δύναμη

Για να είναι επιλέξιμο το σύστημα προσφοράς μελέτης και κατασκευής και να ισχύουν τα ανωτέρω, πρέπει ρ ≤ 0,40. Ο διαιρέτης Β/100 που επιδρά στο τμήμα (1 ρ).Π απαγορεύεται να εμφανίζεται με «δύναμη», μεγαλύτερη της πρώτης.
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι ο αριθμός που ορίζεται από τον εκθέτη. Δύναμη αριθμού. Power, λοιπόν.

Όταν λέμε π.χ. τον αριθμό 2, εννοούμε δύο στην πρώτη δύναμη. Άρα, όταν λέμε "απαγορεύεται να είναι πάνω από την πρώτη δύναμη", σημαίνει ότι επιτρέπεται μόνο το δύο, όχι το δύο στο τετράγωνο, στον κύβο και ούτω καθ' εξής. Βέβαια, γιατί το γράφουν αυτό έτσι, μάλλον θα πρέπει να δω όλη την παράγραφο για να καταλάβω κάτι.
 
ΟΚ. Ευχαριστώ πολύ, Αλεξάνδρα. Πάνε πολλά-πολλά χρόνια από τότε που έκανα μαθηματικά. :)

Θυμάμαι βέβαια τις δυνάμεις και το υψώνω τον αριθμό xxxx στη δύναμη xx, αλλά έτσι όπως είναι γραμμένο εδώ "της πρώτης" και το δύναμη εντός εισαγωγικών...

Εντελώς πληροφοριακά, αυτή είναι η παράγραφος:

Σε κάθε υποβαλλόμενη προσφορά αντιστοιχεί η ανηγμένη προσφορά της
που προκύπτει ως συνάρτηση της οικονομικής προσφοράς (Π) και της
συνολικής βαθμολογίας (Β), δηλαδή ισχύει Πα = φ (Π, Β) όπου Πα η
ανηγμένη προσφορά. Προσωρινή μειοδότρια ή βέλτιστη προσφορά είναι η
ελάχιστη από τις Πα.

Για την εξεύρεση του τύπου της Πα, ο οποίος ορίζεται στη διακήρυξη,
καθορίζεται σε κάθε περίπτωση έργου το τμήμα της Π που επηρεάζεται από
την επιδιωκόμενη ποιότητα της τεχνικής προσφοράς και το υπόλοιπο τμήμα
της Π στο οποίο δεν επιδρά η τεχνική αξιολόγηση.

Αν C = p.Π όπου ρ είναι το υπόλοιπο τμήμα της Π, το μη επηρεαζόμενο
από την τεχνική αξιολόγηση και όταν ρ <1,0, τότε το πρώτο τμήμα της Π
είναι (1-ρ).Π και σε αυτό επιδρά η βαθμολογία Β/100.

Διαμορφώνεται έτσι ο γενικός τύπος της Πα που είναι :
Β (1-ρ).100 + ρ
Πα = (1-ρ).Π : ---- + ρ Π = Κ.Π όπου Κ = ---------
100 Β

Για τιμές του ρ ίσες προς 0,00 ή 0,05 ή 0,10 ή 0,15 κλπ. Προκύπτουν
διάφοροι τύποι της Πα. Η τιμή του ρ ορίζεται πάντοτε στη διακήρυξη και
αιτιολογείται συνοπτικά. Για να είναι επιλέξιμο το σύστημα προσφοράς
μελέτης και κατασκευής και να ισχύουν τα ανωτέρω, πρέπει ρ<0,40.

Ο διαιρέτης Β/100 που επιδρά στο τμήμα (1-ρ).Π απαγορεύεται να
εμφανίζεται με "δύναμη", μεγαλύτερη της πρώτης. Αν στη συνάρτηση
Πα=φ(Π.Β), επιδιώκεται η ενίσχυση της επιρροής της Π μπορεί να τίθεται
ως διαιρέτης του (1-ρ).Π, 0,

(Β).0,5 (1 - ρ).10
--- όποτε Κ = ---------- +ρ
100 VΒ

και προκύπτουν αντίστοιχοι τύποι για την Πα.
 
Last edited:

dipylos

New member
Μπορείς να βάλεις και "με εκθέτη > 1", είναι σαφέστερο. Ελπίζω η τελευταία πρόταση να μη λέει ότι πιθανός διαιρέτης είναι το 0. :eek:
 
Κάπως έτσι το έβαλα δίπυλε, γιατί αλλιώς δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα (και πώς να το συντάξεις αυτό το πράγμα).

Thanks.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ανάθεμα αν καταλαβαίνω τι εννοεί πάντως. Θέλει να πει π.χ. ότι απαγορεύεται να γράψεις 10 στο τετράγωνο, αντί για 100; (Δεν ξέρω πώς μπαίνουν οι εκθέτες εδώ μέσα!)
 

dipylos

New member
Υπάρχουν διάφορα shortcuts με alt που δεν τα θυμάμαι τώρα. Επίσης υπάρχει ο Character Map (charmap.exe).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγγνώμη, αλλά τώρα που το ξαναδιαβάζω νομίζω ότι κάνουμε εντελώς λάθος και δεν μιλάει για δύναμη/εκθέτη. Μιλάει για "δύναμη" σε εισαγωγικά, και νομίζω ότι εννοεί για το ποιος παράγοντας είναι πιο ισχυρός για να καθορίσει τη θέση μιας προσφοράς. Είναι τόσο αφόρητα δυσνόητο, που νομίζω ότι αυτός που το έγραψε πρέπει να ακούσει ένα κήρυγμα περί σαφήνειας.
 
