5/2010 σύμβαση του Εθνικού Τυπογραφείου με την εταιρεία Otesal-Maritel, για την εκτέλεση παροχής υπηρεσιών παραγγελίας και αποστολής ΦΕΚ του Εθνικού Τυπογραφείου, έπειτα από συμφωνία των δύο μερών, λόγω της εφαρμογής του Ν.3861/2010 (ΦΕΚ Α112/13-07-2010) για την δωρεάν διάθεση των ΦΕΚ από την ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου.
 
Top