Το συγκεκριμένο κομμάτι αναφέρεται σε διαγωνισμούς δημοσίων έργων με το σύστημα μελέτη-κατασκευή το οποίο χρησιμοποιείται για "δύσκολα" έργα ή για έργα με ιδιομορφίες και τεχνικές ιδιαιτερότητες. Όταν γίνεται η προσφορά, βαθμολογείται σύμφωνα με διάφορα κριτήρια. Το συγκεκριμένο απόσπασμα μιλάει για τον μαθηματικό τύπο με βάση τον οποίο βγαίνει η βαθμολογία *συνολικά*, δηλ. η οικονομική προσφορά σε συνάρτηση με την ποιότητα της τεχνικής προσφοράς, της τεχνογνωσίας δηλαδή. Άρα, κάποια τμήματα της συνάρτησης/εξίσωσης πρέπει είναι πιο ισχυρά. Αυτά που είναι πιο ισχυρά θα καθορίσουν και τι ψάχνει αυτός που βγάζει το έργο σε δημοπρασία. Την πιο συμφέρουσα οικονομικά προσφορά; Την τεχνογνωσία;

Αυτό όμως που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω είναι το "πρώτης". Γιατί πρώτης. Γιατί θηλυκό γένος.
 
Last edited:

dipylos

New member
Έτσι λέγεται. 10 στην πρώτη (δύναμη), 10 στη δευτέρα (100) κοκ.
 
Έτσι λέγεται. 10 στην πρώτη (δύναμη), 10 στη δευτέρα (100) κοκ.

Βρε, το ξέρω αυτό. Εννοώ πώς αλλιώς θα μπορούσε να εξηγηθεί αυτό, αν δεν ισχύει ότι αναφέρεται σε εκθέτη. ;)
 

dipylos

New member
Τι να πω, το κείμενο είναι ακαταλαβίστικο. Εάν ο λόγος που βάζει τη "δύναμη" σε εισαγωγικά είναι ότι δεν εννοεί εκθέτη, το άλλο που μπορεί να εννοεί είναι "συντελεστής". Στην περίπτωση αυτή διαπράττει βαριά μαθηματική παρασπονδία, διότι στα μαθηματικά αν δεν ξεκαθαρίζεις τι εννοείς, το γραπτό μηδενίζεται αυθωρεί και παρατρίχα :D (όπως άκουσα να λένε στο ραδιόφωνο).
 
Στην περίπτωση αυτή διαπράττει βαριά μαθηματική παρασπονδία, διότι στα μαθηματικά αν δεν ξεκαθαρίζεις τι εννοείς, το γραπτό μηδενίζεται αυθωρεί και παρατρίχα :D (όπως άκουσα να λένε στο ραδιόφωνο).

Αχ, πώς μ' αρέσει η ιδέα να μηδενίσω το Προεδρικό Διάταγμα 609/85 και τους νόμους που περιέχουν το εν λόγω απόσπασμα, δεν μπορείς να φανταστείς... :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Υπάρχει άνθρωπος που καταλαβαίνει τους μαθηματικούς τύπους του κειμένου; Γιατί εμένα όλοι μου φαίνονται μια ανορθογραφία, κάτι σαν το «ανηγμένη». Ας εξετάσετε το ενδεχόμενο να αναφέρεται σε συντελεστή (coefficient) ή πολλαπλασιαστή (multiplier). Εγώ δεν έβγαλα άκρη.

Προσθήκη:

Αντιλαμβάνομαι ότι απαντούσα έχοντας διαβάσει τα μηνύματα της πρώτης μόνο σελίδας. Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που δεν καταλαβαίνει.
 
Αντιλαμβάνομαι ότι απαντούσα έχοντας διαβάσει τα μηνύματα της πρώτης μόνο σελίδας. Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που δεν καταλαβαίνει.

Ι understand that I do not understand? :D

Το υπόλοιπο το καταλαβαίνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι εκείνο το ατυχές σημείο.
 

dipylos

New member
Τσουκ, το "ανηγμένη" δεν είναι ανορθογραφία, σημαίνει ότι κάποιο μέγεθος έχει αναχθεί, δηλαδή κανονικοποιηθεί. Παράδειγμα: τα 200 βολτ είναι πολλά ή λίγα; Η απάντηση εξαρτάται από το τι συζητάμε. Αν μιλάμε για οικιακό ρεύμα (κανονική τιμή 220 βολτ εναλλασσόμενο), είναι λιγούτσικα. Αν μιλάμε για ρεύμα αυτοκινήτου (κανονική τιμή 12 βολτ συνεχές), είναι πάρα πολλά. Συνεπώς ανάγουμε τα 200 ως προς την κανονική τιμή και στην πρώτη περίπτωση έχουμε ανηγμένη τάση 0,91, ενώ στη δεύτερη 16,7. Τώρα η απάντηση μεγάλο/μικρό-πολύ/λίγο είναι εύκολη. Χονδροειδές παράδειγμα, αλλά καταληπτό, ελπίζω.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Το σκέφτηκα αλλά πάτησα μόνο στο πρώτο «ανηγμένη προσφορά». Το λέει και παρακάτω [Πα = φ (Π, Β)] και έχεις δίκιο.
 
Όταν πρέπει να το πεις αυτό στα Αγγλικά και να το στρίψεις κατάλληλα στο συγκείμενο, να δεις... converted bid, adjusted bid, κλπ. Τιμές ανηγμένες στην προσφορά και ούτω καθεξής.
 
Top